Past IMA Programs

ArtistTitle of WorkCategoryYear
Spottiswoode & His EnemiesLost in the CityAlbum – Adult Contemporary (Nominee)17th Annual (2018)
UNANoise of the Wing: An Apology for AnnoyanceAlbum – Adult Contemporary (Nominee)17th Annual (2018)
Vian IzakNorthern AnthemsAlbum – Adult Contemporary (Nominee)17th Annual (2018)
Victoria VoxColorful HeartAlbum – Adult Contemporary (Nominee)17th Annual (2018)
Jean RoheSisterlyAlbum – Adult Contemporary (Winner)17th Annual (2018)
Ever More NestThe Place That You Call HomeAlbum – Alt. Country (Nominee)17th Annual (2018)
Katie CashGift HorseAlbum – Alt. Country (Nominee)17th Annual (2018)
The BlueCarnationAlbum – Alt. Country (Nominee)17th Annual (2018)
Western CenturiesSongs from the DelugeAlbum – Alt. Country (Nominee)17th Annual (2018)
Rich WebbLe Rayon VertAlbum – Alt. Country (Winner)17th Annual (2018)
Angela SoffeSecond WindAlbum – Americana (Nominee)17th Annual (2018)
Emily Scott RobinsonTraveling MerciesAlbum – Americana (Nominee)17th Annual (2018)
Kristy KrügerFever of Unknown OriginAlbum – Americana (Nominee)17th Annual (2018)
MipsoEdges RunAlbum – Americana (Nominee)17th Annual (2018)
Vivian LevaTime Is Everything (feat. Riley Calcagno)Album – Americana (Nominee)17th Annual (2018)
Pharis and Jason RomeroSweet Old ReligionAlbum – Americana (Winner)17th Annual (2018)
Hazel Dickens & Alice GerrardSing Me Back Home: The DC Tapes, 1965-1969Album – Bluegrass (Nominee)17th Annual (2018)
Various ArtistsThe Crooked Road's Mountains of Music Homecoming: 2017 Live Concert RecordingsAlbum – Bluegrass (Winner)17th Annual (2018)
Benny Turner and Cash McCallGoing Back HomeAlbum – Blues (Nominee)17th Annual (2018)
Frank BeyBack in BusinessAlbum – Blues (Nominee)17th Annual (2018)
Johnny TuckerSeven Day BluesAlbum – Blues (Nominee)17th Annual (2018)
Maria MuldaurDon't You Feel My Leg: The Naughty Bawdy Blues of Blue Lu BarkerAlbum – Blues (Nominee)17th Annual (2018)
Tom HambridgeThe NOLA SessionsAlbum – Blues (Winner)17th Annual (2018)
Lucy Kalantari & The Jazz CatsAll the SoundsAlbum – Children's Music (Nominee)17th Annual (2018)
Marta GómezColoreando dos: Traditional Songs for Children in SpanishAlbum – Children's Music (Nominee)17th Annual (2018)
Stephanie LeavellMove It, Move It!Album – Children's Music (Nominee)17th Annual (2018)
The New England Jazz EnsemblePeter and the WolfAlbum – Children's Music (Nominee)17th Annual (2018)
Sara LovellWild Is EverywhereAlbum – Children's Music (Winner)17th Annual (2018)
Brian Tarquin & Heavy Friends DeuxGuitars for VeteransAlbum – Compilation (Nominee)17th Annual (2018)
Various ArtistsThat Summer, Volume 1Album – Compilation (Nominee)17th Annual (2018)
Various ArtistsThe Crooked Road's Mountains of Music Homecoming: 2017 Live Concert RecordingsAlbum – Compilation (Nominee)17th Annual (2018)
Various ArtistsFor the Record Vol. IIIAlbum – Compilation (Nominee)17th Annual (2018)
Various ArtistsBig Bend Killing: The Appalachian Ballad TraditionAlbum – Compilation (Winner)17th Annual (2018)
Head With WingsFrom Worry to ShameAlbum – Concept (Nominee)17th Annual (2018)
Masta Ace & Marco PoloA Breukelen StoryAlbum – Concept (Nominee)17th Annual (2018)
Small Island Big SongSmall Island Big SongAlbum – Concept (Nominee)17th Annual (2018)
Tunde AkinFlourish (An Album for the Awakening Soul)Album – Concept (Nominee)17th Annual (2018)
Elizabeth Joan KellyMusic for the DMVAlbum – Concept (Winner)17th Annual (2018)
(the autumn)Songs of Mercy and GraceAlbum – Contemporary Christian / Gospel (Nominee)17th Annual (2018)
Brandon HixsonSeasonsAlbum – Contemporary Christian / Gospel (Nominee)17th Annual (2018)
Denise RosierHeart of Praise, Vol. 1Album – Contemporary Christian / Gospel (Nominee)17th Annual (2018)
Rick StephensonNew DayAlbum – Contemporary Christian / Gospel (Nominee)17th Annual (2018)
TrueNorth WorshipTrueNorth Worship (Live)Album – Contemporary Christian / Gospel (Winner)17th Annual (2018)
David CheskyPiano Concertos 2 & 3Album – Contemporary Classical (Nominee)17th Annual (2018)
Heidi BreyerMoonlight in Empty RoomsAlbum – Contemporary Classical (Nominee)17th Annual (2018)
Joshua McClainComing HomeAlbum – Contemporary Classical (Nominee)17th Annual (2018)
Pablo CohenLa casaAlbum – Contemporary Classical (Nominee)17th Annual (2018)
Eric KleinThe Myth of TomorrowAlbum – Contemporary Classical (Winner)17th Annual (2018)
David StarrSouth and WestAlbum – Country (Nominee)17th Annual (2018)
Grain ThiefStardust LodgeAlbum – Country (Nominee)17th Annual (2018)
Sarah ParkerStrawberry MoonAlbum – Country (Nominee)17th Annual (2018)
Steve EverettHonest GraftAlbum – Country (Nominee)17th Annual (2018)
JP HarrisSometimes Dogs Bark at NothingAlbum – Country (Winner)17th Annual (2018)
ALYATen Years of SolitudeAlbum – Dance/Electronica (Nominee)17th Annual (2018)
Mic MostRed ShiftAlbum – Dance/Electronica (Nominee)17th Annual (2018)
OENew Classics, Vol. 2Album – Dance/Electronica (Nominee)17th Annual (2018)
Miss TaraLOVEAlbum – Dance/Electronica (Winner)17th Annual (2018)
Ella VosWords I Never SaidAlbum – Debut (Nominee)17th Annual (2018)
JacyeThat Was ThenAlbum – Debut (Nominee)17th Annual (2018)
NakedEye EnsembleStorylines CrossingAlbum – Debut (Nominee)17th Annual (2018)
NsimbiNsimbiAlbum – Debut (Nominee)17th Annual (2018)
Birdland AvenueCome AroundAlbum – Debut (Winner)17th Annual (2018)
Gabriel Urgell ReyesMetaphor of SilenceAlbum – Eclectic (Nominee)17th Annual (2018)
Marike van DijkThe Stereography Project (feat. Jeff Taylor and Katell Keineg)Album – Eclectic (Nominee)17th Annual (2018)
Orchid EnsembleFrom a DreamAlbum – Eclectic (Nominee)17th Annual (2018)
Random RecipeDistractionsAlbum – Eclectic (Nominee)17th Annual (2018)
Bombay RickeyElectric BhairaviAlbum – Eclectic (Winner)17th Annual (2018)
Ian ChenThis Land (Original Motion Picture Soundtrack)Album – Film / TV / Game Score (Nominee)17th Annual (2018)
Paul TerrySidney & Friends (Original Soundtrack)Album – Film / TV / Game Score (Nominee)17th Annual (2018)
Kristoffer LoTrondheimsreisenAlbum – Film / TV / Game Score (Winner)17th Annual (2018)
Big Little LionsAlive and WellAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)17th Annual (2018)
Courtney Hartman & Taylor AshtonBeen on Your SideAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)17th Annual (2018)
Jean RoheSisterlyAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)17th Annual (2018)
Pharis and Jason RomeroSweet Old ReligionAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)17th Annual (2018)
Lucy Wainwright RocheLittle BeastAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Winner)17th Annual (2018)
HiHealUnder MeAlbum – Funk/Fusion/Jam (Nominee)17th Annual (2018)
Stone MeccaAlienmanAlbum – Funk/Fusion/Jam (Nominee)17th Annual (2018)
Tony Koch and The AltNews BandFunk Jazz From Planet EarthAlbum – Funk/Fusion/Jam (Nominee)17th Annual (2018)
Karmic JuggernautThe Dreams That Stuff Are Made OfAlbum – Funk/Fusion/Jam (Winner)17th Annual (2018)
Cary BrothersBruisesAlbum – Indie / Alt. Rock (Nominee)17th Annual (2018)
Ryan CurranBeacon HillAlbum – Indie / Alt. Rock (Nominee)17th Annual (2018)
The MotelsLast Few Beautiful DaysAlbum – Indie / Alt. Rock (Nominee)17th Annual (2018)
The Stan LaurelsMaybeAlbum – Indie / Alt. Rock (Nominee)17th Annual (2018)
ÁrstíðirNivalisAlbum – Indie / Alt. Rock (Winner)17th Annual (2018)
Issam Rafea and Gao HongLife As Is: The Blending of Ancient Souls From Syria and ChinaAlbum – Instrumental (Nominee)17th Annual (2018)
Rogério Caetano and Gian Correa7Album – Instrumental (Nominee)17th Annual (2018)
Roman SmirnovReflectionsAlbum – Instrumental (Nominee)17th Annual (2018)
Gypsy Jazz ClubMenestrelAlbum – Instrumental (Winner)17th Annual (2018)
Jeremy Ledbetter TrioGot a Light?Album – Jazz Instrumental (Nominee)17th Annual (2018)
Joaju CuartetoAhoraiteAlbum – Jazz Instrumental (Nominee)17th Annual (2018)
Omar Sosa & NDR Bigbandes:sensualAlbum – Jazz Instrumental (Nominee)17th Annual (2018)
Walter GorraIn Due TimeAlbum – Jazz Instrumental (Nominee)17th Annual (2018)
Kobi AradSegmentsAlbum – Jazz Instrumental (Winner)17th Annual (2018)
François Moutin & Kavita ShahInterplayAlbum – Jazz with Vocals (Nominee)17th Annual (2018)
Marike van DijkThe Stereography Project (feat. Jeff Taylor and Katell Keineg)Album – Jazz with Vocals (Nominee)17th Annual (2018)
Siril Malmedal Hauge & Jacob YoungLast ThingsAlbum – Jazz with Vocals (Nominee)17th Annual (2018)
Susana ChinaTrapézioAlbum – Jazz with Vocals (Nominee)17th Annual (2018)
Camille ThurmanWaiting for the SunriseAlbum – Jazz with Vocals (Winner)17th Annual (2018)
Barrio Latino HungríaEstá Como VaAlbum – Latin (Nominee)17th Annual (2018)
Marta Gómezla alegría y el cantoAlbum – Latin (Nominee)17th Annual (2018)
Mónica GiraldoAl Oído: The Best of Mónica GiraldoAlbum – Latin (Nominee)17th Annual (2018)
Orquesta Son de CubaAsunto SocialAlbum – Latin (Nominee)17th Annual (2018)
Pedro LuísVale Quanto Pesa - Pérolas de Luiz MelodiaAlbum – Latin (Winner)17th Annual (2018)
Antonio MazzeiReveriesAlbum – Live Performance (Nominee)17th Annual (2018)
ForeignerWith The 21st Century Orchestra & ChorusAlbum – Live Performance (Nominee)17th Annual (2018)
SoupLive CutsAlbum – Live Performance (Nominee)17th Annual (2018)
Rogério Caetanoconvida ao vivo no RioAlbum – Live Performance (Winner)17th Annual (2018)
ChthonicBattlefields of AsuraAlbum – Metal/Hardcore (Nominee)17th Annual (2018)
Flesh JuicerFairy Tales of Ocean DeepAlbum – Metal/Hardcore (Nominee)17th Annual (2018)
KEN ModeLovedAlbum – Metal/Hardcore (Nominee)17th Annual (2018)
Terror UniversalMake Them BleedAlbum – Metal/Hardcore (Nominee)17th Annual (2018)
Beyond CreationAlgorythmAlbum – Metal/Hardcore (Winner)17th Annual (2018)
Erik ScottA Trick of the WindAlbum – New Age (Nominee)17th Annual (2018)
Michael KollwitzSerenity II: More Peaceful Music on the Chapman StickAlbum – New Age (Nominee)17th Annual (2018)
Monica WilliamsJourney of TearsAlbum – New Age (Nominee)17th Annual (2018)
Valerie RomanoffHealing Music Volume 2Album – New Age (Nominee)17th Annual (2018)
Jeff OsterREACHAlbum – New Age (Winner)17th Annual (2018)
Cats on TreesNeonAlbum – Pop (Nominee)17th Annual (2018)
Chantelle BarryLovers Gonna LoveAlbum – Pop (Nominee)17th Annual (2018)
Chloë MarchBlood-Red SparkAlbum – Pop (Nominee)17th Annual (2018)
Random RecipeDistractionsAlbum – Pop (Nominee)17th Annual (2018)
Between GiantsJupiterAlbum – Pop (Winner)17th Annual (2018)
AgencyPhilosophiesAlbum – R&B/Soul (Nominee)17th Annual (2018)
Chris JasperDance With YouAlbum – R&B/Soul (Nominee)17th Annual (2018)
Sean JonesTake MeAlbum – R&B/Soul (Nominee)17th Annual (2018)
Nina AttalJUMPAlbum – R&B/Soul (Winner)17th Annual (2018)
Amiss O.megaImmortal GloryAlbum – Rap/Hip-Hop (Nominee)17th Annual (2018)
ElohinBoom Bap Soul (Mixtape)Album – Rap/Hip-Hop (Nominee)17th Annual (2018)
Kvng Shad18:18 Legends Never DieAlbum – Rap/Hip-Hop (Nominee)17th Annual (2018)
PerfectoThe Perf Penmanship, Volume 1Album – Rap/Hip-Hop (Nominee)17th Annual (2018)
Masta Ace & Marco PoloA Breukelen StoryAlbum – Rap/Hip-Hop (Winner)17th Annual (2018)
Mamita PeyoteRunfla CalaveraAlbum – Reggae/Ska/Dancehall (Winner)17th Annual (2018)
Bull Funk ZooDown & DirtyAlbum – Rock / Hard Rock (Nominee)17th Annual (2018)
FirkinWe Are the OnesAlbum – Rock / Hard Rock (Nominee)17th Annual (2018)
MontaukMontaukAlbum – Rock / Hard Rock (Nominee)17th Annual (2018)
The WarningQueen of the Murder SceneAlbum – Rock / Hard Rock (Nominee)17th Annual (2018)
BrokenRail'Til Death Do Us Part: The California VaultAlbum – Rock / Hard Rock (Winner)17th Annual (2018)
Symphonex OrchestraMusic That Tells a StoryAlbum – Spoken Word (Nominee)17th Annual (2018)
Jeremy McEwenBarnyard Dream PoemsAlbum – Spoken Word (Winner)17th Annual (2018)
Gemthe2070sAlbum – Tribute (Nominee)17th Annual (2018)
Hafdis HuldVariationsAlbum – Tribute (Nominee)17th Annual (2018)
MeikoPlaying FavoritesAlbum – Tribute (Nominee)17th Annual (2018)
Rogério Caetano and Gian Correa7Album – Tribute (Nominee)17th Annual (2018)
Juliana HatfieldJuliana Hatfield Sings Olivia Newton-JohnAlbum – Tribute (Winner)17th Annual (2018)
A-Play ChinaChapter I ▪ Kung Fu PopAlbum – World Beat (Nominee)17th Annual (2018)
Issam Rafea and Gao HongLife As Is: The Blending of Ancient Souls From Syria and ChinaAlbum – World Beat (Nominee)17th Annual (2018)
Marcelo WoloskiMundo Por ConocerAlbum – World Beat (Nominee)17th Annual (2018)
Razia SaidThe RoadAlbum – World Beat (Nominee)17th Annual (2018)
Ron KorbWorld CaféAlbum – World Beat (Winner)17th Annual (2018)
BellegardeAnba TonèlAlbum – World Traditional (Nominee)17th Annual (2018)
Chung YufengPendulumAlbum – World Traditional (Nominee)17th Annual (2018)
Sandra CorreiaAqui ExistoAlbum – World Traditional (Nominee)17th Annual (2018)
Wu Man & Son de San DiegoFingertip CarnivalAlbum – World Traditional (Nominee)17th Annual (2018)
Sara AjnnakGulldalit: Can You Hear MeAlbum – World Traditional (Winner)17th Annual (2018)
Bruce KaplanClaudia Russell and Bruce Kaplan - Lovers TreeDesign – Album Art / Photography (Nominee)17th Annual (2018)
Elza (artwork concept and design), Industrial Pixel VFX (3D body scan), Pavel Vilensky (3D modeling), Olesya Maiorov (layout)Elza - Nothing's WrongDesign – Album Art / Photography (Nominee)17th Annual (2018)
Mariana SeiçaSusana China - TrapézioDesign – Album Art / Photography (Nominee)17th Annual (2018)
Ryan ObermeyerPatrick Boothe - You Have to Believe We Are TragicDesign – Album Art / Photography (Nominee)17th Annual (2018)
Cody BlockerKatie Cash - Gift HorseDesign – Album Art / Photography (Winner)17th Annual (2018)
Dave McEathron, Laura Brittain, Bill CassidyDave McEathron - Abandoned Companions and The Abandoned Companions Companion PieceDesign – Album Packaging (Nominee)17th Annual (2018)
Keystone Design Co.Various Artists - Wind Music Thirtieth AnniversaryDesign – Album Packaging (Nominee)17th Annual (2018)
Qing-Yang XiaoThe Chairman - The OfferingDesign – Album Packaging (Nominee)17th Annual (2018)
Rachael Sage, Chris KornmannRachael Sage - MyopiaDesign – Album Packaging (Nominee)17th Annual (2018)
Yi-Hsiang Chao, Jheng-Han LiFlesh Juicer - Fairy Tales of Ocean DeepDesign – Album Packaging (Winner)17th Annual (2018)
Doug Seymour Photography"Tony Bennett – Celebrating 92 Years"Design – Artist Concert Photo (Nominee)17th Annual (2018)
Isabelle Nuzzo"Elevate"Design – Artist Concert Photo (Nominee)17th Annual (2018)
Sergi Paramès / Furalabfoto"Pray or Jump: Life in a Concert"Design – Artist Concert Photo (Nominee)17th Annual (2018)
Sergi Paramès / Furalabfoto"Imagine a Concert"Design – Artist Concert Photo (Winner)17th Annual (2018)
Chung-Yu Tung, Fong-Yau Ye, Chun-Cheng ChaoFlesh Juicer - 'Fairy Tales of Ocean Deep'Design – Artist Publicity Photo (Nominee)17th Annual (2018)
Doug Seymour PhotographyLalah Hathaway - 'Honestly'Design – Artist Publicity Photo (Nominee)17th Annual (2018)
Pretika Menon (photograph & editing), Ram Kumar (editing)Nuka - 'Mute'Design – Artist Publicity Photo (Nominee)17th Annual (2018)
Alya Michelson, Irina Logra"ALYA"Design – Artist Publicity Photo (Winner)17th Annual (2018)
Alya Michelson, Jessica KourtisALYA LogoDesign – Music Promo Poster (Nominee)17th Annual (2018)
Rachael SageRachael Sage - 'Myopia'Design – Music Promo Poster (Winner)17th Annual (2018)
BaoBao ChenSmall Island Big Song Website - www.smallislandbigsong.comDesign – Music Website (Nominee)17th Annual (2018)
Ben KyleBen Kyle Website - www.benkyle.comDesign – Music Website (Nominee)17th Annual (2018)
Christian Langballe, Bo Fløjborg, Martin KæstelMarc Facchini - Himmelmekanik Website - www.himmelmekanik.dkDesign – Music Website (Nominee)17th Annual (2018)
Diana MakDiana Mak Website - www.dianamak.artDesign – Music Website (Nominee)17th Annual (2018)
Tom Jestus Jr.Casii Stephan Website - www.casiistephan.comDesign – Music Website (Winner)17th Annual (2018)
Alya Michelson, Venessa ArizagaALYA BraceletDesign – Swag (Nominee)17th Annual (2018)
Claire Deninzon, Max DeninzonJoe Deninzon & Stratospheerius - Guilty of Innocence T-ShirtDesign – Swag (Nominee)17th Annual (2018)
Kara SerritelliPleasantries - Moloko Good Doggo ShirtDesign – Swag (Nominee)17th Annual (2018)
Amazing Show, Chen Hsin HaoAmazing Show's King of Light Homemade Musical InstrumentDesign – Swag (Winner)17th Annual (2018)
Dion ToddRemedy for Insanity (Club Cure EP)EP – Dance/Electronica (Nominee)17th Annual (2018)
DELAPORTEUNOEP – Dance/Electronica (Winner)17th Annual (2018)
Andromeda AnarchiaAndromeda Anarchia's DarkmattersEP – Eclectic (Nominee)17th Annual (2018)
CellogramCellogram EPEP – Eclectic (Nominee)17th Annual (2018)
Emily Pinkerton, Patrick Burke and NOW EnsembleRounder SongsEP – Eclectic (Winner)17th Annual (2018)
Bernadeta UrbonaiteLost InfinityEP – Instrumental (Nominee)17th Annual (2018)
Bill Wren & Frank RallsHill of TaraEP – Instrumental (Nominee)17th Annual (2018)
Sanjeev TSt.EP – Instrumental (Nominee)17th Annual (2018)
Devine ScorePinnacleEP – Instrumental (Winner)17th Annual (2018)
Carmen GloriaThe Art of LoveEP – Jazz (Nominee)17th Annual (2018)
OKANLaberintoEP – Jazz (Winner)17th Annual (2018)
Alicia MichilliLetters From the EdgeEP – Pop (Nominee)17th Annual (2018)
BellatrixBad DancingEP – Pop (Nominee)17th Annual (2018)
Ella VosWatch & WaitEP – Pop (Nominee)17th Annual (2018)
Malynda HaleThe OneEP – Pop (Nominee)17th Annual (2018)
Prateek Kuhadcold/messEP – Pop (Winner)17th Annual (2018)
BemoreBeginEP – Rock (Nominee)17th Annual (2018)
GillaWattsThe Voices Are GoneEP – Rock (Nominee)17th Annual (2018)
Inkblot AstronautInkblot AstronautEP – Rock (Nominee)17th Annual (2018)
Jackknife StilettoChronicles of Jane: Vol. 2EP – Rock (Nominee)17th Annual (2018)
QUORThe Way We AreEP – Rock (Winner)17th Annual (2018)
Black Horse MotelAnd Then You Were GoneEP – Roots/Country (Nominee)17th Annual (2018)
Jake MorleyTell It to Me StraightEP – Roots/Country (Nominee)17th Annual (2018)
Rachael KilgourGame ChangerEP – Roots/Country (Nominee)17th Annual (2018)
the king heat ensemblesongsEP – Roots/Country (Nominee)17th Annual (2018)
Jessi MasonNight OwlEP – Roots/Country (Winner)17th Annual (2018)
Jon Ososki & Vince BJon Ososki & Vince B. ExperienceEP – Urban (Nominee)17th Annual (2018)
The BrooksFreewheelin' WalkingEP – Urban (Nominee)17th Annual (2018)
A-natural#COAOAFB2EP – Urban (Winner)17th Annual (2018)
David FreyreCalle y CorazónEP – World (Nominee)17th Annual (2018)
Ludmila Mercerón & Guitarras y TrovadoresLa Pastelera del TivolíEP – World (Nominee)17th Annual (2018)
Piyush BhisekarHai BharosaEP – World (Nominee)17th Annual (2018)
Sanjeev TSt.EP – World (Nominee)17th Annual (2018)
OKANLaberintoEP – World (Winner)17th Annual (2018)
Elizabeth Joan KellyMusic for the DMVLong Form Music Video – Best Overall (Nominee)17th Annual (2018)
Elio PaceThe Billy Joel Songbook LiveLong Form Music Video – Best Overall (Winner)17th Annual (2018)
Gem McCormack, Rod McCormack, Adrian Hannan, Martin EstradaGem - the2070sMusic Producer – Dance/Electronica (Nominee)17th Annual (2018)
Leo SalomLeo Salom - Sugar on DemandMusic Producer – Dance/Electronica (Winner)17th Annual (2018)
Gabriel Urgell Reyes, Océane Urgell-DrobnikGabriel Urgell Reyes - Metaphor of SilenceMusic Producer – Eclectic (Nominee)17th Annual (2018)
Jeremy McEwenJeremy McEwen - BARNYARD DREAM POEMSMusic Producer – Eclectic (Nominee)17th Annual (2018)
Riley McMahonSpottiswoode & His Enemies - Lost in the CityMusic Producer – Eclectic (Winner)17th Annual (2018)
Jay O'Keeffe, Lan Tung, Jonathan BernardOrchid Ensemble - From a DreamMusic Producer – Instrumental (Nominee)17th Annual (2018)
Jean-François CharlesJean-François Charles - ElectroclarinetMusic Producer – Instrumental (Nominee)17th Annual (2018)
Joseph Lee Young, Lenise ReddingJoseph L Young - Every MomentMusic Producer – Instrumental (Nominee)17th Annual (2018)
Erik ScottErik Scott - A Trick of the WindMusic Producer – Instrumental (Winner)17th Annual (2018)
David Loborier, Gast WaltzingDavid Laborier - NE:X:TMusic Producer – Jazz (Nominee)17th Annual (2018)
Juancho HerreraClaudia Acuña - Turning PagesMusic Producer – Jazz (Nominee)17th Annual (2018)
Mike Field, Dominic MancusoMike Field - True StoriesMusic Producer – Jazz (Nominee)17th Annual (2018)
Steven BulmerThe New England Jazz Ensemble - Peter and the WolfMusic Producer – Jazz (Nominee)17th Annual (2018)
Earl MacDonaldEarl MacDonald - Open BordersMusic Producer – Jazz (Winner)17th Annual (2018)
Patrick JosephKatie Rose Ferrara - Break FreeMusic Producer – Pop (Nominee)17th Annual (2018)
Rachael Sage, John ShyloskiRachael Sage - MyopiaMusic Producer – Pop (Winner)17th Annual (2018)
Kevin Billingslea, Andrey Borzykin, Adam SoucyMajor Moment - one small stEPMusic Producer – Rock (Winner)17th Annual (2018)
Chad Darou (Producer), "Midnite" Mike Pokalsky (Executive Producer)Chad Darou - Raising the BarMusic Producer – Roots/Country (Nominee)17th Annual (2018)
Sheldon GombergTobias the Owl - A Safe Harbor for Wayward EchoesMusic Producer – Roots/Country (Nominee)17th Annual (2018)
Ted OlsonVarious Artists - Big Bend Killing: The Appalachian Ballad TraditionMusic Producer – Roots/Country (Nominee)17th Annual (2018)
Tyler Neil JohnsonAustin Basham - You and Me for NowMusic Producer – Roots/Country (Nominee)17th Annual (2018)
IulianoIuliano - Hidden RootsMusic Producer – Roots/Country (Winner)17th Annual (2018)
Joseph VitteritoAgency - ExponentsMusic Producer – Urban (Winner)17th Annual (2018)
Camilo RodriguezAle Jiménez - Canciones ChiquitasMusic Producer – World (Nominee)17th Annual (2018)
Dewell NarvaezOrquesta Son de Cuba - Asunto SocialMusic Producer – World (Nominee)17th Annual (2018)
Shy-Anne Hovorka, Julia MazzaferroGraeme Drum - EclecticMusic Producer – World (Nominee)17th Annual (2018)
Victor Romero, Marcus HernandezOrchestra Fuego - Quemando La PistaMusic Producer – World (Nominee)17th Annual (2018)
Ronald Mente Miyares, Richi MartinezLudmila Mercerón & Guitarras y Trovadores - La Pastelera del TivolíMusic Producer – World (Winner)17th Annual (2018)
Fanfara Tirana meets Transglobal UndergroundWe Come to Tear Your Wall DownShort Form Music Video – Animated/Stop-Motion (Nominee)17th Annual (2018)
JPRiZMRiseShort Form Music Video – Animated/Stop-Motion (Nominee)17th Annual (2018)
Matt JaffeWicked WorldShort Form Music Video – Animated/Stop-Motion (Nominee)17th Annual (2018)
Ori DaganSting of the CactusShort Form Music Video – Animated/Stop-Motion (Nominee)17th Annual (2018)
Tobias the OwlDeep River City (feat. Laura Veirs)Short Form Music Video – Animated/Stop-Motion (Nominee)17th Annual (2018)
Marsh DondurmaJamboShort Form Music Video – Animated/Stop-Motion (Winner)17th Annual (2018)
IulianoWho KnowsShort Form Music Video – Concept/Experimental (Nominee)17th Annual (2018)
Mélisande [électrotrad]Sur la ritintinShort Form Music Video – Concept/Experimental (Nominee)17th Annual (2018)
Savannah PopeCreatureShort Form Music Video – Concept/Experimental (Nominee)17th Annual (2018)
NukaDon't Be AfraidShort Form Music Video – Concept/Experimental (Winner)17th Annual (2018)
Abby AhmadAbby Ahmad - BecauseShort Form Music Video – Director (Nominee)17th Annual (2018)
Michael McCallumJen Sygit - Love Is WildShort Form Music Video – Director (Nominee)17th Annual (2018)
Odeya RushHarry Nathan - RooftopsShort Form Music Video – Director (Nominee)17th Annual (2018)
Navzar EraneeNuka - Don't Be AfraidShort Form Music Video – Director (Winner)17th Annual (2018)
BleuLove You SoShort Form Music Video – Lyric (Nominee)17th Annual (2018)
Chris Youlden and The SlammersI Wanna Stay AliveShort Form Music Video – Lyric (Nominee)17th Annual (2018)
Major MomentWhat It's LikeShort Form Music Video – Lyric (Nominee)17th Annual (2018)
Rich AveoWeightlessShort Form Music Video – Lyric (Nominee)17th Annual (2018)
KutchBottleneckShort Form Music Video – Lyric (Winner)17th Annual (2018)
A RootDance Party of GodsShort Form Music Video – Narrative (Nominee)17th Annual (2018)
Josh David & The Funeral PuppetsJames Island BluesShort Form Music Video – Narrative (Nominee)17th Annual (2018)
NsimbiDunia Ni MatembeziShort Form Music Video – Narrative (Nominee)17th Annual (2018)
Prateek Kuhadcold/messShort Form Music Video – Narrative (Nominee)17th Annual (2018)
Rich WebbStonerShort Form Music Video – Narrative (Nominee)17th Annual (2018)
Laura ClauzelGolden BoyShort Form Music Video – Narrative (Winner)17th Annual (2018)
Bad WolfThrough the CracksShort Form Music Video – Performance (Nominee)17th Annual (2018)
John GaarRoll Like ThatShort Form Music Video – Performance (Nominee)17th Annual (2018)
Shon WeathersFeng ShuiShort Form Music Video – Performance (Nominee)17th Annual (2018)
SilibrinaFrevo MalignoShort Form Music Video – Performance (Nominee)17th Annual (2018)
Toronto Tabla EnsembleFaceoffShort Form Music Video – Performance (Nominee)17th Annual (2018)
Bon DébarrasEn panne de silenceShort Form Music Video – Performance (Winner)17th Annual (2018)
Carolyn DownieHailstormShort Form Music Video – Social Action (Nominee)17th Annual (2018)
Ludmila MercerónNo hay perdónShort Form Music Video – Social Action (Nominee)17th Annual (2018)
Stone MeccaBoogeymanShort Form Music Video – Social Action (Nominee)17th Annual (2018)
Willie NileEarth BluesShort Form Music Video – Social Action (Nominee)17th Annual (2018)
J. HarrisBleed Like YouShort Form Music Video – Social Action (Winner)17th Annual (2018)
AvivavozNinguém Pode Calar Esse AmorSong – A Cappella (Nominee)17th Annual (2018)
GrayhawkPeace Prayer A 'CappellaSong – A Cappella (Nominee)17th Annual (2018)
Low LilyHope Lingers OnSong – A Cappella (Nominee)17th Annual (2018)
Patrice JégouLover Come Back to Me (feat. Mark Kibble & Alvin Chea)Song – A Cappella (Winner)17th Annual (2018)
Bobby BookoutTo MeSong – Acoustic (Nominee)17th Annual (2018)
Casii StephanWhen Winter Comes - LiveSong – Acoustic (Nominee)17th Annual (2018)
Martin ZarzarSong for a TreeSong – Acoustic (Nominee)17th Annual (2018)
Spottiswoode & His EnemiesI Don't RegretSong – Acoustic (Nominee)17th Annual (2018)
Chris AyerRinging in My EarsSong – Acoustic (Winner)17th Annual (2018)
Chris AyerNeed SomebodySong – Adult Contemporary (Nominee)17th Annual (2018)
FlecHausBeautiful ThingsSong – Adult Contemporary (Nominee)17th Annual (2018)
Rocking Horse Music ClubEverywhere Is HomeSong – Adult Contemporary (Nominee)17th Annual (2018)
Through Juniper ValeMirror MirrorSong – Adult Contemporary (Nominee)17th Annual (2018)
LACESsomeday is not tonightSong – Adult Contemporary (Winner)17th Annual (2018)
Hadley McCall ThackstonRedbirdSong – Alt. Country (Nominee)17th Annual (2018)
Jean RoheAshes to AshesSong – Alt. Country (Nominee)17th Annual (2018)
The KricketsRedbirdSong – Alt. Country (Nominee)17th Annual (2018)
Valerie SmithDry TownSong – Alt. Country (Nominee)17th Annual (2018)
Rich WebbLet It RainSong – Alt. Country (Winner)17th Annual (2018)
Amelia WhiteRhythm of the RainSong – Americana (Nominee)17th Annual (2018)
Edward David AndersonHarmonySong – Americana (Nominee)17th Annual (2018)
Kristy KrügerThe CarpenterSong – Americana (Nominee)17th Annual (2018)
Monica PasqualFeels Like SomethingSong – Americana (Nominee)17th Annual (2018)
Jen SygitIt's About Time (feat. Luther Dickinson)Song – Americana (Winner)17th Annual (2018)
Fred Engler, Jo Kelly Stephenson, Sam Thomas, Ken StephensonHeaven Ain't Heaven Without YouSong – Bluegrass (Nominee)17th Annual (2018)
Jo Kelly StephensonDon't Cage Your Love!Song – Bluegrass (Nominee)17th Annual (2018)
Steel City SueI've Still Got Time for YouSong – Bluegrass (Nominee)17th Annual (2018)
Low Lily10,000 Days Like TheseSong – Bluegrass (Winner)17th Annual (2018)
Aminah HughesTell Me It's OverSong – Blues (Nominee)17th Annual (2018)
Frank BeyBack in BusinessSong – Blues (Nominee)17th Annual (2018)
Jim AllchinTwo Bad Dreams (feat. Bobby Rush)Song – Blues (Nominee)17th Annual (2018)
Johnny TuckerSeven Day BluesSong – Blues (Nominee)17th Annual (2018)
Tiffany Pollack & Eric JohansonBlues in My BloodSong – Blues (Winner)17th Annual (2018)
Father Goose MusicNice 2 Meet U (feat. Danni Ai)Song – Children's Music (Nominee)17th Annual (2018)
Justin SeagraveAll the Creeping ThingsSong – Children's Music (Nominee)17th Annual (2018)
Sara LovellGet UpSong – Children's Music (Nominee)17th Annual (2018)
The Swinging BellesThe Superstar Sibling Detective AgencySong – Children's Music (Nominee)17th Annual (2018)
Lucy Kalantari & The Jazz CatsI Know a Little FellowSong – Children's Music (Winner)17th Annual (2018)
Lori WilliamsWhere's That Smile (feat. Bob Baldwin, Will Downing, Maysa, Troy Sol Edler, Rayshun LaMarr)Song – Contemporary Christian / Gospel (Nominee)17th Annual (2018)
The Highway Q.C.'sHe Picked Me Up (feat. Spencer Taylor Jr.)Song – Contemporary Christian / Gospel (Nominee)17th Annual (2018)
Toks NnamaniJoySong – Contemporary Christian / Gospel (Nominee)17th Annual (2018)
TrueNorth WorshipRunning Back to Your Heart (Live) [feat. Olivia Cheshire]Song – Contemporary Christian / Gospel (Nominee)17th Annual (2018)
Rocking Horse Music ClubEverywhere Is HomeSong – Contemporary Christian / Gospel (Winner)17th Annual (2018)
Adam WarnerSemper Fi (feat. Trace Adkins)Song – Country (Nominee)17th Annual (2018)
Christina ChristianDolly Would You Pardon MeSong – Country (Nominee)17th Annual (2018)
Dani StrongNot Right NowSong – Country (Nominee)17th Annual (2018)
Jodee LewisIt Ain't Killed Me YetSong – Country (Nominee)17th Annual (2018)
Blane HowardPromise to Love HerSong – Country (Winner)17th Annual (2018)
Birch Pereira & The Gin JointsSt. James Infirmary (orig. by Louis Armstrong)Song – Cover (Nominee)17th Annual (2018)
François Moutin & Kavita Shah DuoLa Vie en rose (orig. by Édith Piaf)Song – Cover (Nominee)17th Annual (2018)
Juliana HatfieldA Little More Love (orig. by Olivia Newton-John)Song – Cover (Nominee)17th Annual (2018)
MeikoSuper Freak (orig. by Rick James)Song – Cover (Nominee)17th Annual (2018)
Kristy KrügerFolsom Prison Blues (orig. by Johnny Cash)Song – Cover (Winner)17th Annual (2018)
32StitchesRemember ThisSong – Dance/Electronica (Nominee)17th Annual (2018)
Dion ToddRemedy for InsanitySong – Dance/Electronica (Nominee)17th Annual (2018)
Drew DeWittFinal DropSong – Dance/Electronica (Nominee)17th Annual (2018)
Sina BathaieSummerdazeSong – Dance/Electronica (Nominee)17th Annual (2018)
MosimannAnymore (feat. Carla Katz)Song – Dance/Electronica (Winner)17th Annual (2018)
CellogramAll About Anna (feat. Amy Lee and K'noup)Song – Eclectic (Nominee)17th Annual (2018)
Jack of NoneMichigan Ex Machina (She Wasn't Me)Song – Eclectic (Nominee)17th Annual (2018)
Orchid EnsembleFireSong – Eclectic (Nominee)17th Annual (2018)
The ChewersFrankie's Downhill CalendarSong – Eclectic (Nominee)17th Annual (2018)
Monica PasqualSun in My EyeSong – Eclectic (Winner)17th Annual (2018)
dodieIf I'm Being HonestSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)17th Annual (2018)
Jessi MasonNight OwlSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)17th Annual (2018)
Prateek Kuhadcold/messSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)17th Annual (2018)
The Morning SeaListen LoveSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)17th Annual (2018)
Will DaileyIt Already Would Have Not Worked out by NowSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)17th Annual (2018)
Rebecca HurnWavesSong – Folk/Singer-Songwriter (Winner)17th Annual (2018)
David LaborierStep Right Up!Song – Funk/Fusion/Jam (Nominee)17th Annual (2018)
Jason GillFavorite DrugSong – Funk/Fusion/Jam (Nominee)17th Annual (2018)
Plunky & OnenessThank Me LaterSong – Funk/Fusion/Jam (Nominee)17th Annual (2018)
The BrooksPricelessSong – Funk/Fusion/Jam (Nominee)17th Annual (2018)
CeCe Teneal & Soul KamotionDangerSong – Funk/Fusion/Jam (Winner)17th Annual (2018)
AgencyLonely This ChristmasSong – Holiday (Nominee)17th Annual (2018)
Heather RankinWrap It UpSong – Holiday (Nominee)17th Annual (2018)
Leslie McKeeStill, Still, StillSong – Holiday (Nominee)17th Annual (2018)
Rachael SageTchatchkes & LatkesSong – Holiday (Nominee)17th Annual (2018)
Twin KennedyI'm a Child AgainSong – Holiday (Winner)17th Annual (2018)
Brique a BraqI Feel it Calling Me (feat. De Joie)Song – Indie / Alt. Rock (Nominee)17th Annual (2018)
Cavern CompanyEnough?Song – Indie / Alt. Rock (Nominee)17th Annual (2018)
FigureheadEar to LendSong – Indie / Alt. Rock (Nominee)17th Annual (2018)
Fitzsimon & BroganGirl in a Gilded CageSong – Indie / Alt. Rock (Nominee)17th Annual (2018)
Shadow of WhalesWordsSong – Indie / Alt. Rock (Winner)17th Annual (2018)
Los Importantes de la NocheNomen NescioSong – Instrumental (Nominee)17th Annual (2018)
Roberto Diana & Tri NguyenThe Fourth HourSong – Instrumental (Nominee)17th Annual (2018)
Roberto TolaLullaby of Christmas (feat. Bill McGee)Song – Instrumental (Nominee)17th Annual (2018)
Roman MiroshnichenkoSong for Godfather of FusionSong – Instrumental (Nominee)17th Annual (2018)
CimarrónZumbajamSong – Instrumental (Winner)17th Annual (2018)
Jeremy Ledbetter TrioGot a Light?Song – Jazz Instrumental (Nominee)17th Annual (2018)
Kobi Arad BandTake the 'A' Train / It Ain't Mean a ThingSong – Jazz Instrumental (Nominee)17th Annual (2018)
Syreeta Thompson TrumpetladyBlow Yo HornSong – Jazz Instrumental (Nominee)17th Annual (2018)
The New England Jazz EnsemblePower SergeSong – Jazz Instrumental (Nominee)17th Annual (2018)
Ivan DiazWrite or WrongSong – Jazz Instrumental (Winner)17th Annual (2018)
Camille ThurmanThe Nearness of YouSong – Jazz with Vocals (Nominee)17th Annual (2018)
Claudia AcuñaHeySong – Jazz with Vocals (Nominee)17th Annual (2018)
Elliot Mason & Cre8tionBefore, Now & After (feat. Sofija Knezevic & Cyro Baptista)Song – Jazz with Vocals (Nominee)17th Annual (2018)
Omar Sosa & Yilian CañizaresDe La Habana y Otras NostalgiasSong – Jazz with Vocals (Nominee)17th Annual (2018)
Lindsay KayLush LifeSong – Jazz with Vocals (Winner)17th Annual (2018)
Ale JiménezNuestra CasualidadSong – Latin (Nominee)17th Annual (2018)
Marta GómezLa Raíz (feat. Guafa Trío)Song – Latin (Nominee)17th Annual (2018)
Omar Quezada & Manny AudicoLa Cumbia CínicaSong – Latin (Nominee)17th Annual (2018)
Orquesta Son de CubaAsunto SocialSong – Latin (Nominee)17th Annual (2018)
Juana LunaVienen ComoSong – Latin (Winner)17th Annual (2018)
Hildur HöglindSteal Her AwaySong – Love (Nominee)17th Annual (2018)
Prateek Kuhadwith you/for youSong – Love (Nominee)17th Annual (2018)
Simon LuncheCherry WineSong – Love (Nominee)17th Annual (2018)
The Morning SeaListen LoveSong – Love (Nominee)17th Annual (2018)
BleuLove You SoSong – Love (Winner)17th Annual (2018)
All Hail the YetiHighway CrossesSong – Metal/Hardcore (Nominee)17th Annual (2018)
Terror UniversalSpinesSong – Metal/Hardcore (Nominee)17th Annual (2018)
Voice of BaceprotSchool RevolutionSong – Metal/Hardcore (Nominee)17th Annual (2018)
Will HavenHewed With the BrandSong – Metal/Hardcore (Nominee)17th Annual (2018)
Ne ObliviscarisIntra VenusSong – Metal/Hardcore (Winner)17th Annual (2018)
FLOWLast LightSong – New Age (Nominee)17th Annual (2018)
Juliet LyonsEternal Now (feat. Ron Korb)Song – New Age (Nominee)17th Annual (2018)
Kelly AndrewFinal FarewellSong – New Age (Nominee)17th Annual (2018)
Paradiso and RasamayiAgape's CallSong – New Age (Nominee)17th Annual (2018)
Jeff OsterFive Great MountainsSong – New Age (Winner)17th Annual (2018)
Chris AyerStrangerSong – Pop (Nominee)17th Annual (2018)
Mathew EdmondsonIf I WaitSong – Pop (Nominee)17th Annual (2018)
NEEDSHESAnything You WantSong – Pop (Nominee)17th Annual (2018)
Sophia AngelesInterestedSong – Pop (Nominee)17th Annual (2018)
Ella VosWhite NoiseSong – Pop (Winner)17th Annual (2018)
Aina Brei'YonThink About MeSong – R&B/Soul (Nominee)17th Annual (2018)
A-naturalThirstSong – R&B/Soul (Nominee)17th Annual (2018)
Nikki HayesMoveSong – R&B/Soul (Nominee)17th Annual (2018)
Sean JonesTake MeSong – R&B/Soul (Nominee)17th Annual (2018)
Jessica Lá RelHere Comes the SunSong – R&B/Soul (Winner)17th Annual (2018)
IntellectThen There Was TwoSong – Rap/Hip-Hop (Nominee)17th Annual (2018)
Myles High3 WaysSong – Rap/Hip-Hop (Nominee)17th Annual (2018)
SirrealIn the Nick of TimeSong – Rap/Hip-Hop (Nominee)17th Annual (2018)
T-Man Da TylerHustle LoveSong – Rap/Hip-Hop (Nominee)17th Annual (2018)
Young RadoMake SenseSong – Rap/Hip-Hop (Winner)17th Annual (2018)
Martin ZarzarDance AloneSong – Reggae/Ska/Dancehall (Nominee)17th Annual (2018)
Natural vybzWinnerSong – Reggae/Ska/Dancehall (Nominee)17th Annual (2018)
Leilani WolfgrammLive WireSong – Reggae/Ska/Dancehall (Winner)17th Annual (2018)
Eric HimanAnotherSong – Rock / Hard Rock (Nominee)17th Annual (2018)
ItchPrison DiscoSong – Rock / Hard Rock (Nominee)17th Annual (2018)
Jake EdwardsDevilSong – Rock / Hard Rock (Nominee)17th Annual (2018)
Savannah PopeCreatureSong – Rock / Hard Rock (Nominee)17th Annual (2018)
Head With WingsGoodbye SkySong – Rock / Hard Rock (Winner)17th Annual (2018)
Dani StrongNot Right NowSong – Social Action (Nominee)17th Annual (2018)
ItchPrison DiscoSong – Social Action (Nominee)17th Annual (2018)
Rachael KilgourHoly Are WeSong – Social Action (Nominee)17th Annual (2018)
Rosie & the RivetersI Believe YouSong – Social Action (Nominee)17th Annual (2018)
Mark ErelliBy DegreesSong – Social Action (Winner)17th Annual (2018)
DiemmMythmakerSong – Spoken Word (Nominee)17th Annual (2018)
Jack of NoneMichigan Ex Machina (She Wasn't Me)Song – Spoken Word (Nominee)17th Annual (2018)
Jeremy McEwenTHE GREAT AUTOMATIC DREAM TRACTORSong – Spoken Word (Nominee)17th Annual (2018)
NsimbiAcholi BoySong – Spoken Word (Nominee)17th Annual (2018)
J.ournalPride & Prejudice (feat. The Rogue Pianist)Song – Spoken Word (Winner)17th Annual (2018)
Adam WarnerSemper Fi (feat. Trace Adkins)Song – Story (Nominee)17th Annual (2018)
Edward David AndersonThe Ballad of Lemuel PennSong – Story (Nominee)17th Annual (2018)
Nina LeeGolden YearsSong – Story (Nominee)17th Annual (2018)
Tiffany Pollack & Eric JohansonMichaelSong – Story (Nominee)17th Annual (2018)
Emily Scott RobinsonOverallsSong – Story (Winner)17th Annual (2018)
André BarrosRising MelodySong – Used in Ad Campaign (Nominee)17th Annual (2018)
Justin SeagraveSuper SleeperSong – Used in Ad Campaign (Nominee)17th Annual (2018)
NEEDSHESTime to SeeSong – Used in Ad Campaign (Nominee)17th Annual (2018)
BleuLove You SoSong – Used in Ad Campaign (Winner)17th Annual (2018)
Kerri Brown & Martene ClaytonCrownSong – Used in Film / TV / Game Score (Nominee)17th Annual (2018)
Peter WibergProlog (from Blanche)Song – Used in Film / TV / Game Score (Nominee)17th Annual (2018)
Richard AndruskaEverything Is Possible NowSong – Used in Film / TV / Game Score (Nominee)17th Annual (2018)
André BarrosLedaSong – Used in Film / TV / Game Score (Winner)17th Annual (2018)
A RootDance Party of GodsSong – World Beat (Nominee)17th Annual (2018)
Graeme DrumSand Storm (feat. Ahmed Al-Badr)Song – World Beat (Nominee)17th Annual (2018)
Ricky KejOne With Earth SongSong – World Beat (Nominee)17th Annual (2018)
RiniSereneSong – World Beat (Nominee)17th Annual (2018)
NsimbiLeo Ni LeoSong – World Beat (Winner)17th Annual (2018)
CimarrónZumbajamSong – World Traditional (Nominee)17th Annual (2018)
Milli JanatkováBuohSong – World Traditional (Nominee)17th Annual (2018)
RUNAAn Buachaillín BánSong – World Traditional (Nominee)17th Annual (2018)
Suzanne DeanNgizohamba (Re-Recorded)Song – World Traditional (Nominee)17th Annual (2018)
Toronto Tabla EnsembleFaceoffSong – World Traditional (Winner)17th Annual (2018)
Alexandre DésiletsWindigoAlbum – Adult Contemporary (Nominee)16th Annual (2017)
HarrietHarrietAlbum – Adult Contemporary (Nominee)16th Annual (2017)
Jane SiberryAngels Bend CloserAlbum – Adult Contemporary (Nominee)16th Annual (2017)
Olivia MillerschinLook Both WaysAlbum – Adult Contemporary (Nominee)16th Annual (2017)
Reeve CarneyYouth Is WastedAlbum – Adult Contemporary (Winner)16th Annual (2017)
Fear for the DustGone to the GroundAlbum – Alt. Country (Nominee)16th Annual (2017)
India RameySnake HandlerAlbum – Alt. Country (Nominee)16th Annual (2017)
Kim BeggsSaid Little SparrowAlbum – Alt. Country (Nominee)16th Annual (2017)
Modern MalThe Misanthrope Family AlbumAlbum – Alt. Country (Nominee)16th Annual (2017)
Jake La BotzSunnysideAlbum – Alt. Country (Winner)16th Annual (2017)
Dan MillsSomething GoodAlbum – Americana (Nominee)16th Annual (2017)
Devin JakeDays into YearsAlbum – Americana (Nominee)16th Annual (2017)
Rachel BaimanShameAlbum – Americana (Nominee)16th Annual (2017)
Sad DaddyFresh CatchAlbum – Americana (Nominee)16th Annual (2017)
John McEuenMade In BrooklynAlbum – Americana (Winner)16th Annual (2017)
David NaiditchBluegrass that SwingsAlbum – Bluegrass (Nominee)16th Annual (2017)
Randy SteeleSongs from the SuckAlbum – Bluegrass (Nominee)16th Annual (2017)
The Bucking MulesSmoke Behind the CloudsAlbum – Bluegrass (Nominee)16th Annual (2017)
Valerie Smith & Liberty PikeSmall Town HeroesAlbum – Bluegrass (Nominee)16th Annual (2017)
The BankestersNightbirdAlbum – Bluegrass (Winner)16th Annual (2017)
Altered Five Blues BandCharmed & DangerousAlbum – Blues (Nominee)16th Annual (2017)
Doug MacLeodBreak the ChainAlbum – Blues (Nominee)16th Annual (2017)
Johnny OskamIn My ShadowAlbum – Blues (Nominee)16th Annual (2017)
Wes MackeyBack to the Shack (Retro Collection)Album – Blues (Nominee)16th Annual (2017)
Cary MorinCradle to the GraveAlbum – Blues (Winner)16th Annual (2017)
Joanie Leeds and The NightlightsBrooklyn Baby!Album – Children's Music (Nominee)16th Annual (2017)
Mi ManzanaAprendo Cantando, Vol. 2Album – Children's Music (Nominee)16th Annual (2017)
The BazillionsRock-n-Roll YearbookAlbum – Children's Music (Nominee)16th Annual (2017)
The MoonlightsThe MoonlightsAlbum – Children's Music (Nominee)16th Annual (2017)
Dan Zanes and FriendsLead Belly, Baby!Album – Children's Music (Winner)16th Annual (2017)
Brian Tarquin & CompanyOrlando in HeavenAlbum – Compilation (Nominee)16th Annual (2017)
Various ArtistsA Century of Heritage Guitar MusicAlbum – Compilation (Nominee)16th Annual (2017)
Various ArtistsFor the Record Vol. IIAlbum – Compilation (Nominee)16th Annual (2017)
Various ArtistsThe Crooked Road's Mountains of Music Homecoming 2016 Live Concert RecordingsAlbum – Compilation (Nominee)16th Annual (2017)
Various ArtistsClassic English and Scottish Ballads from Smithsonian FolkwaysAlbum – Compilation (Winner)16th Annual (2017)
AgencyResistAlbum – Concept (Nominee)16th Annual (2017)
Dear CriminalsFataleAlbum – Concept (Nominee)16th Annual (2017)
Ellie DormanTwelveAlbum – Concept (Nominee)16th Annual (2017)
TynéBridgesAlbum – Concept (Nominee)16th Annual (2017)
Sofía ReiEl GavilánAlbum – Concept (Winner)16th Annual (2017)
Andrea JoyInside OutAlbum – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)16th Annual (2017)
Brandon HixsonHere Is My HeartAlbum – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)16th Annual (2017)
Dana FieldsA Personal ExperienceAlbum – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)16th Annual (2017)
Glenn Johnson & The Voices of InnerpeaceGreatnessAlbum – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)16th Annual (2017)
Delra HarrisH M A IAlbum – Contemporary Christian/Gospel (Winner)16th Annual (2017)
Danaë Xanthe VlasseTrilogiesAlbum – Contemporary Classical (Nominee)16th Annual (2017)
Fabian Almazan & RhizomeAlcanzaAlbum – Contemporary Classical (Nominee)16th Annual (2017)
Jared RobinsonThe Strange and Tumultuous Life of Edgar Allan Poe (Original Score)Album – Contemporary Classical (Nominee)16th Annual (2017)
Stephen Edwards (Composer) feat. The Continuo Arts Symphonic Chorus and The City of Prague PhilharmonicRequiem for My Mother: Themes and VariationsAlbum – Contemporary Classical (Nominee)16th Annual (2017)
Douglas KnehansUnfinished EarthAlbum – Contemporary Classical (Winner)16th Annual (2017)
Dean YoungMakin' a LifeAlbum – Country (Nominee)16th Annual (2017)
Nathan KingHeaven TonightAlbum – Country (Nominee)16th Annual (2017)
Richard LynchMending FencesAlbum – Country (Nominee)16th Annual (2017)
Susan CattaneoThe Hammer & The HeartAlbum – Country (Nominee)16th Annual (2017)
Dani StrongTime to BreatheAlbum – Country (Winner)16th Annual (2017)
DugoLingua FrancaAlbum – Dance/Electronica (Nominee)16th Annual (2017)
Mic MostA Tale of GrandeurAlbum – Dance/Electronica (Nominee)16th Annual (2017)
Midnight Mystery ClubReason or RhymeAlbum – Dance/Electronica (Nominee)16th Annual (2017)
Miss TaraLet's Live!Album – Dance/Electronica (Nominee)16th Annual (2017)
Dark ModelSagaAlbum – Dance/Electronica (Winner)16th Annual (2017)
Carola OrtizSIRINAlbum – Debut (Nominee)16th Annual (2017)
Dani StrongTime to BreatheAlbum – Debut (Nominee)16th Annual (2017)
Lisa KalilVITRAISAlbum – Debut (Nominee)16th Annual (2017)
Luz PinosMariposa AzulAlbum – Debut (Nominee)16th Annual (2017)
Sai da FrenteSai da FrenteAlbum – Debut (Winner)16th Annual (2017)
Arian SalehAntoinetteAlbum – Eclectic (Nominee)16th Annual (2017)
Guy KlucevsekTeetering on the Verge of NormalcyAlbum – Eclectic (Nominee)16th Annual (2017)
Jack of NoneWho Shot Bukowski?Album – Eclectic (Nominee)16th Annual (2017)
The KnellsKnells IIAlbum – Eclectic (Nominee)16th Annual (2017)
Goat's NotesCosmic CircusAlbum – Eclectic (Winner)16th Annual (2017)
Brady ToopsTried & TrueAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)16th Annual (2017)
Jael Bird JosephThe Journal of Forgotten MemoriesAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)16th Annual (2017)
Jonah SmithStay CloseAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)16th Annual (2017)
Sarah ThieleBuilt Like the SunAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)16th Annual (2017)
Seth GlierBirdsAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Winner)16th Annual (2017)
Cliff BeachThe Gospel According to Cliff BeachAlbum – Funk/Fusion/Jam (Nominee)16th Annual (2017)
Joan Torres's All Is FusedOf the MusicalAlbum – Funk/Fusion/Jam (Nominee)16th Annual (2017)
Preston SmithOn the SurfaceAlbum – Funk/Fusion/Jam (Nominee)16th Annual (2017)
SnaggleThe Long SlogAlbum – Funk/Fusion/Jam (Nominee)16th Annual (2017)
Sr. LangostaEl Experimento CaribeñoAlbum – Funk/Fusion/Jam (Winner)16th Annual (2017)
Christine OwmanWhen on FireAlbum – Indie / Alt. Rock (Nominee)16th Annual (2017)
KALOWild ChangeAlbum – Indie / Alt. Rock (Nominee)16th Annual (2017)
Manu PozziEquinoccioAlbum – Indie / Alt. Rock (Nominee)16th Annual (2017)
RaveenAlwaysAlbum – Indie / Alt. Rock (Nominee)16th Annual (2017)
SoupRemediesAlbum – Indie / Alt. Rock (Winner)16th Annual (2017)
Emilio SollaTributangoAlbum – Instrumental (mainly) (Nominee)16th Annual (2017)
Jim DanekerAd AltaAlbum – Instrumental (mainly) (Nominee)16th Annual (2017)
Likho DuoBlues and the World BeyondAlbum – Instrumental (mainly) (Nominee)16th Annual (2017)
Roman MiroshnichenkoAscensionAlbum – Instrumental (mainly) (Nominee)16th Annual (2017)
Julian Lage & Chris EldridgeMount RoyalAlbum – Instrumental (mainly) (Winner)16th Annual (2017)
Angiolo Tarocchi Jazz OrchestraUnwiredAlbum – Jazz Instrumental (mainly) (Nominee)16th Annual (2017)
Berta MorenoLittle StepsAlbum – Jazz Instrumental (mainly) (Nominee)16th Annual (2017)
Omar Sosa & Seckou KeitaTransparent WaterAlbum – Jazz Instrumental (mainly) (Nominee)16th Annual (2017)
Petros KlampanisCHROMAAlbum – Jazz Instrumental (mainly) (Nominee)16th Annual (2017)
David WhitmanOh, Clara!Album – Jazz Instrumental (mainly) (Winner)16th Annual (2017)
ArarurMielikkiAlbum – Jazz With Vocals (Nominee)16th Annual (2017)
Carola OrtizSIRINAlbum – Jazz With Vocals (Nominee)16th Annual (2017)
Peter CampbellLoving You: Celebrating Shirley HornAlbum – Jazz With Vocals (Nominee)16th Annual (2017)
Quinn Bachand's BrishenBlue VerdunAlbum – Jazz With Vocals (Nominee)16th Annual (2017)
Rozina PátkaiParaíso na TerraAlbum – Jazz With Vocals (Winner)16th Annual (2017)
Edwin PerezLa Voz del PuebloAlbum – Latin (Nominee)16th Annual (2017)
Eliana CuevasGolpes y FloresAlbum – Latin (Nominee)16th Annual (2017)
Emilio SollaTributangoAlbum – Latin (Nominee)16th Annual (2017)
Sai da FrenteSai da FrenteAlbum – Latin (Nominee)16th Annual (2017)
Luz PinosMariposa AzulAlbum – Latin (Winner)16th Annual (2017)
Little Freddie KingYou Make My NightAlbum – Live Performance (Nominee)16th Annual (2017)
Mike MentzLive in ThailandAlbum – Live Performance (Nominee)16th Annual (2017)
Various ArtistsThe Crooked Road's Mountains of Music Homecoming 2016 Live Concert RecordingsAlbum – Live Performance (Nominee)16th Annual (2017)
Petros KlampanisCHROMAAlbum – Live Performance (Winner)16th Annual (2017)
Bare InfinityThe Butterfly RaiserAlbum – Metal/Hardcore (Nominee)16th Annual (2017)
Hope RemainsVisions and MemoriesAlbum – Metal/Hardcore (Nominee)16th Annual (2017)
Next to NonePhasesAlbum – Metal/Hardcore (Nominee)16th Annual (2017)
Oblivion MythInside the MirrorAlbum – Metal/Hardcore (Nominee)16th Annual (2017)
Esprit D'AirConstellationsAlbum – Metal/Hardcore (Winner)16th Annual (2017)
Anaya MusicEternityAlbum – New Age (Nominee)16th Annual (2017)
Bill WrenRoad to Chiang MaiAlbum – New Age (Nominee)16th Annual (2017)
Fiona JoyInto the MistAlbum – New Age (Nominee)16th Annual (2017)
Tony ChenThe Mighty HeroesAlbum – New Age (Nominee)16th Annual (2017)
FLOW (feat. Will Ackerman, Fiona Joy, Lawrence Blatt & Jeff Oster)FLOWAlbum – New Age (Winner)16th Annual (2017)
Amy GerhartzFIREAlbum – Pop (Nominee)16th Annual (2017)
BrielleBrielleAlbum – Pop (Nominee)16th Annual (2017)
IbbyCross Your HeartAlbum – Pop (Nominee)16th Annual (2017)
Simon LyngeThe Map of Your LifeAlbum – Pop (Nominee)16th Annual (2017)
Taylor GreySpace CaseAlbum – Pop (Winner)16th Annual (2017)
Crack of DawnSpotlightAlbum – R&B/Soul (Nominee)16th Annual (2017)
Stephen EmmerHome GroundAlbum – R&B/Soul (Nominee)16th Annual (2017)
Vintage#18GritAlbum – R&B/Soul (Nominee)16th Annual (2017)
Katrina MarieWhen There Is No ColorAlbum – R&B/Soul (Winner)16th Annual (2017)
Bigg BrassChasin' GreatnessAlbum – Rap/Hip-Hop (Nominee)16th Annual (2017)
SplytSecondPROJECT:AkumaAlbum – Rap/Hip-Hop (Nominee)16th Annual (2017)
T.D.H.Finally It's RealAlbum – Rap/Hip-Hop (Nominee)16th Annual (2017)
WordsmithPerspective JukeboxAlbum – Rap/Hip-Hop (Winner)16th Annual (2017)
Various ArtistsClassic English and Scottish Ballads from Smithsonian FolkwaysAlbum – Reissue (Nominee)16th Annual (2017)
Various ArtistsIndus Raag: Music Beyond Borders (Gold Edition)Album – Reissue (Winner)16th Annual (2017)
ArabellaI Heard the Brother SpeakAlbum – Rock / Hard Rock (Nominee)16th Annual (2017)
Death Valley HighCVLT [AS FVK]Album – Rock / Hard Rock (Nominee)16th Annual (2017)
Lines in the SkyBeaconAlbum – Rock / Hard Rock (Nominee)16th Annual (2017)
SyteriaRant O BotAlbum – Rock / Hard Rock (Nominee)16th Annual (2017)
Sleep MachineSleep MachineAlbum – Rock / Hard Rock (Winner)16th Annual (2017)
Jack of NoneWho Shot Bukowski?Album – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)16th Annual (2017)
Spirit-LeadRelatively SpeakingAlbum – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)16th Annual (2017)
Various ArtistsAction Moves People UnitedAlbum – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)16th Annual (2017)
Jenni AsherFreedomAlbum – Spoken Word (with music accompaniment) (Winner)16th Annual (2017)
Benny TurnerMy Brother's BluesAlbum – Tribute (Nominee)16th Annual (2017)
JAMBa feat. Bernard "Pretty" PurdieOff WhiteAlbum – Tribute (Nominee)16th Annual (2017)
Pat WictorThis Is Absolutely Real: Visions and Versions of Phil OchsAlbum – Tribute (Nominee)16th Annual (2017)
Sofía ReiEl GavilánAlbum – Tribute (Nominee)16th Annual (2017)
Carlos Cano & Hernán MillaPor la Rivera de PaquitoAlbum – Tribute (Winner)16th Annual (2017)
Louis SimãoA LuzAlbum – World Beat (Nominee)16th Annual (2017)
Minor EmpireUprootedAlbum – World Beat (Nominee)16th Annual (2017)
Sina BathaieRay of HopeAlbum – World Beat (Nominee)16th Annual (2017)
Tri NguyenBeyond BordersAlbum – World Beat (Nominee)16th Annual (2017)
Karim BaggiliApollo You SixteenAlbum – World Beat (Winner)16th Annual (2017)
Cassie and MaggieThe Willow CollectionAlbum – World Traditional (Nominee)16th Annual (2017)
Lenka LichtenbergMASARYK - Národní písnē: Czech, Moravian and Slovak Folk Songs ReimaginedAlbum – World Traditional (Nominee)16th Annual (2017)
Magín DíazEl Orisha de la RosaAlbum – World Traditional (Nominee)16th Annual (2017)
Yungdrung Gyal & WangmoThe Voice of Nature - Tshang Yang Gya TshoAlbum – World Traditional (Nominee)16th Annual (2017)
SangpuyYaangadAlbum – World Traditional (Winner)16th Annual (2017)
Laura Horrocks-DenisMatt Stern - MagicDesign – Album Art / Photography (Nominee)16th Annual (2017)
Maren Ingeborg GråblomstGråblomst - Madame ClamourDesign – Album Art / Photography (Nominee)16th Annual (2017)
Maxine SyjucoJack of None - The Tattle Tale Heart - EPDesign – Album Art / Photography (Nominee)16th Annual (2017)
Simply Marvellous CreativeFindlay Napier - GlasgowDesign – Album Art / Photography (Nominee)16th Annual (2017)
Tony FitzpatrickFrank Catalano, Jimmy Chamberlin & David Sanborn - Bye Bye BlackbirdDesign – Album Art / Photography (Nominee)16th Annual (2017)
Lasse Hoile (Cover Photos) & Håvard Gjelseth (Layout)Soup - RemediesDesign – Album Art / Photography (Winner)16th Annual (2017)
Cactus Taller (Carlos Dussan, Juliana Jaramillo, Juan Martinez) & Claudio RoncoliMagín Díaz - El Orisha de la RosaDesign – Album Packaging (Nominee)16th Annual (2017)
Greg Carr & Chris DanielsChris Daniels & The Kings with Freddi Gowdy - Blues With Horns, Vol. 1Design – Album Packaging (Nominee)16th Annual (2017)
Lucidity Cultural Creative DesignBliss and Wisdom Sangha & Dream Lotus Choir and Orchestra - The Legend of the Sun KingDesign – Album Packaging (Nominee)16th Annual (2017)
Ming LiuFANN (芳怡) - We Are Who We Are (自我意識)Design – Album Packaging (Nominee)16th Annual (2017)
p38 & Katja Svejkovskyhiroshimabend - ODP 048 - Rednow GnirDesign – Album Packaging (Winner)16th Annual (2017)
Doug Seymour Photography"Rodriguez in Concert"Design – Concert Photography (Nominee)16th Annual (2017)
ImageWorks Photography"Septimius The Great - IMCA Live"Design – Concert Photography (Nominee)16th Annual (2017)
Jaime Massieu"Da' Groove Machine - Live @ Sala Sol"Design – Concert Photography (Nominee)16th Annual (2017)
Sergi Paramès / Furalabfoto"Blaumut - A Night on a Greek Theater"Design – Concert Photography (Nominee)16th Annual (2017)
Isabelle Nuzzo"Until Next Time: Twenty One Pilots; Little Rock Arkansas"Design – Concert Photography (Winner)16th Annual (2017)
Adam De Lucia"Perpetual Motion"Design – Music Promo Poster (Nominee)16th Annual (2017)
Jonathan Guillen (Design) & Marc Cartwright (Photo)"Jesse Sarvinski - Higher Album"Design – Music Promo Poster (Nominee)16th Annual (2017)
Kevin Dolan"Four in the Morning Half Asleep EP Launch"Design – Music Promo Poster (Nominee)16th Annual (2017)
Pierce Marratto"West End Blend: Spring Tour 2017"Design – Music Promo Poster (Nominee)16th Annual (2017)
Tony Halchak"Aaron Fink Live at the Jazz Café"Design – Music Promo Poster (Winner)16th Annual (2017)
AkiraAkira Official Website - www.akiraakmusic.comDesign – Music Website (Nominee)16th Annual (2017)
Aleta EubanksDuane Eubanks - www.duaneeubanks.comDesign – Music Website (Nominee)16th Annual (2017)
Alicia BealeAlicia Beale Official Site - www.aliciabealemusic.comDesign – Music Website (Nominee)16th Annual (2017)
Pin UpPin Up Website - www.pinupband.comDesign – Music Website (Nominee)16th Annual (2017)
Lauren ChuDan Bailey Tribe Website - www.danbaileytribe.comDesign – Music Website (Winner)16th Annual (2017)
Christine Owman, Rickard Daun, Jenny Baumgartner"Christine Owman"Design – Publicity Photography (Nominee)16th Annual (2017)
Doug Seymour Photography"Jessica Lea Mayfield"Design – Publicity Photography (Nominee)16th Annual (2017)
Militia Vox & Disappointed Family Photos"Militia Vox - Bait"Design – Publicity Photography (Nominee)16th Annual (2017)
Victor S. (Photo) & Huan Long (Post-Production)"Hou-Yi"Design – Publicity Photography (Nominee)16th Annual (2017)
Andrew Foord"Adam Davenport - My Return Address Is You"Design – Publicity Photography (Winner)16th Annual (2017)
Cayla BrookeThe Lyrics & Stories Behind...Plush Red ChairDesign – Swag (Nominee)16th Annual (2017)
Christian BrownFlyyy by iRoc OmegaDesign – Swag (Nominee)16th Annual (2017)
Dani AlvarezCaitlin Mahoney - Listening Ladies T-ShirtDesign – Swag (Winner)16th Annual (2017)
AstroVoyagerArchitect [Remixes] (feat. Taïga) - EPEP – Dance/Electronica (Nominee)16th Annual (2017)
Dear CriminalsAnother PictureEP – Dance/Electronica (Nominee)16th Annual (2017)
Don BodinObscuraEP – Dance/Electronica (Nominee)16th Annual (2017)
EDUKEThe Wished EPEP – Dance/Electronica (Nominee)16th Annual (2017)
åMBeEnemy of the PeopleEP – Dance/Electronica (Winner)16th Annual (2017)
N-Side, the HealerNo Live Recording Will Be Wasted!EP – Eclectic (Nominee)16th Annual (2017)
Jack of NoneThe Tattle Tale Heart - EPEP – Eclectic (Winner)16th Annual (2017)
Bardic FormCambioEP – Instrumental (Nominee)16th Annual (2017)
David Chesky, Maureen McKay & Orchestra of the 21st CenturyThe Spanish PoemsEP – Instrumental (Nominee)16th Annual (2017)
Kyle PrestonGeoEP – Instrumental (Nominee)16th Annual (2017)
TryptaminesChemical Callum on Tryptamines: The Emotive Underground EPEP – Instrumental (Nominee)16th Annual (2017)
Maxim CormierMaxim Cormier Plays J.S. BachEP – Instrumental (Winner)16th Annual (2017)
BiscayBurnt MementosEP – Jazz (Nominee)16th Annual (2017)
David Binney & Manuel EngelZinc CityEP – Jazz (Nominee)16th Annual (2017)
Jade KerberHapticaEP – Jazz (Nominee)16th Annual (2017)
Mike FieldThe Ghost and the Paperboy EPEP – Jazz (Nominee)16th Annual (2017)
Mohammed RashidMiddle Eastern Gypsy Jazz, Vol. 1EP – Jazz (Winner)16th Annual (2017)
Dear CriminalsLive (avec Le Choeur JFP)EP – Live Performance (Nominee)16th Annual (2017)
N-Side, the HealerNo Live Recording Will Be Wasted!EP – Live Performance (Nominee)16th Annual (2017)
The ClaudettesPull Closer to Me: Live in the Piano RoomEP – Live Performance (Winner)16th Annual (2017)
Amy Guess10 Times out of 10EP – Pop (Nominee)16th Annual (2017)
DAHLIASHIFTEP – Pop (Nominee)16th Annual (2017)
Emma BallantineSomebody's StoryEP – Pop (Nominee)16th Annual (2017)
Nathalie HazimTe CuentoEP – Pop (Nominee)16th Annual (2017)
DANAEDirectionEP – Pop (Winner)16th Annual (2017)
Blood of AngelsRise of the Fallen GodsEP – Rock (Nominee)16th Annual (2017)
Jackknife StilettoChronicles of Jane, Vol. 1EP – Rock (Nominee)16th Annual (2017)
Shadow of WhalesWhat We DoEP – Rock (Nominee)16th Annual (2017)
Sleep MachineAnimal HighEP – Rock (Nominee)16th Annual (2017)
Air Traffic ControllerEcho PapaEP – Rock (Winner)16th Annual (2017)
Liz and The LoveliesProgress into SimplicityEP – Roots/Country (Nominee)16th Annual (2017)
Mariana BellUncanny ValleyEP – Roots/Country (Nominee)16th Annual (2017)
The LocketsThe GetawayEP – Roots/Country (Nominee)16th Annual (2017)
Tony HalchakHarvest SongsEP – Roots/Country (Nominee)16th Annual (2017)
Robinson TreacherBornEP – Roots/Country (Winner)16th Annual (2017)
K SloanBlank PagesEP – Urban (Nominee)16th Annual (2017)
SilvaBlackHarder*Darker*FasterEP – Urban (Nominee)16th Annual (2017)
Somethin' Like ThatSpeech Rich (Vol.1)EP – Urban (Nominee)16th Annual (2017)
SUMWhatever Doesn't Kill Me Better Keep RunningEP – Urban (Nominee)16th Annual (2017)
ShameemTime Does Not ReverseEP – Urban (Winner)16th Annual (2017)
Artel RosaLyapotaEP – World (Nominee)16th Annual (2017)
Gabriella GrisiCravo e CanelaEP – World (Nominee)16th Annual (2017)
Juana LunaJuana LunaEP – World (Nominee)16th Annual (2017)
Nathalie HazimTe CuentoEP – World (Winner)16th Annual (2017)
EDUKE, The Basilica, Mr E, Foreign MoviesEDUKE - The Wished EPMusic Producer – Dance/Electronica (Nominee)16th Annual (2017)
Joe Tag & Tristan LeralThe Never Content - The Third AlbumMusic Producer – Dance/Electronica (Nominee)16th Annual (2017)
Kayla Jay & Maggie GlassmanMatt Miller - RelationshipsMusic Producer – Dance/Electronica (Nominee)16th Annual (2017)
Michael Gray & David Paul NewellMidnight Mystery Club - Reason or RhymeMusic Producer – Dance/Electronica (Winner)16th Annual (2017)
Andrew Maxfield, Brady R. Allred, Matthew D. Nielsen, Ben FalesSalt Lake Vocal Artists - Celebrating Wendell Berry in MusicMusic Producer – Eclectic (Nominee)16th Annual (2017)
MorphamishTryptamines - The Way Which Can Be Named Is Not the Nameless WayMusic Producer – Eclectic (Nominee)16th Annual (2017)
A.G. SyjucoJack of None - Who Shot Bukowski?Music Producer – Eclectic (Winner)16th Annual (2017)
Adam Michalak, Helen Nightengale, Randy KerberRandy Kerber - Cello (Original Motion Picture Soundtrack)Music Producer – Instrumental (Nominee)16th Annual (2017)
Douglas KnehansDouglas Knehans - Unfinished EarthMusic Producer – Instrumental (Nominee)16th Annual (2017)
Erik ScottErik Scott - In the Company of CloudsMusic Producer – Instrumental (Nominee)16th Annual (2017)
Tony ChenTony Chen - The Mighty HeroesMusic Producer – Instrumental (Nominee)16th Annual (2017)
Adam Werner & Adam HoweAdam Werner - DeepMusic Producer – Instrumental (Winner)16th Annual (2017)
Aimua Eghobamien & Ben ZwerinAimua Eghobamien - Brazen. Simple.Music Producer – Jazz (Nominee)16th Annual (2017)
David Whitman & Chris MontgomeryDavid Whitman - Oh, Clara!Music Producer – Jazz (Nominee)16th Annual (2017)
Joan TorresJoan Torres's All Is Fused - Of the MusicalMusic Producer – Jazz (Nominee)16th Annual (2017)
Rachel Therrien & Kim NeundorfRachel Therrien Quintet - Why Don't You Try (WDYT)Music Producer – Jazz (Nominee)16th Annual (2017)
Mike Field & Dominic MancusoMike Field - The Ghost and the Paperboy EPMusic Producer – Jazz (Winner)16th Annual (2017)
Alysha BrillaAlysha Brilla - RootedMusic Producer – Pop (Nominee)16th Annual (2017)
François Richard, Alexandre Désilets, Rob HeaneyAlexandre Désilets - WindigoMusic Producer – Pop (Nominee)16th Annual (2017)
Jane Siberry, Dellamarie Parrilli, Michael Verdick, David Travers-Smith, Peter KiesewalterJane Siberry - Angels Bend CloserMusic Producer – Pop (Nominee)16th Annual (2017)
Reeve CarneyReeve Carney - Youth Is WastedMusic Producer – Pop (Nominee)16th Annual (2017)
Steve Lunt & Seth GlierSeth Glier - BirdsMusic Producer – Pop (Winner)16th Annual (2017)
BleuAir Traffic Controller - Echo PapaMusic Producer – Rock (Nominee)16th Annual (2017)
Christine OwmanChristine Owman - When on FireMusic Producer – Rock (Nominee)16th Annual (2017)
Marty Hailey & Joe AccariaJacqui L - PLANET PARALLEL 5Music Producer – Rock (Nominee)16th Annual (2017)
Dan KalisherSleep Machine - Animal HighMusic Producer – Rock (Winner)16th Annual (2017)
Johnny Oskam & Michael OskamJohnny Oskam - In My ShadowMusic Producer – Roots/Country (Nominee)16th Annual (2017)
Jon Neufeld, Joe Seamons, Bill MurlinWoody Guthrie - Roll Columbia: Woody Guthrie's 26 Northwest SongsMusic Producer – Roots/Country (Nominee)16th Annual (2017)
Matt PatrickVicky Emerson - Wake Me When the Wind Dies DownMusic Producer – Roots/Country (Nominee)16th Annual (2017)
Susan Cattaneo ("Back Door Slam," produced by Susan Cattaneo & Stu Kimball)Susan Cattaneo - The Hammer & The HeartMusic Producer – Roots/Country (Nominee)16th Annual (2017)
Jimmy SuttonJake La Botz - SunnysideMusic Producer – Roots/Country (Winner)16th Annual (2017)
Elise Lebec & Dave WayElise Lebec - Origin: One World Turning Project: Volume 1Music Producer – World (Nominee)16th Annual (2017)
Kiko CibrianNathalie Hazim - Te CuentoMusic Producer – World (Nominee)16th Annual (2017)
Manuel Garcia-Orozco & Christian CastagnoMagín Díaz - El Orisha de la RosaMusic Producer – World (Nominee)16th Annual (2017)
Ozan BozMinor Empire - UprootedMusic Producer – World (Nominee)16th Annual (2017)
Jeremy LedbetterEliana Cuevas - Golpes y FloresMusic Producer – World (Winner)16th Annual (2017)
Dalton CyrBreatheMusic Video – Long Form (Nominee)16th Annual (2017)
Jeff Mix & The SongheartsLost Vegas HiwayMusic Video – Long Form (Nominee)16th Annual (2017)
Jô NunesMeu Canto Brasileiro Ao VivoMusic Video – Long Form (Nominee)16th Annual (2017)
The Grasslands Ensemble & Daniel HoBetween the Sky & PrairieMusic Video – Long Form (Nominee)16th Annual (2017)
Jon MullaneShine OnMusic Video – Long Form (Winner)16th Annual (2017)
GoggyBunnies and UnicornsMusic Video – Lyric (Nominee)16th Annual (2017)
Jack of NoneThe BrainwashersMusic Video – Lyric (Nominee)16th Annual (2017)
Kat McDowellLanguage of My HeartMusic Video – Lyric (Nominee)16th Annual (2017)
RyanhoodIs This the Time of Our Lives?Music Video – Lyric (Nominee)16th Annual (2017)
Rick BarryWhere Do the Seasons Get Their NamesMusic Video – Lyric (Winner)16th Annual (2017)
Dwight & NicoleWaitMusic Video – Short Form (Nominee)16th Annual (2017)
Manu PozziLet Me Hold You (feat. Dolores Cobach & Dani Ferreti)Music Video – Short Form (Nominee)16th Annual (2017)
Run Pussy RunRoachesMusic Video – Short Form (Nominee)16th Annual (2017)
SeepeopleSNew American DreamMusic Video – Short Form (Nominee)16th Annual (2017)
Talya La Lia-Drowning-Music Video – Short Form (Nominee)16th Annual (2017)
King DylanUntouchableMusic Video – Short Form (Winner)16th Annual (2017)
AlliCatGood Times (A Cappella) [feat. Yung Gamillion]Song – A Cappella (Nominee)16th Annual (2017)
Mere MachineCry on Us (feat. Susan Marshall)Song – A Cappella (Nominee)16th Annual (2017)
Milli JanatkováMothers' MagicSong – A Cappella (Nominee)16th Annual (2017)
Susan Cattaneo & The Lucy Stone SingersSisters of a Different SkinSong – A Cappella (Nominee)16th Annual (2017)
Eh440Never Stop Lovin' YouSong – A Cappella (Winner)16th Annual (2017)
Emmanuel GarduñoCuanto Te Amo (feat. Kruz Alexander)Song – Acoustic (Nominee)16th Annual (2017)
Hudson MuellerWatermelon Queen (Live) [feat. Joy Hanson]Song – Acoustic (Nominee)16th Annual (2017)
Seth GlierI'm Still LookingSong – Acoustic (Nominee)16th Annual (2017)
Susan CattaneoWork Hard, Love Harder (feat. The Boxcar Lilies)Song – Acoustic (Nominee)16th Annual (2017)
Reeve CarneyThink of YouSong – Acoustic (Winner)16th Annual (2017)
Reeve CarneyThink of YouSong – Adult Contemporary (Nominee)16th Annual (2017)
The Singer and The SongwriterGive LoveSong – Adult Contemporary (Nominee)16th Annual (2017)
UNALast Time I Saw YouSong – Adult Contemporary (Nominee)16th Annual (2017)
Vian IzakStarlit Summer's EveSong – Adult Contemporary (Nominee)16th Annual (2017)
Chris AyerHeavySong – Adult Contemporary (Winner)16th Annual (2017)
Devin JakeA Note on the TableSong – Alt. Country (Nominee)16th Annual (2017)
Freudz CouchMarthaSong – Alt. Country (Nominee)16th Annual (2017)
Jake La BotzHow I Wish She Was MineSong – Alt. Country (Nominee)16th Annual (2017)
Matthew HuffAll Over YouSong – Alt. Country (Nominee)16th Annual (2017)
Ben LeeceTrace (feat. Tori Forsyth)Song – Alt. Country (Winner)16th Annual (2017)
Andrea Colburn & Mud MoseleyBonesSong – Americana (Nominee)16th Annual (2017)
Erisa ReiMorning GlorySong – Americana (Nominee)16th Annual (2017)
Jeremy ParsonsWhy Is the Bluebird BlueSong – Americana (Nominee)16th Annual (2017)
Sally & GeorgeTip My HeartSong – Americana (Nominee)16th Annual (2017)
Big Little LionsAgainst the WallSong – Americana (Winner)16th Annual (2017)
Randy SteeleMobile SoonSong – Bluegrass (Nominee)16th Annual (2017)
Steve Hussey & Jake EddyThe Miller GirlSong – Bluegrass (Nominee)16th Annual (2017)
Valerie Smith & Liberty PikeSomething About a TrainSong – Bluegrass (Nominee)16th Annual (2017)
Wesley Randolph EaderSnowy Hills of WashingtonSong – Bluegrass (Nominee)16th Annual (2017)
Sad DaddyMountainsideSong – Bluegrass (Winner)16th Annual (2017)
Blues ArcadiaBad BoogalooSong – Blues (Nominee)16th Annual (2017)
Jim AllchinJust Plain SickSong – Blues (Nominee)16th Annual (2017)
Mindi Abair and The BoneshakersPretty Good for a Girl (feat. Joe Bonamassa)Song – Blues (Nominee)16th Annual (2017)
Reeve CarneyFather's HouseSong – Blues (Nominee)16th Annual (2017)
Altered Five Blues BandCookin' in Your KitchenSong – Blues (Winner)16th Annual (2017)
Aztec Two-StepIn the RainSong – Children's Music (Nominee)16th Annual (2017)
Joanie Leeds and The NightlightsLove Is LoveSong – Children's Music (Nominee)16th Annual (2017)
Juan Cristiani & Melissa B.Dancing in the RainSong – Children's Music (Nominee)16th Annual (2017)
Lucy Kalantari & The Jazz CatsIt's SnowingSong – Children's Music (Nominee)16th Annual (2017)
Marla LewisMajor MinorSong – Children's Music (Winner)16th Annual (2017)
(the autumn)Mercy|GraceSong – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)16th Annual (2017)
Abigail SloaneReason & RhymeSong – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)16th Annual (2017)
Denise PassYou Are WorthySong – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)16th Annual (2017)
WordsmithFill the SpaceSong – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)16th Annual (2017)
Drew GreenwayWalk in the LightSong – Contemporary Christian/Gospel (Winner)16th Annual (2017)
Aaron R. SmithLive It in the NowSong – Country (Nominee)16th Annual (2017)
Blind JoePeople Like MeSong – Country (Nominee)16th Annual (2017)
Holly TuckerKnock OffSong – Country (Nominee)16th Annual (2017)
Matthew HuffI Can't Love You AnymoreSong – Country (Nominee)16th Annual (2017)
Dani StrongWhat You NeedSong – Country (Winner)16th Annual (2017)
AgencyBlack Boys on Mopeds - (orig. by Sinéad O'Connor)Song – Cover (Nominee)16th Annual (2017)
Seth GlierFor What It's Worth - (orig. by Buffalo Springfield)Song – Cover (Nominee)16th Annual (2017)
Susan CattaneoSpace Oddity (feat. Amy Fairchild and Todd Thibaud) - (orig. by David Bowie)Song – Cover (Nominee)16th Annual (2017)
The RodgarBandI'm Your Baby Tonight (feat. Luna LaRae) - (orig. by Whitney Houston)Song – Cover (Nominee)16th Annual (2017)
The BankestersSeven Nation Army - (orig. by The White Stripes)Song – Cover (Winner)16th Annual (2017)
Danu5ikNever Hold MeSong – Dance/Electronica (Nominee)16th Annual (2017)
Jayson MiroSo Deep In Love (feat. Obediah & Ajay Raw)Song – Dance/Electronica (Nominee)16th Annual (2017)
Midnight Mystery ClubCalling MeSong – Dance/Electronica (Nominee)16th Annual (2017)
NoahStradamus & JANEXAlone (SFE Edition)Song – Dance/Electronica (Nominee)16th Annual (2017)
Anish SoodStarry Night (feat. Zach Sorgen & Kelechi)Song – Dance/Electronica (Winner)16th Annual (2017)
Arian SalehWays of SeeingSong – Eclectic (Nominee)16th Annual (2017)
Jack of NonePolyamorous Serial MonogamistSong – Eclectic (Nominee)16th Annual (2017)
Stefan KristinkovOn a Raising Value of IceSong – Eclectic (Nominee)16th Annual (2017)
Vodevil VargasCurro, 25Song – Eclectic (Nominee)16th Annual (2017)
LeftbankI just want to know for sureSong – Eclectic (Winner)16th Annual (2017)
Chad DohringHey Love (Demo)Song – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)16th Annual (2017)
Emily ShirleyBuild Me a BoatSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)16th Annual (2017)
Jessi MasonThis One's on MeSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)16th Annual (2017)
Lily MaeCome Tomorrow Gently InSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)16th Annual (2017)
Seth GlierLike I DoSong – Folk/Singer-Songwriter (Winner)16th Annual (2017)
Ben AdkinsFive in TimeSong – Funk/Fusion/Jam (Nominee)16th Annual (2017)
Eddie Moore & The Outer Circle7Song – Funk/Fusion/Jam (Nominee)16th Annual (2017)
Joan Torres's All Is FusedDemiurgeSong – Funk/Fusion/Jam (Nominee)16th Annual (2017)
Los BankstersBoleto GanadorSong – Funk/Fusion/Jam (Nominee)16th Annual (2017)
Nik WestPurple UnicornSong – Funk/Fusion/Jam (Winner)16th Annual (2017)
Jubilant BridgeA Bell A Bird A StarSong – Holiday (Nominee)16th Annual (2017)
Lucy Kalantari & The Jazz CatsIt's the Holidays!Song – Holiday (Nominee)16th Annual (2017)
Professor Pump-Un-ShlumpWhat Came First? (Chicken/Egg)Song – Holiday (Nominee)16th Annual (2017)
The Gothard SistersGod Rest Ye Merry GentlemenSong – Holiday (Nominee)16th Annual (2017)
Deejay YoungChristmas Time Is HereSong – Holiday (Winner)16th Annual (2017)
Air Traffic ControllerAfter PartySong – Indie / Alt. Rock (Nominee)16th Annual (2017)
Christine OwmanDenialSong – Indie / Alt. Rock (Nominee)16th Annual (2017)
Shadow of WhalesAnimalsSong – Indie / Alt. Rock (Nominee)16th Annual (2017)
WaleheartWaterSong – Indie / Alt. Rock (Nominee)16th Annual (2017)
HALF SHYGrowing up to Grow ApartSong – Indie / Alt. Rock (Winner)16th Annual (2017)
Don BodinEleven Point Seven FiveSong – Instrumental (Nominee)16th Annual (2017)
Les FinniganDouble CrushSong – Instrumental (Nominee)16th Annual (2017)
Roman SmirnovCiento VienteSong – Instrumental (Nominee)16th Annual (2017)
Tania StavrevaRitmico Y Distorsionado (feat. Will Calhoun)Song – Instrumental (Nominee)16th Annual (2017)
Gustavo BallesterosTocataSong – Instrumental (Winner)16th Annual (2017)
Berta MorenoMind the GapSong – Jazz Instrumental (Nominee)16th Annual (2017)
Mamiko WatanabeWaterfallSong – Jazz Instrumental (Nominee)16th Annual (2017)
Roberto TolaFunky Party (feat. Bob Mintzer & Bill Sharpe)Song – Jazz Instrumental (Nominee)16th Annual (2017)
Brian Eisenberg Jazz OrchestraLife ChangesSong – Jazz Instrumental (Winner)16th Annual (2017)
Frank Catalano, Jimmy Chamberlin and David SanbornShakin'Song – Jazz Instrumental (Winner)16th Annual (2017)
ArarurTrevas CoraçãoSong – Jazz With Vocals (Nominee)16th Annual (2017)
BiscayGood Odds, Odd GoodsSong – Jazz With Vocals (Nominee)16th Annual (2017)
Camille ThurmanCherokeeSong – Jazz With Vocals (Nominee)16th Annual (2017)
Sundae + Mr. GoesslMakes My Heart SwaySong – Jazz With Vocals (Nominee)16th Annual (2017)
Quinn Bachand's BrishenCheyenne (Quit Your Talkin')Song – Jazz With Vocals (Winner)16th Annual (2017)
Edwin PerezLa Voz Del PuebloSong – Latin (Nominee)16th Annual (2017)
Eliana CuevasDespiertaSong – Latin (Nominee)16th Annual (2017)
Luz PinosMozo (feat. Paquito D'rivera & Luisito Quintero)Song – Latin (Nominee)16th Annual (2017)
Orchestra FuegoQuimbaraSong – Latin (Nominee)16th Annual (2017)
Delia FischerMercado (feat. Antonio Fischer-Band & Matias Correa)Song – Latin (Winner)16th Annual (2017)
Big Little LionsBetter Than ThisSong – Love (Nominee)16th Annual (2017)
Megan O'NeillWhy I Need YouSong – Love (Nominee)16th Annual (2017)
Olivia FrancesMoon to My SunSong – Love (Nominee)16th Annual (2017)
Sad DaddyThe Stars Are AlignedSong – Love (Nominee)16th Annual (2017)
Carolina CalvacheLa Última Vez (feat. Camila Meza)Song – Love (Winner)16th Annual (2017)
A Sound of ThunderEls Segadors (The Reapers)Song – Metal/Hardcore (Nominee)16th Annual (2017)
Once UponMorningstarSong – Metal/Hardcore (Nominee)16th Annual (2017)
Raven BlackTwinkle Twinkle Little ScarsSong – Metal/Hardcore (Nominee)16th Annual (2017)
Six O'Clock NewsAngry PlaceSong – Metal/Hardcore (Nominee)16th Annual (2017)
Blood of AngelsOdin's WrathSong – Metal/Hardcore (Winner)16th Annual (2017)
Dyan GarrisMystic Sea (feat. Scott Schaefer)Song – New Age (Nominee)16th Annual (2017)
FLOW (feat. Will Ackerman, Fiona Joy, Lawrence Blatt & Jeff Oster)FLOWSong – New Age (Nominee)16th Annual (2017)
Kelly AndrewDare to DreamSong – New Age (Nominee)16th Annual (2017)
Tony ChenDream PainterSong – New Age (Nominee)16th Annual (2017)
Lenka LichtenbergDobrú noc, má miláSong – New Age (Winner)16th Annual (2017)
EzlaOutcastsSong – Pop (Nominee)16th Annual (2017)
Lenny HaroldStop TimeSong – Pop (Nominee)16th Annual (2017)
MADYXWhere the Wild Things AreSong – Pop (Nominee)16th Annual (2017)
May WellsOne NightSong – Pop (Nominee)16th Annual (2017)
Nick de la HoydeLove Takes TimeSong – Pop (Nominee)16th Annual (2017)
Taylor GreyMiami (feat. Spencer Kane)Song – Pop (Winner)16th Annual (2017)
Carolann BrevardHow Dare YouSong – R&B/Soul (Nominee)16th Annual (2017)
Celso Salim BandMama's Home TownSong – R&B/Soul (Nominee)16th Annual (2017)
Mpho Ludidi & UnitIthembaSong – R&B/Soul (Nominee)16th Annual (2017)
Whitney McClainCruiseSong – R&B/Soul (Nominee)16th Annual (2017)
BethFreeSong – R&B/Soul (Winner)16th Annual (2017)
Dom GottiNobody KnowsSong – Rap/Hip-Hop (Nominee)16th Annual (2017)
K_BlockRose GoldSong – Rap/Hip-Hop (Nominee)16th Annual (2017)
MarcauxNamasteSong – Rap/Hip-Hop (Nominee)16th Annual (2017)
Talya La Lia-Drowning-Song – Rap/Hip-Hop (Nominee)16th Annual (2017)
Amiss O.megaDiva Look (feat. Snoop Dogg)Song – Rap/Hip-Hop (Winner)16th Annual (2017)
BrokenRailSave MeSong – Rock / Hard Rock (Nominee)16th Annual (2017)
Fit for RivalsNovocainSong – Rock / Hard Rock (Nominee)16th Annual (2017)
Soliath LakeTrustSong – Rock / Hard Rock (Nominee)16th Annual (2017)
The RelationshipBreak Me OpenSong – Rock / Hard Rock (Nominee)16th Annual (2017)
Reeve CarneyResurrectionSong – Rock / Hard Rock (Winner)16th Annual (2017)
Edwin PerezLa Voz del PuebloSong – Social Action (Nominee)16th Annual (2017)
EljuriBangBangSong – Social Action (Nominee)16th Annual (2017)
Matthew HuffThis Is Our HomeSong – Social Action (Nominee)16th Annual (2017)
Raye ZaragozaIn the RiverSong – Social Action (Nominee)16th Annual (2017)
Mouths of BabesAny Other DaySong – Social Action (Winner)16th Annual (2017)
FoldMaking America GreatSong – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)16th Annual (2017)
Jack of NoneDear Georges (Vous Petit Monstre)Song – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)16th Annual (2017)
NoteSpeakEvery Generation's WarSong – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)16th Annual (2017)
Xhris.NyStoryTeller (feat. Gabi)Song – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)16th Annual (2017)
Stephen EmmerSoil (feat. Ursula Rucker)Song – Spoken Word (with music accompaniment) (Winner)16th Annual (2017)
Cassie and MaggieNobleman's WeddingSong – Story (Nominee)16th Annual (2017)
Jess MorganIn BrooklynSong – Story (Nominee)16th Annual (2017)
Mike FieldThe Ghost and the PaperboySong – Story (Nominee)16th Annual (2017)
The RelationshipHate That I Love YouSong – Story (Nominee)16th Annual (2017)
Jonah SmithOcalaSong – Story (Winner)16th Annual (2017)
Mariana MasettoAgua del CerroSong – World Beat (Nominee)16th Annual (2017)
Omar Sosa & Seckou KeitaFatilikuSong – World Beat (Nominee)16th Annual (2017)
Princess TiffaleneHavasi Kundiziva (They Don't Know What I Got)Song – World Beat (Nominee)16th Annual (2017)
Sofía ReiArriba Quemando El SolSong – World Beat (Nominee)16th Annual (2017)
Karim BaggiliExitimuseSong – World Beat (Winner)16th Annual (2017)
Akshara Music EnsembleUrban KritiSong – World Traditional (Nominee)16th Annual (2017)
Ganda BoysKagutemaSong – World Traditional (Nominee)16th Annual (2017)
Lenka LichtenbergŠly panenky silnicíSong – World Traditional (Nominee)16th Annual (2017)
Vandana VishwasFiqr E Manzil (Ghazal)Song – World Traditional (Nominee)16th Annual (2017)
Magín DíazMe Amarás (feat. Monsieur Periné)Song – World Traditional (Winner)16th Annual (2017)
Carl WocknerCrayon DaysAlbum – Adult Contemporary (Nominee)15th Annual (2016)
Malynda HalePieces of MeAlbum – Adult Contemporary (Nominee)15th Annual (2016)
Mike MentzSouvenirAlbum – Adult Contemporary (Nominee)15th Annual (2016)
Noam WeinsteinOn WavesAlbum – Adult Contemporary (Nominee)15th Annual (2016)
Camila MezaTracesAlbum – Adult Contemporary (Winner)15th Annual (2016)
Jeremy NailMy MountainAlbum – Alt. Country (Nominee)15th Annual (2016)
Shotgun WeddingSouth of SomewhereAlbum – Alt. Country (Nominee)15th Annual (2016)
The KricketsSpanish Moss SirensAlbum – Alt. Country (Nominee)15th Annual (2016)
Western CenturiesWeight of the WorldAlbum – Alt. Country (Nominee)15th Annual (2016)
Cashavelly MorrisonThe Kingdom Belongs to a ChildAlbum – Alt. Country (Winner)15th Annual (2016)
Dori FreemanDori FreemanAlbum – Americana (Nominee)15th Annual (2016)
Hackensaw BoysCharismoAlbum – Americana (Nominee)15th Annual (2016)
The DanberrysGive and ReceiveAlbum – Americana (Nominee)15th Annual (2016)
The Wide OpenWe'll Get ByAlbum – Americana (Nominee)15th Annual (2016)
Anna & ElizabethAnna & ElizabethAlbum – Americana (Winner)15th Annual (2016)
Carroll Best & The White Oak String BandOld-Time Bluegrass from the Great Smoky Mountains (1956 & 1959)Album – Bluegrass (Nominee)15th Annual (2016)
Rebecca PatekCome up and Meet MeAlbum – Bluegrass (Winner)15th Annual (2016)
Chase Walker BandNot Quite LegalAlbum – Blues (Nominee)15th Annual (2016)
Ingrid GerdesHigh PriestessAlbum – Blues (Nominee)15th Annual (2016)
Matty T WallBlue SkiesAlbum – Blues (Nominee)15th Annual (2016)
Little Freddie KingMessin' Around Tha Living RoomAlbum – Blues (Winner)15th Annual (2016)
Cory HillsDrum FactoryAlbum – Children's Music (Nominee)15th Annual (2016)
Jeremy McEwenFolk & Children's SongsAlbum – Children's Music (Nominee)15th Annual (2016)
Lucy KalantariBig ThingsAlbum – Children's Music (Nominee)15th Annual (2016)
Sara LovellYou've Got MeAlbum – Children's Music (Nominee)15th Annual (2016)
Kattam et ses Tam-TamsDe Tombouctou à BombayAlbum – Children's Music (Winner)15th Annual (2016)
Blind Alfred ReedAppalachian VisionaryAlbum – Compilation (Nominee)15th Annual (2016)
Brian Tarquin & Heavy FriendsGuitars for Wounded WarriorsAlbum – Compilation (Nominee)15th Annual (2016)
Jim The BossHudson SoulAlbum – Compilation (Nominee)15th Annual (2016)
Various ArtistsPotential Unlimited 8Album – Compilation (Nominee)15th Annual (2016)
Various ArtistsFor the RecordAlbum – Compilation (Winner)15th Annual (2016)
Katy CarrPoloniaAlbum – Concept (Nominee)15th Annual (2016)
Monica Pasqual & The Handsome BrunettesIs Fortune a WheelAlbum – Concept (Nominee)15th Annual (2016)
The KricketsSpanish Moss SirensAlbum – Concept (Nominee)15th Annual (2016)
The Well PenniesEndlingsAlbum – Concept (Nominee)15th Annual (2016)
Masta AceThe Falling SeasonAlbum – Concept (Winner)15th Annual (2016)
Becky WrightBefore the Throne: Worship & HymnsAlbum – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)15th Annual (2016)
Denise RosierEverydayAlbum – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)15th Annual (2016)
Jon BauerThe Light in UsAlbum – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)15th Annual (2016)
La maîtrise des petits chanteurs de QuébecNoël: Stella LuminosaAlbum – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)15th Annual (2016)
MarandaDeep WithinAlbum – Contemporary Christian/Gospel (Winner)15th Annual (2016)
David CheskyThe Venetian ConcertosAlbum – Contemporary Classical (Nominee)15th Annual (2016)
Jason CullimoreAlong the King's RoadAlbum – Contemporary Classical (Nominee)15th Annual (2016)
Jasun Martz and The Intercontinental Philharmonic OrchestraSolo Exhibition - Non FinitoAlbum – Contemporary Classical (Nominee)15th Annual (2016)
Northwest Sinfonia & David SabeeOrigins: Life and the UniverseAlbum – Contemporary Classical (Nominee)15th Annual (2016)
International Contemporary EnsembleOn the Nature of ThingnessAlbum – Contemporary Classical (Winner)15th Annual (2016)
Chris HeersThe Road Ahead ShinesAlbum – Country (Nominee)15th Annual (2016)
Dan Whitaker & The ShinebendersTruck RideAlbum – Country (Nominee)15th Annual (2016)
Monica RizzioWashashore CowgirlAlbum – Country (Nominee)15th Annual (2016)
Steve EverettCentral StandardsAlbum – Country (Nominee)15th Annual (2016)
Jack GrelleSteering Me AwayAlbum – Country (Winner)15th Annual (2016)
Carissa ValesBurning Your LoveAlbum – Dance/Electronica (Nominee)15th Annual (2016)
KnafoChange to LastAlbum – Dance/Electronica (Nominee)15th Annual (2016)
Mic MostFall in to MeAlbum – Dance/Electronica (Nominee)15th Annual (2016)
Nader DeAikTobaAlbum – Dance/Electronica (Nominee)15th Annual (2016)
Serge BulatQueuelbumAlbum – Dance/Electronica (Winner)15th Annual (2016)
Harvey Summers with Laura ColeHumanAlbum – Eclectic (Nominee)15th Annual (2016)
Le Boeuf Brothers + Jack QuartetImaginistAlbum – Eclectic (Nominee)15th Annual (2016)
Lena FayreOkoAlbum – Eclectic (Nominee)15th Annual (2016)
Martin "Musa" MusaubachAll Kinds of GoodAlbum – Eclectic (Nominee)15th Annual (2016)
SuperhandAmerican TeethAlbum – Eclectic (Winner)15th Annual (2016)
Amber SniderHeroes & HeartachesAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)15th Annual (2016)
Calling Blue JayWoodsAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)15th Annual (2016)
Hot Air BalloonBehind the WallsAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)15th Annual (2016)
Lucy Wainwright Roche & Suzzy RocheMud & ApplesAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)15th Annual (2016)
Brooke AnnibaleThe Simple FearAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Winner)15th Annual (2016)
Anthony Branker & ImagineBeauty WithinAlbum – Funk/Fusion/Jam (Nominee)15th Annual (2016)
Brian Eisenberg Jazz OrchestraSense of GratitudeAlbum – Funk/Fusion/Jam (Nominee)15th Annual (2016)
Gorilla TophatUnnatural HabitatAlbum – Funk/Fusion/Jam (Nominee)15th Annual (2016)
Write MindedEye AboveAlbum – Funk/Fusion/Jam (Winner)15th Annual (2016)
Gemma RayThe Exodus SuiteAlbum – Indie / Alt. Rock (Nominee)15th Annual (2016)
Nive & The Deer ChildrenFeet FirstAlbum – Indie / Alt. Rock (Nominee)15th Annual (2016)
SkittishTwo Legs BadAlbum – Indie / Alt. Rock (Nominee)15th Annual (2016)
The Dirty ClergyRattlesnakeAlbum – Indie / Alt. Rock (Nominee)15th Annual (2016)
Air Traffic ControllerBlack BoxAlbum – Indie / Alt. Rock (Winner)15th Annual (2016)
Duane AndrewsConception BayAlbum – Instrumental (mainly) (Nominee)15th Annual (2016)
Mike FieldAttic JumpAlbum – Instrumental (mainly) (Nominee)15th Annual (2016)
The ClaudettesNo HotelAlbum – Instrumental (mainly) (Nominee)15th Annual (2016)
Ville OjanenKameleonttiAlbum – Instrumental (mainly) (Nominee)15th Annual (2016)
Roman Miroshnichenko, José Antonio Rodríguez & Henrik AndersenWorld of Guitar Trio: Perfect StrangersAlbum – Instrumental (mainly) (Winner)15th Annual (2016)
Brian Eisenberg Jazz OrchestraSense of GratitudeAlbum – Jazz Instrumental (mainly) (Nominee)15th Annual (2016)
Carrera QuintaBig BandAlbum – Jazz Instrumental (mainly) (Nominee)15th Annual (2016)
Fusion BeatAgainst All OddsAlbum – Jazz Instrumental (mainly) (Nominee)15th Annual (2016)
Jade KerberSquare OneAlbum – Jazz Instrumental (mainly) (Nominee)15th Annual (2016)
Kay-TaArrivalAlbum – Jazz Instrumental (mainly) (Winner)15th Annual (2016)
Camila MezaTracesAlbum – Jazz With Vocals (Nominee)15th Annual (2016)
Cristina MorrisonBaronesaAlbum – Jazz With Vocals (Nominee)15th Annual (2016)
Edie DaponteYoung at HeartAlbum – Jazz With Vocals (Nominee)15th Annual (2016)
Offpiste GurusIn Case of FireAlbum – Jazz With Vocals (Nominee)15th Annual (2016)
Macy GrayStrippedAlbum – Jazz With Vocals (Winner)15th Annual (2016)
Ola FrescaElixirAlbum – Latin (Nominee)15th Annual (2016)
Orchestra FuegoEncendidoAlbum – Latin (Nominee)15th Annual (2016)
The Luis D'Elias EnsembleOrígenes y DestinosAlbum – Latin (Nominee)15th Annual (2016)
Will JarvisCon GraciasAlbum – Latin (Nominee)15th Annual (2016)
XcelenciaEnigmaAlbum – Latin (Winner)15th Annual (2016)
Jeff OsterLive!Album – Live Performance (Nominee)15th Annual (2016)
SONiA disappear fearLiVE at MAXiMALAlbum – Live Performance (Nominee)15th Annual (2016)
The RechordsLive RechordingAlbum – Live Performance (Nominee)15th Annual (2016)
Wertico Cain & GrayRealizationAlbum – Live Performance (Nominee)15th Annual (2016)
RUNALIVEAlbum – Live Performance (Winner)15th Annual (2016)
Epic DeathWitchcraftAlbum – Metal/Hardcore (Nominee)15th Annual (2016)
InciteOppressionAlbum – Metal/Hardcore (Nominee)15th Annual (2016)
LegionBlack RoseAlbum – Metal/Hardcore (Nominee)15th Annual (2016)
S7NDeadlineAlbum – Metal/Hardcore (Nominee)15th Annual (2016)
All Hail the YetiScreams from a Black WildernessAlbum – Metal/Hardcore (Winner)15th Annual (2016)
Charles DenlerMoment at DawnAlbum – New Age (Nominee)15th Annual (2016)
David ClavijoFrom the DepthsAlbum – New Age (Nominee)15th Annual (2016)
Kelly AndrewRendezvousAlbum – New Age (Nominee)15th Annual (2016)
Lawrence BlattLongitudes and LatitudesAlbum – New Age (Nominee)15th Annual (2016)
Fiona JoySignature SynchronicityAlbum – New Age (Winner)15th Annual (2016)
Alexz JohnsonLet 'Em Eat CakeAlbum – Pop (Nominee)15th Annual (2016)
Gabe LopezIt's Obvious It's ObviousAlbum – Pop (Nominee)15th Annual (2016)
Seth GlierIf I Could Change One ThingAlbum – Pop (Nominee)15th Annual (2016)
The Never ContentThe Second AlbumAlbum – Pop (Nominee)15th Annual (2016)
Hive RiotHive RiotAlbum – Pop (Winner)15th Annual (2016)
Anissa HargroveStill I RiseAlbum – R&B/Soul (Nominee)15th Annual (2016)
OSMGBlack & WhiteAlbum – R&B/Soul (Nominee)15th Annual (2016)
Pierre and The Cosmic MermaidsPierre and The Cosmic MermaidsAlbum – R&B/Soul (Winner)15th Annual (2016)
Big BrassLuminerriAlbum – Rap/Hip-Hop (Nominee)15th Annual (2016)
Masta AceThe Falling SeasonAlbum – Rap/Hip-Hop (Nominee)15th Annual (2016)
Shan Vincent de PaulSaviorsAlbum – Rap/Hip-Hop (Nominee)15th Annual (2016)
Tru-GCrown MeAlbum – Rap/Hip-Hop (Nominee)15th Annual (2016)
Ty Bru & TenaciousThe Dopest MC'sAlbum – Rap/Hip-Hop (Winner)15th Annual (2016)
FirkinFinger in the PieAlbum – Rock / Hard Rock (Nominee)15th Annual (2016)
King GeorgeLove Songs and MedicationsAlbum – Rock / Hard Rock (Nominee)15th Annual (2016)
The MahonesThe Hunger & Fight, Pt. TwoAlbum – Rock / Hard Rock (Nominee)15th Annual (2016)
The Mud HowlersTimelinessAlbum – Rock / Hard Rock (Winner)15th Annual (2016)
Cory HillsDrum FactoryAlbum – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)15th Annual (2016)
Jack of NoneWho's Listening To Van Gogh's Ear?Album – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)15th Annual (2016)
Queen Da PoetessEvolution of a LyricistAlbum – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)15th Annual (2016)
Divinity RoxxImPossibleAlbum – Spoken Word (with music accompaniment) (Winner)15th Annual (2016)
Sybarite5Everything in Its Right Place (Radiohead Remixed)Album – Tribute (Nominee)15th Annual (2016)
Tim ClukeyRecycled RagsAlbum – Tribute (Nominee)15th Annual (2016)
Valéria LobãoNoel Rosa, Preto e BrancoAlbum – Tribute (Nominee)15th Annual (2016)
Vincent CrossOld Songs for Modern FolkAlbum – Tribute (Nominee)15th Annual (2016)
Various ArtistsOn Top of Old Smoky: New Old-Time Smoky Mountain MusicAlbum – Tribute (Winner)15th Annual (2016)
Gao Hong and FriendsPipa Potluck: Lutes Around the WorldAlbum – World Beat (Nominee)15th Annual (2016)
Jaime Cuadra/Ukukus BrothersRaza Andean FunkyliciousAlbum – World Beat (Nominee)15th Annual (2016)
Melodic IntersectOne VisionAlbum – World Beat (Nominee)15th Annual (2016)
Tori SparksEl MarAlbum – World Beat (Nominee)15th Annual (2016)
Yemi AladeMama Africa (The Diary of an African Woman)Album – World Beat (Winner)15th Annual (2016)
Peter HaederHealing VajraAlbum – World Traditional (Nominee)15th Annual (2016)
RUNALIVEAlbum – World Traditional (Nominee)15th Annual (2016)
Various ArtistsIndus Raag: Music Beyond Borders (Collector's Edition)Album – World Traditional (Nominee)15th Annual (2016)
Yuniel JiménezHay Gente Pa' To'Album – World Traditional (Nominee)15th Annual (2016)
NewpoliNun Te VutàAlbum – World Traditional (Winner)15th Annual (2016)
Asakura KouheiThe Well Pennies - EndlingsDesign – Album Art / Photography (Nominee)15th Annual (2016)
Larry KroneJim Andralis - Your Dying Wish Come TrueDesign – Album Art / Photography (Nominee)15th Annual (2016)
Marc Menningmann, Mario Butterfield, Sabrina NelsonDivinity Roxx - ImPossibleDesign – Album Art / Photography (Nominee)15th Annual (2016)
New Leaf Design / Matt StriebyMichele McLaughlin - UndercurrentDesign – Album Art / Photography (Nominee)15th Annual (2016)
Rachael Sage and Spit + ImageRachael Sage - ChoreographicDesign – Album Art / Photography (Nominee)15th Annual (2016)
Maxine SyjucoJack of None - Who's Listening to Van Gogh's Ear?Design – Album Art / Photography (Winner)15th Annual (2016)
Jasun MartzJasun Martz - Solo Exhibition: A RetrospectiveDesign – Album Packaging (Nominee)15th Annual (2016)
Jimmy Liao & Keystone DesignVarious Artists - Kiss & GoodbyeDesign – Album Packaging (Nominee)15th Annual (2016)
Sharif AwanVarious Artists - Indus Raag 2: Karachi ConcertsDesign – Album Packaging (Nominee)15th Annual (2016)
Yang, Ya-TangDavid Teng, Shien-Ta Su & Zhen Ru - Zen and FlowersDesign – Album Packaging (Nominee)15th Annual (2016)
Kao Peng-xiangVarious Artists - A Tasty Bento Box of Taiwanese MusicDesign – Album Packaging (Winner)15th Annual (2016)
Dilma Gelvez & Emanuel JulioPedro Rock - LIVE SESSION CartagenaDesign – Artist Concert Photography (Nominee)15th Annual (2016)
Thomas SteenlandGuy Klucevsek: Teetering on the Verge of NormalcyDesign – Artist Concert Photography (Nominee)15th Annual (2016)
Claus RotsteinGreg Puciato (Killer Be Killed) - Live at Soundwave Festival 2015Design – Artist Concert Photography (Winner)15th Annual (2016)
Bill BernsteinRachael Sage - Choreographic Press PhotoDesign – Artist Publicity Photography (Nominee)15th Annual (2016)
Johnny GilesMean MaryDesign – Artist Publicity Photography (Nominee)15th Annual (2016)
Doug Seymour / Doug Seymour PhotographyAleemDesign – Artist Publicity Photography (Winner)15th Annual (2016)
Doug Seymour / Doug Seymour PhotographyRodriguez - Live in South AfricaDesign – Music Promo Poster (Nominee)15th Annual (2016)
Ruth Ann Liu-Johnston (Graphic Design), Craig Merrill (Photographer), Lucky Diaz (Billboard Ad Layout & Design)Jeff Oster - NextDesign – Music Promo Poster (Nominee)15th Annual (2016)
Tony HalchakTony Halchak and Bret Alexander at Old Forge Brewing Gig PosterDesign – Music Promo Poster (Nominee)15th Annual (2016)
Tony HalchakTony Halchak at Turkey Hill Brewing Gig PosterDesign – Music Promo Poster (Nominee)15th Annual (2016)
Tony HalchakLimited Edition Ed Randazzo Album Lyrics PosterDesign – Music Promo Poster (Winner)15th Annual (2016)
Ben Shawwww.thebenshaw.comDesign – Music Website (Nominee)15th Annual (2016)
Krzysztof A. Janczakwww.kajanczak.comDesign – Music Website (Nominee)15th Annual (2016)
Shantell Ogdenwww.shantellogden.comDesign – Music Website (Nominee)15th Annual (2016)
TiyannahSoul, Jacky Gé, P Prod Studiowww.tiyannahsoul.comDesign – Music Website (Nominee)15th Annual (2016)
Mark Griffithswww.strumd.comDesign – Music Website (Winner)15th Annual (2016)
Dear CriminalsStripEP – Dance/Electronica (Nominee)15th Annual (2016)
FeaturetteCrave, Vol. OneEP – Dance/Electronica (Nominee)15th Annual (2016)
Lindsay MacAnimal AgainEP – Dance/Electronica (Nominee)15th Annual (2016)
Conrad CliftonDo UEP – Dance/Electronica (Winner)15th Annual (2016)
TryptaminesMetropolisEP – Eclectic (Winner)15th Annual (2016)
Calum UptonSpaceplanes in FlightEP – Instrumental (Nominee)15th Annual (2016)
Diana YukawaSpaces Between ShadowsEP – Instrumental (Nominee)15th Annual (2016)
Roberto DianaLive at Whisky a Go GoEP – Instrumental (Nominee)15th Annual (2016)
Ryan ChoiThree DancersEP – Instrumental (Winner)15th Annual (2016)
Levitas Bros.Round MidnightEP – Jazz (Winner)15th Annual (2016)
Alicia BealeIgniteEP – Pop (Nominee)15th Annual (2016)
Emily ShirleyDuotoneEP – Pop (Nominee)15th Annual (2016)
GazelBone KeyEP – Pop (Nominee)15th Annual (2016)
Sofia BartraRebelEP – Pop (Nominee)15th Annual (2016)
Olivia PenalvaWeightlessEP – Pop (Winner)15th Annual (2016)
Audio RevivalAnimalsEP – Rock (Nominee)15th Annual (2016)
Jessica Lee WilkesLone WolfEP – Rock (Nominee)15th Annual (2016)
Love DarlingThe Lovejoy EPEP – Rock (Nominee)15th Annual (2016)
MurashitaInescapable DamnationEP – Rock (Nominee)15th Annual (2016)
Not A PlanetSmoke Bombs & Cigarettes: The History of NowEP – Rock (Winner)15th Annual (2016)
Angela ParrishFaithful and TallEP – Roots/Country (Nominee)15th Annual (2016)
Ben BostickMy CountryEP – Roots/Country (Nominee)15th Annual (2016)
Kayley NellWanderlustEP – Roots/Country (Nominee)15th Annual (2016)
NickNervousThe Art of Breaking DownEP – Roots/Country (Nominee)15th Annual (2016)
Angie KeilhauerWildEP – Roots/Country (Winner)15th Annual (2016)
AlliCatHawaii's Homegirl (Radio Edits)EP – Urban (Nominee)15th Annual (2016)
Parlor SocialSay Hep Hep - The EPEP – Urban (Nominee)15th Annual (2016)
The AlliYanceIntroducing... The AlliYanceEP – Urban (Nominee)15th Annual (2016)
Whitney McClainNothing to LoseEP – Urban (Nominee)15th Annual (2016)
Deejay YoungUnpluggedEP – Urban (Winner)15th Annual (2016)
Pedro RockPedro Rock (Live Session)EP – World (Winner)15th Annual (2016)
KnafoChange to LastMusic Video – Long Form (Nominee)15th Annual (2016)
Northwest Sinfonia & David SabeeOrigins: Life and the UniverseMusic Video – Long Form (Nominee)15th Annual (2016)
Rachael SageChoreographic EPKMusic Video – Long Form (Nominee)15th Annual (2016)
Wertico Cain & GrayRealizationMusic Video – Long Form (Nominee)15th Annual (2016)
Neil BarnesHyde and Seek (The Making Of)Music Video – Long Form (Winner)15th Annual (2016)
Suzanne NuttallLosing Has Never Felt So SweetMusic Video – Lyric (Nominee)15th Annual (2016)
The QuarantinedThe End?! Lyric VideoMusic Video – Lyric (Nominee)15th Annual (2016)
WiLMake MakeMusic Video – Lyric (Nominee)15th Annual (2016)
ShadowmanLittle DevilMusic Video – Lyric (Winner)15th Annual (2016)
Air Traffic ControllerThe HouseMusic Video – Short Form (Nominee)15th Annual (2016)
FeaMujer ModernaMusic Video – Short Form (Nominee)15th Annual (2016)
Grey SaturnThe BeatzeriaMusic Video – Short Form (Nominee)15th Annual (2016)
Juliette ReillyHeroMusic Video – Short Form (Nominee)15th Annual (2016)
StarBendersTime StopsMusic Video – Short Form (Nominee)15th Annual (2016)
Ainda DúoEn el vendavalMusic Video – Short Form (Winner)15th Annual (2016)
Daniel LugnDaniel Lugn - AGILKIAMusic Producer – Music Producer (Nominee)15th Annual (2016)
Larry CampbellHackensaw Boys - CharismoMusic Producer – Music Producer (Nominee)15th Annual (2016)
Matt PatrickGreycoats - AdriftMusic Producer – Music Producer (Nominee)15th Annual (2016)
Teddy ThompsonDori Freeman - Dori FreemanMusic Producer – Music Producer (Nominee)15th Annual (2016)
BleuAir Traffic Controller - Black BoxMusic Producer – Music Producer (Winner)15th Annual (2016)
CountermeasureLife is FineSong – A Cappella (Nominee)15th Annual (2016)
David Ali The Singing PoetFly on the WallSong – A Cappella (Nominee)15th Annual (2016)
Eric ChungMemory is a MinefieldSong – A Cappella (Nominee)15th Annual (2016)
Milli JanatkováHormonalSong – A Cappella (Nominee)15th Annual (2016)
Deejay YoungBøx (feat. Antonio Fernandez)Song – A Cappella (Winner)15th Annual (2016)
Lilit BleyanSteps on WaterSong – Acoustic (Nominee)15th Annual (2016)
Milli JanatkováLonelinessSong – Acoustic (Nominee)15th Annual (2016)
Music Spoken HereFace of the WindSong – Acoustic (Nominee)15th Annual (2016)
Spencer and SequoiaBest ThingSong – Acoustic (Nominee)15th Annual (2016)
Birds of BellwoodsGrey GhostsSong – Acoustic (Winner)15th Annual (2016)
Jude JohnstoneBefore YouSong – Adult Contemporary (Nominee)15th Annual (2016)
LaversMeet Me at the Merry-Go-RoundSong – Adult Contemporary (Nominee)15th Annual (2016)
Malynda HaleFallingSong – Adult Contemporary (Nominee)15th Annual (2016)
Sticky FingersGood TimesSong – Adult Contemporary (Nominee)15th Annual (2016)
Caroline SavoieLittle HouseSong – Adult Contemporary (Winner)15th Annual (2016)
Angela ParrishBorrowed TimeSong – Alt. Country (Nominee)15th Annual (2016)
Government TownTook a TrainSong – Alt. Country (Nominee)15th Annual (2016)
Monica Pasqual & The Handsome BrunettesDown by the MillSong – Alt. Country (Nominee)15th Annual (2016)
Tracy CollettoThe RideSong – Alt. Country (Nominee)15th Annual (2016)
Don DiLegoDrive Like PiratesSong – Alt. Country (Winner)15th Annual (2016)
Chris HeersLeaning into BarstowSong – Americana (Nominee)15th Annual (2016)
Grace MorrisonTaking Johnny Home (Live)Song – Americana (Nominee)15th Annual (2016)
Hackensaw BoysDon't Bet Against MeSong – Americana (Nominee)15th Annual (2016)
Mean MaryBorn to be That WomanSong – Americana (Nominee)15th Annual (2016)
Emily RoigSkinSong – Americana (Winner)15th Annual (2016)
Brittany JeanAdventureSong – Bluegrass (Nominee)15th Annual (2016)
Mean MaryTrumbull County Antique Tractor ShowSong – Bluegrass (Nominee)15th Annual (2016)
Rebecca PatekCome up and Meet MeSong – Bluegrass (Nominee)15th Annual (2016)
RUNAThe Hunter Set (Live)Song – Bluegrass (Nominee)15th Annual (2016)
The DanberrysLong SongSong – Bluegrass (Winner)15th Annual (2016)
Adam FalconWoke up Cryin'Song – Blues (Nominee)15th Annual (2016)
Devin Leigh100 Miles from HomeSong – Blues (Nominee)15th Annual (2016)
Joey Gilmore BandBrownskin WomanSong – Blues (Nominee)15th Annual (2016)
Jonah SmithHeavy Hangs the CrownSong – Blues (Nominee)15th Annual (2016)
Benny TurnerI Can't LeaveSong – Blues (Winner)15th Annual (2016)
Charlie HopeLike an EvergreenSong – Children's Music (Nominee)15th Annual (2016)
Cory HillsDrum FactorySong – Children's Music (Nominee)15th Annual (2016)
Lindsay BrandtDid You KnowSong – Children's Music (Nominee)15th Annual (2016)
Sara LovellDance Like There's Music in Your PantsSong – Children's Music (Nominee)15th Annual (2016)
Lucy KalantariFantasticSong – Children's Music (Winner)15th Annual (2016)
J. Douglas WrightJangchikyjangSong – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)15th Annual (2016)
Jon BauerStarts with UsSong – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)15th Annual (2016)
Rik Howard & Debra GussinIs That You?Song – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)15th Annual (2016)
Rizn SavageDrunk in the SpiritSong – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)15th Annual (2016)
JoJo WorthingtonThe Pool of BethesdaSong – Contemporary Christian/Gospel (Winner)15th Annual (2016)
Casey PilgreenAll Around Country GirlSong – Country (Nominee)15th Annual (2016)
Cody Wayne & Westbound 21Makin' Love in the MoonlightSong – Country (Nominee)15th Annual (2016)
Darren Zancan BandHold You So TightSong – Country (Nominee)15th Annual (2016)
The DanberrysLet Me RideSong – Country (Nominee)15th Annual (2016)
Dori FreemanGo on Lovin'Song – Country (Winner)15th Annual (2016)
Antonio Apuzzo Strike!Peel the Paint - (orig. by Gentle Giant)Song – Cover Song (Nominee)15th Annual (2016)
Chase Walker BandRed House - (orig. by Jimi Hendrix)Song – Cover Song (Nominee)15th Annual (2016)
Dub MentorGuns of Brixton (feat. Yan Jun) - (orig. by The Clash)Song – Cover Song (Nominee)15th Annual (2016)
Olivia PenalvaHey Brother - (orig. by Avicii)Song – Cover Song (Nominee)15th Annual (2016)
A Fragile TomorrowOne Way Ticket (feat. Joan Baez) - (orig. by Mimi & Richard Fariña)Song – Cover Song (Winner)15th Annual (2016)
Amanda EastonUntangleSong – Dance/Electronica (Nominee)15th Annual (2016)
FjordShapesSong – Dance/Electronica (Nominee)15th Annual (2016)
GazelCome AliveSong – Dance/Electronica (Nominee)15th Annual (2016)
NoahStradamusBarbarianSong – Dance/Electronica (Nominee)15th Annual (2016)
Mechanik ProjectComing Home (feat. Brooke Mitchell)Song – Dance/Electronica (Winner)15th Annual (2016)
Dub MentorAngels (feat. Tal Weiss)Song – Eclectic (Nominee)15th Annual (2016)
Milli JanatkováSoftlySong – Eclectic (Nominee)15th Annual (2016)
ScarecrowThe WellSong – Eclectic (Nominee)15th Annual (2016)
The ChewersDig the PitSong – Eclectic (Nominee)15th Annual (2016)
Le Boeuf Brothers + Jack QuartetAlkalineSong – Eclectic (Winner)15th Annual (2016)
Ainda DúoChacarera del MonoSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)15th Annual (2016)
AliochaSorry EyesSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)15th Annual (2016)
Juliette ReillyBattle CrySong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)15th Annual (2016)
Kaia KaterParadise FellSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)15th Annual (2016)
The KricketsCool Cool WaterSong – Folk/Singer-Songwriter (Winner)15th Annual (2016)
Eldad Ben NaimCloudgigSong – Funk/Fusion/Jam (Nominee)15th Annual (2016)
Fadi AwadFree Your MindSong – Funk/Fusion/Jam (Nominee)15th Annual (2016)
Gorilla TophatConscience Clean (feat. Katisse Buckingham)Song – Funk/Fusion/Jam (Nominee)15th Annual (2016)
Seven ElevenJuly 1, 2001Song – Funk/Fusion/Jam (Nominee)15th Annual (2016)
The High Head HuntersBroken Down HouseSong – Funk/Fusion/Jam (Winner)15th Annual (2016)
Jeff Byrd ProjectMore Like Christmas EveSong – Holiday (Nominee)15th Annual (2016)
Lucy KalantariIt's HalloweenSong – Holiday (Nominee)15th Annual (2016)
Rob Cariddi / Fort MillionJingle Jangle ChristmasSong – Holiday (Nominee)15th Annual (2016)
Viktoria ToccaAngels All AroundSong – Holiday (Nominee)15th Annual (2016)
Olivia PenalvaChristmas for TwoSong – Holiday (Winner)15th Annual (2016)
AlcottsSomething 2 ProveSong – Indie / Alt. Rock (Nominee)15th Annual (2016)
SkittishShot in the DarkSong – Indie / Alt. Rock (Nominee)15th Annual (2016)
Tall HeightsSpirit ColdSong – Indie / Alt. Rock (Nominee)15th Annual (2016)
The Upset VictoryDon't Give up the NightSong – Indie / Alt. Rock (Nominee)15th Annual (2016)
Air Traffic ControllerThe HouseSong – Indie / Alt. Rock (Winner)15th Annual (2016)
David NaiditchTchavolo Swing (feat. David Naiditch, Gonzalo Bergara & Pat Cloud)Song – Instrumental (Nominee)15th Annual (2016)
Enrique MendozaCassiopeiaSong – Instrumental (Nominee)15th Annual (2016)
Roman Miroshnichenko, José Antonio Rodríguez & Henrik AndersenAlien's DreamSong – Instrumental (Nominee)15th Annual (2016)
The ClaudettesBig Easy WomenSong – Instrumental (Nominee)15th Annual (2016)
Roman SmirnovReflection 1 (feat. Alexis Baro, Jeremy Ledbetter & Luis Orbegoso)Song – Instrumental (Winner)15th Annual (2016)
Corina BartraEl DoradoSong – Jazz Instrumental (Nominee)15th Annual (2016)
Duane AndrewsNantesSong – Jazz Instrumental (Nominee)15th Annual (2016)
Le Boeuf Brothers + Jack QuartetAlkalineSong – Jazz Instrumental (Nominee)15th Annual (2016)
Mike FieldFive Days in HermosaSong – Jazz Instrumental (Nominee)15th Annual (2016)
Brian Eisenberg Jazz OrchestraFree TimeSong – Jazz Instrumental (Winner)15th Annual (2016)
Barbra LicaWho KnowsSong – Jazz With Vocals (Nominee)15th Annual (2016)
Camila MezaTracesSong – Jazz With Vocals (Nominee)15th Annual (2016)
Cristina MorrisonThe Sky is in Your EyesSong – Jazz With Vocals (Nominee)15th Annual (2016)
Rob Cariddi / Fort MillionI'm so BlueSong – Jazz With Vocals (Nominee)15th Annual (2016)
Cécile McLorin SalvantFogSong – Jazz With Vocals (Winner)15th Annual (2016)
Anthony RodriguezShackles (feat. Marissa Belle & Jessie Caraballo)Song – Latin (Nominee)15th Annual (2016)
Milli JanatkováBeginningSong – Latin (Nominee)15th Annual (2016)
XcelenciaInfinitoSong – Latin (Nominee)15th Annual (2016)
Yuniel JiménezHay Gente Pa' To'Song – Latin (Nominee)15th Annual (2016)
Camila MezaPara VolarSong – Latin (Winner)15th Annual (2016)
Angie KeilhauerSomething DifferentSong – Love (Nominee)15th Annual (2016)
Christie GraceUnconditional LoveSong – Love (Nominee)15th Annual (2016)
Gladys PadronNo Te VayasSong – Love (Nominee)15th Annual (2016)
Mean MaryBrand New DaySong – Love (Nominee)15th Annual (2016)
Casii StephanI Like the WaySong – Love (Winner)15th Annual (2016)
All Hail the YetiBefore the FlamesSong – Metal/Hardcore (Nominee)15th Annual (2016)
ChrysalisMy ForsakenSong – Metal/Hardcore (Nominee)15th Annual (2016)
InciteNo RemorseSong – Metal/Hardcore (Nominee)15th Annual (2016)
Once UponA Letter to My AgonySong – Metal/Hardcore (Nominee)15th Annual (2016)
RivetheadTruth or FictionSong – Metal/Hardcore (Winner)15th Annual (2016)
Brian KellyButterfly RaptureSong – New Age (Nominee)15th Annual (2016)
Michele McLaughlinThe Space BetweenSong – New Age (Nominee)15th Annual (2016)
Tony ChenA Nostalgic MelodySong – New Age (Nominee)15th Annual (2016)
Victoria CelestineHere I AmSong – New Age (Nominee)15th Annual (2016)
Fiona JoyCalling EarthSong – New Age (Winner)15th Annual (2016)
Bay LedgesOff USong – Pop (Nominee)15th Annual (2016)
Casii StephanI Like the WaySong – Pop (Nominee)15th Annual (2016)
Gabe LopezCalifornia Blues (feat. Belinda Carlisle)Song – Pop (Nominee)15th Annual (2016)
Korr-AEverybody Get DownSong – Pop (Nominee)15th Annual (2016)
Alicia BealeNew Fling (feat. Kristo Rewlz)Song – Pop (Winner)15th Annual (2016)
Monsieur XSDream of You (feat. Sanura)Song – R&B/Soul (Nominee)15th Annual (2016)
OSMGIt Ain't Easy (feat. Breana Marin)Song – R&B/Soul (Nominee)15th Annual (2016)
Parlor SocialIt's Complicated (Let Go)Song – R&B/Soul (Nominee)15th Annual (2016)
SmithTapestrySong – R&B/Soul (Nominee)15th Annual (2016)
Deejay YoungBøx (feat. Antonio Fernandez)Song – R&B/Soul (Winner)15th Annual (2016)
CoalescentBlackout RiddimSong – Rap/Hip-Hop (Nominee)15th Annual (2016)
Tsar LeoThe Other Side (feat. Zach)Song – Rap/Hip-Hop (Nominee)15th Annual (2016)
Write MindedWavySong – Rap/Hip-Hop (Nominee)15th Annual (2016)
ZahirLove DrugsSong – Rap/Hip-Hop (Nominee)15th Annual (2016)
Shan Vincent de PaulThank GodSong – Rap/Hip-Hop (Winner)15th Annual (2016)
Less LoveHorse Race (feat. Kali Ra)Song – Rock / Hard Rock (Nominee)15th Annual (2016)
Sleep MachineWild for YouSong – Rock / Hard Rock (Nominee)15th Annual (2016)
The RelationshipBreak Me OpenSong – Rock / Hard Rock (Nominee)15th Annual (2016)
VarnaLiving a LieSong – Rock / Hard Rock (Nominee)15th Annual (2016)
The Mud HowlersThe RiverSong – Rock / Hard Rock (Winner)15th Annual (2016)
AkinHarmonySong – Social Action (Nominee)15th Annual (2016)
Ganda BoysThe Forgotten People (Remix)Song – Social Action (Nominee)15th Annual (2016)
Kaia KaterRising DownSong – Social Action (Nominee)15th Annual (2016)
Mesa JaneWaking up to the Sound of a MachineSong – Social Action (Nominee)15th Annual (2016)
Maria DunnMalalaSong – Social Action (Winner)15th Annual (2016)
Bett Butler & Joël DilleyThe Jeremy Project: Walk in My ShoesSong – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)15th Annual (2016)
C.U.L.T.U.R.E.$trings (Strings)Song – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)15th Annual (2016)
Jack of NoneMrs StitcherSong – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)15th Annual (2016)
N-Side, The HealerAnd You See MeSong – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)15th Annual (2016)
Deep Dive Corp. + Ingrid ChavezRideSong – Spoken Word (with music accompaniment) (Winner)15th Annual (2016)
Emily ShirleyDoloresSong – Story (Nominee)15th Annual (2016)
Lora Bidner3,000 VoltsSong – Story (Nominee)15th Annual (2016)
Man-u-ILL7 HoursSong – Story (Nominee)15th Annual (2016)
Monica Pasqual & The Handsome BrunettesDown by the MillSong – Story (Nominee)15th Annual (2016)
The Alternate RoutesSomewhere in AmericaSong – Story (Winner)15th Annual (2016)
Kenichi TamuraEl Afecto de la CiudadSong – World Beat (Nominee)15th Annual (2016)
Luxury PlayerBubble Bubble UpSong – World Beat (Nominee)15th Annual (2016)
Mariana MasettoJaguar Del MonteSong – World Beat (Nominee)15th Annual (2016)
Ti OrkestCome OverSong – World Beat (Nominee)15th Annual (2016)
Valentina BlúAnother SkySong – World Beat (Winner)15th Annual (2016)
Mari NobreCorazon InmigranteSong – World Traditional (Nominee)15th Annual (2016)
NewpoliBazaarSong – World Traditional (Nominee)15th Annual (2016)
RUNAA Stór, A Stór, A GhráSong – World Traditional (Nominee)15th Annual (2016)
Suzanne DeanNgizohambaSong – World Traditional (Nominee)15th Annual (2016)
Roman Miroshnichenko, José Antonio Rodríguez & Henrik AndersenMoon Over TanjoreSong – World Traditional (Winner)15th Annual (2016)
Helen AustinYou Knew MeAlbum – Adult Contemporary (Nominee)14th Annual (2015)
KJ DenhertDestinyAlbum – Adult Contemporary (Nominee)14th Annual (2015)
Rachael SageBlue RosesAlbum – Adult Contemporary (Nominee)14th Annual (2015)
Spottiswoode & His EnemiesEnglish DreamAlbum – Adult Contemporary (Nominee)14th Annual (2015)
Zach HurdA Million Little LightsAlbum – Adult Contemporary (Nominee)14th Annual (2015)
The SonsHeading Into LandAlbum – Adult Contemporary (Winner)14th Annual (2015)
Marshall McLean BandGlossolaliaAlbum – Alt. Country (Nominee)14th Annual (2015)
Marta PacekVoodoo Dolls & False AlarmsAlbum – Alt. Country (Winner)14th Annual (2015)
Elephant RevivalThese Changing SkiesAlbum – Americana (Nominee)14th Annual (2015)
Rachel BaimanSpeakeasy ManAlbum – Americana (Nominee)14th Annual (2015)
The ClaytonesReservaAlbum – Americana (Nominee)14th Annual (2015)
The Show PoniesWe're Not LostAlbum – Americana (Nominee)14th Annual (2015)
The AmigosDiner In The SkyAlbum – Americana (Winner)14th Annual (2015)
Annie LouTried and TrueAlbum – Bluegrass (Nominee)14th Annual (2015)
David NaiditchBluegrass in the BackwoodsAlbum – Bluegrass (Nominee)14th Annual (2015)
James HandStormclouds in HeavenAlbum – Bluegrass (Nominee)14th Annual (2015)
The Seldom SceneLong Time...Seldom SceneAlbum – Bluegrass (Winner)14th Annual (2015)
Celso Salim BandTo the End of TimeAlbum – Blues (Nominee)14th Annual (2015)
Trevor Sewell BandIndependenceAlbum – Blues (Nominee)14th Annual (2015)
Twice As GoodThat's All I NeedAlbum – Blues (Nominee)14th Annual (2015)
Various ArtistsJam For Blues In The SchoolsAlbum – Blues (Nominee)14th Annual (2015)
Joel JohnsonBlues Joose Volume 2Album – Blues (Winner)14th Annual (2015)
Ella Jenkins123s and ABCsAlbum – Children's Music (Nominee)14th Annual (2015)
EmmyDragon DreamsAlbum – Children's Music (Nominee)14th Annual (2015)
Seanster and the MonstersYay!Album – Children's Music (Nominee)14th Annual (2015)
The Okee Dokee BrothersThrough the WoodsAlbum – Children's Music (Nominee)14th Annual (2015)
Edie Carey & Sarah Sample'Til The Morning: Lullabies and Songs of ComfortAlbum – Children's Music (Winner)14th Annual (2015)
Dave Van RonkDown In Washington Square: The Smithsonian Folkways CollectionAlbum – Compilation (Nominee)14th Annual (2015)
Various ArtistsPotential Unlimited 7Album – Compilation (Nominee)14th Annual (2015)
Various ArtistsShowcasing The Blues Volume 4Album – Compilation (Nominee)14th Annual (2015)
Various ArtistsThe Buddy Holly Educational Foundation and Frizzell & Friends present Buddy Holly Country Tribute: Remember MeAlbum – Compilation (Nominee)14th Annual (2015)
Various ArtistsClassic African American Songsters from Smithsonian FolkwaysAlbum – Compilation (Winner)14th Annual (2015)
Anthony BrankerThe Forward (Towards Equality) SuiteAlbum – Concept (Nominee)14th Annual (2015)
Colonial Hearth PlayersHere We Come A-WassailingAlbum – Concept (Nominee)14th Annual (2015)
Suzanne JarvieSpiral RoadAlbum – Concept (Nominee)14th Annual (2015)
Will PostPanthenonAlbum – Concept (Nominee)14th Annual (2015)
Beata HlavenkováTheodorosAlbum – Concept (Winner)14th Annual (2015)
Aaron R. SmithCity That You LoveAlbum – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)14th Annual (2015)
Arthur WachnikLet Us RunAlbum – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)14th Annual (2015)
Mighty Men of FaithNothing But GraceAlbum – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)14th Annual (2015)
manKNEEBefore The Curtain FallsAlbum – Contemporary Christian/Gospel (Winner)14th Annual (2015)
Christopher TinThe Drop That Contained the SeaAlbum – Contemporary Classical (Nominee)14th Annual (2015)
Ingram MarshallIngram Marshall: AlcatrazAlbum – Contemporary Classical (Nominee)14th Annual (2015)
Osmo Tapio RaihalaPeat, Smoke & Seaweed StormAlbum – Contemporary Classical (Nominee)14th Annual (2015)
RighteousGIRLSGathering BlueAlbum – Contemporary Classical (Nominee)14th Annual (2015)
David CheskyRap SymphonyAlbum – Contemporary Classical (Winner)14th Annual (2015)
Ashlynne VinceTidal WaveAlbum – Country (Nominee)14th Annual (2015)
Bobby CoolLight In The DarkAlbum – Country (Nominee)14th Annual (2015)
Rosie and the RamblersWhatever You NeedAlbum – Country (Nominee)14th Annual (2015)
The JackstonesWhat Brings You HereAlbum – Country (Nominee)14th Annual (2015)
Jodee LewisWhiskey HaloAlbum – Country (Winner)14th Annual (2015)
Dark ModelDark ModelAlbum – Dance/Electronica (Nominee)14th Annual (2015)
LiecroBreslinAlbum – Dance/Electronica (Nominee)14th Annual (2015)
RuPaulBorn NakedAlbum – Dance/Electronica (Nominee)14th Annual (2015)
Worm Is GreenTo Them We Are Only ShadowsAlbum – Dance/Electronica (Winner)14th Annual (2015)
Bombay RickeyCinefoniaAlbum – Eclectic (Nominee)14th Annual (2015)
CellarscapeThe Act of Letting GoAlbum – Eclectic (Nominee)14th Annual (2015)
Fifi RongWrongAlbum – Eclectic (Nominee)14th Annual (2015)
MundiMy House is the Sky Album – Eclectic (Nominee)14th Annual (2015)
Le Boeuf BrothersRemixedAlbum – Eclectic (Winner)14th Annual (2015)
Buddy MondlockThe Memory WallAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)14th Annual (2015)
Elizabeth & The CatapultLike It Never HappenedAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)14th Annual (2015)
Mark BerubeRussian DollsAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)14th Annual (2015)
The Franklin ElectricThis Is How I Let You DownAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)14th Annual (2015)
Dawn LandesBluebirdAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Winner)14th Annual (2015)
Carbon MirageThe PeakAlbum – Funk/Fusion/Jam (Nominee)14th Annual (2015)
Joan Torres's All is FusedThe BeginningAlbum – Funk/Fusion/Jam (Nominee)14th Annual (2015)
Brownman Electryc TrioGravitation: A Study In FreefallAlbum – Funk/Fusion/Jam (Winner)14th Annual (2015)
Brody DalleDiploid LoveAlbum – Indie / Alt. Rock (Nominee)14th Annual (2015)
Cheyenne MizeAmong the GreyAlbum – Indie / Alt. Rock (Nominee)14th Annual (2015)
Secret SunCold CoastAlbum – Indie / Alt. Rock (Nominee)14th Annual (2015)
Team MeBlind as NightAlbum – Indie / Alt. Rock (Nominee)14th Annual (2015)
Bent KneeShiny Eyed BabiesAlbum – Indie / Alt. Rock (Winner)14th Annual (2015)
Esko Järvelä Epic Male BandEsko Järvelä Epic Male BandAlbum – Instrumental (mainly) (Nominee)14th Annual (2015)
Florencia GonzalezBetween LovesAlbum – Instrumental (mainly) (Nominee)14th Annual (2015)
RagamorphismRide On Melody & RhythmAlbum – Instrumental (mainly) (Nominee)14th Annual (2015)
Sudar Percussion & Matej MestrovicEat SuiteAlbum – Instrumental (mainly) (Nominee)14th Annual (2015)
Human OttomanPower BabyAlbum – Instrumental (mainly) (Winner)14th Annual (2015)
Alon NechushtanVenture Bound (feat. Donny McCaslin, John Ellis, Chris Lightcap & Adam Cruz) Album – Jazz Instrumental (mainly) (Nominee)14th Annual (2015)
ArshakHoodman's BlindAlbum – Jazz Instrumental (mainly) (Nominee)14th Annual (2015)
Noshir ModyStories From the Years of Living PassionatelyAlbum – Jazz Instrumental (mainly) (Nominee)14th Annual (2015)
Oran EtkinGathering LightAlbum – Jazz Instrumental (mainly) (Nominee)14th Annual (2015)
Simon PhillipsProtocol 2Album – Jazz Instrumental (mainly) (Winner)14th Annual (2015)
Jennifer PorterEasy LivingAlbum – Jazz With Vocals (Nominee)14th Annual (2015)
Jesse PetersSwingtimeAlbum – Jazz With Vocals (Nominee)14th Annual (2015)
Lissy WalkerWonderlandAlbum – Jazz With Vocals (Nominee)14th Annual (2015)
Yaniel MatosLa MirandaAlbum – Jazz With Vocals (Nominee)14th Annual (2015)
The Lost American JazzBookThe Lost American JazzBookAlbum – Jazz With Vocals (Winner)14th Annual (2015)
Bendito ParcheLlegar a Nueva YorkAlbum – Latin (Nominee)14th Annual (2015)
Orquesta Narvaez65 InfanteriaAlbum – Latin (Nominee)14th Annual (2015)
Serenata Guayanesa¡Canta con Venezuela! Sing with Venezuela!Album – Latin (Nominee)14th Annual (2015)
Só AlegriaSó Alegria (feat. Celsinho Silva, Luis Barcelos, Eduardo Neves, and Rogério Caetano)Album – Latin (Nominee)14th Annual (2015)
Flaco Jiménez & Max BacaFlaco & Max: Legends & LegaciesAlbum – Latin (Winner)14th Annual (2015)
BT3Burn It! LIVEAlbum – Live Performance (Nominee)14th Annual (2015)
Chris Minh DokyThe Board TapesAlbum – Live Performance (Nominee)14th Annual (2015)
Steve Newman, Lee Thomson & Ashish JoshiLive at the Mahogany RoomAlbum – Live Performance (Nominee)14th Annual (2015)
The Doug White QuintetThe Doug White Quintet Live at TapeworksAlbum – Live Performance (Nominee)14th Annual (2015)
Asylum Street SpankersThe Last LaughAlbum – Live Performance (Winner)14th Annual (2015)
Erlang KovataShatteredAlbum – Metal/Hardcore (Nominee)14th Annual (2015)
InciteUp In Hell Album – Metal/Hardcore (Nominee)14th Annual (2015)
RelicseedSlaughterhouseAlbum – Metal/Hardcore (Winner)14th Annual (2015)
Lawrence BlattEmergenceAlbum – New Age (Nominee)14th Annual (2015)
Ricky Kej & Wouter KellermanWinds of SamsaraAlbum – New Age (Nominee)14th Annual (2015)
Steven Halpern & Michael DiamondAmbient AlchemyAlbum – New Age (Nominee)14th Annual (2015)
Various ArtistsThe Best of Reviews New Age: The GuitarAlbum – New Age (Nominee)14th Annual (2015)
Kristin AmarieNotes From a JourneyAlbum – New Age (Winner)14th Annual (2015)
Alexandre DésiletsFancy GhettoAlbum – Pop (Nominee)14th Annual (2015)
Brittany CampbellHeroesAlbum – Pop (Nominee)14th Annual (2015)
Celeste BuckinghamWhere I BelongAlbum – Pop (Nominee)14th Annual (2015)
Eight TwoExhibitionAlbum – Pop (Nominee)14th Annual (2015)
HighasakiteSilent TreatmentAlbum – Pop (Winner)14th Annual (2015)
Amy Lynn & The GunshowDon't Trip On The GlitterAlbum – R&B/Soul (Nominee)14th Annual (2015)
Tawana LaelA Brand New DayAlbum – R&B/Soul (Nominee)14th Annual (2015)
Voodoo PrincessShaken Not StirredAlbum – R&B/Soul (Nominee)14th Annual (2015)
MaskeradeUgly Beautiful Dirty Magnificent ThingsAlbum – R&B/Soul (Winner)14th Annual (2015)
Dead ObiesMontréal $udAlbum – Rap/Hip-Hop (Nominee)14th Annual (2015)
Eastern SunzPlacebos for the PeopleAlbum – Rap/Hip-Hop (Nominee)14th Annual (2015)
House of WhalesHouse of WhalesAlbum – Rap/Hip-Hop (Nominee)14th Annual (2015)
Radio RadioEj feel zooAlbum – Rap/Hip-Hop (Nominee)14th Annual (2015)
TransitSuper Man Took SteroidsAlbum – Rap/Hip-Hop (Winner)14th Annual (2015)
Utah PhillipsStarlight on the Rails: A SongbookAlbum – Reissue (Nominee)14th Annual (2015)
Various ArtistsSongs of the Spanish Civil War, Volumes 1 & 2Album – Reissue (Nominee)14th Annual (2015)
PompeyaTropicalAlbum – Reissue (Winner)14th Annual (2015)
Garland JeffreysTruth SerumAlbum – Rock / Hard Rock (Nominee)14th Annual (2015)
Jam RaktaIn SituAlbum – Rock / Hard Rock (Nominee)14th Annual (2015)
The LazysThe LazysAlbum – Rock / Hard Rock (Nominee)14th Annual (2015)
We Were SuperheroesBoy Of FlamesAlbum – Rock / Hard Rock (Nominee)14th Annual (2015)
Black Map...And We ExplodeAlbum – Rock / Hard Rock (Winner)14th Annual (2015)
Bobby DrakeHands DownAlbum – Spoken Word (with music accompaniment) (Winner)14th Annual (2015)
Sapphire Blue 215Blue's FlameAlbum – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)14th Annual (2015)
Antonio AdolfoRio, Choro, Jazz…: A tribute to legendary Brazilian pianist and composer Ernesto NazarethAlbum – Tribute (Nominee)14th Annual (2015)
CamilleI Sing Stevie: The Stevie Wonder SongbookAlbum – Tribute (Nominee)14th Annual (2015)
Pascuala Ilabaca y FaunaMe Saco El SombreroAlbum – Tribute (Winner)14th Annual (2015)
A Presença das FormigasPé de VentoAlbum – World Beat (Nominee)14th Annual (2015)
MAZChasse-GalerieAlbum – World Beat (Nominee)14th Annual (2015)
Mélisande [électrotrad]Les métamorphosesAlbum – World Beat (Nominee)14th Annual (2015)
Melodic IntersectMelodic Intersect: Inner VisionAlbum – World Beat (Nominee)14th Annual (2015)
Boubacar DiabateSambaLoloAlbum – World Beat (Winner)14th Annual (2015)
Lenka Lichtenberg & Yair DalalLullabies from ExileAlbum – World Traditional (Nominee)14th Annual (2015)
Man-Hsuan HsuSplendid Strings on the MoveAlbum – World Traditional (Nominee)14th Annual (2015)
Moustafa Kouyaté & Romain MalagnouxLes Frontières imaginairesAlbum – World Traditional (Nominee)14th Annual (2015)
Tsering TanThe Snow Lotus: Improvisations on Tibetan Buddhist HymnsAlbum – World Traditional (Nominee)14th Annual (2015)
Various ArtistsThe Eyes of the Sky: 10 Beautiful Stories About Protecting the Pure Land of TaiwanAlbum – World Traditional (Winner)14th Annual (2015)
Dan SeagraveIncite - Up In HellDesign – Album Art / Photography (Nominee)14th Annual (2015)
Ivo Cordeiro (photograph) & Rodrigo Lameiras / WhiteLab (post-production)Melech Mechaya - Strange People (Back Panel Card)Design – Album Art / Photography (Nominee)14th Annual (2015)
Monica Bruyn / Rabidt GraphixKathryn McKee - Sang ChaudDesign – Album Art / Photography (Nominee)14th Annual (2015)
Stevhen Koji BaianuThe Dolomites - Japan Years: Vol 1Design – Album Art / Photography (Nominee)14th Annual (2015)
Eleanor CranePatrick Joseph - Moon KingDesign – Album Art / Photography (Winner)14th Annual (2015)
Chia-Wei Lai / David Lai WorkshopFrandé - I don't mind drifting alone with the waveDesign – Album Packaging (Nominee)14th Annual (2015)
Pei-Shih Wu, TotalBrand+TotalDesign Co.Dream Lotus Symphony Orchestra & Dream Lotus Insightful Praises Choir - Prajna: The Great WisdomDesign – Album Packaging (Nominee)14th Annual (2015)
Qing-Yang XiaoChau Wakin & Zhang De Chun - Jiang Hu | The RhapsodyDesign – Album Packaging (Nominee)14th Annual (2015)
Sergej Bulić / ART'S visual & process communicationsSudar Percussion & Matej Mestrovic - Eat Suite (Album Can Packaging)Design – Album Packaging (Nominee)14th Annual (2015)
Qing-Yang XiaoSong Zu Ying - The Epic of LoveDesign – Album Packaging (Winner)14th Annual (2015)
David SimchockXavier Rudd - The Orange Peel (Asheville)Design – Artist Concert Photography (Nominee)14th Annual (2015)
Doug Seymour / Doug Seymour PhotographyCage The ElephantDesign – Artist Concert Photography (Nominee)14th Annual (2015)
David SimchockBootsy Collins - LEAF Festival (May 2014)Design – Artist Concert Photography (Winner)14th Annual (2015)
Clay FisherSleeping Babys - The Harley CactusDesign – Artist Publicity Photography (Nominee)14th Annual (2015)
Jana LeonElizabeth Mitchell Lights (promo for The Sounding Joy)Design – Artist Publicity Photography (Nominee)14th Annual (2015)
Shervin LainezRachael Sage - New Destination Design – Artist Publicity Photography (Nominee)14th Annual (2015)
Tom PichFlaco Jimenez & Max BacaDesign – Artist Publicity Photography (Nominee)14th Annual (2015)
Doug Seymour / Doug Seymour PhotographyThe Stray Birds - Best Medicine CD / LP front cover photoDesign – Artist Publicity Photography (Winner)14th Annual (2015)
Doug Seymour / Doug Seymour PhotographyAlex & Ani Summer Concert Series - Rachael Sage & The Sequins 7.24.14Design – Music Promo Poster (Nominee)14th Annual (2015)
Emily Lopuch / Alex and AniBrett GleasonDesign – Music Promo Poster (Nominee)14th Annual (2015)
Michelle DunnMichelle Dunn - AwakeningDesign – Music Promo Poster (Nominee)14th Annual (2015)
Sergej Bulić / ART'S visual & process communicationsSudar Percussion & Matej Mestrovic - Eat SuiteDesign – Music Promo Poster (Winner)14th Annual (2015)
Electric Kiwiwww.electrickiwi.co.ukDesign – Music Website (Nominee)14th Annual (2015)
Natalie Paige Bentleywww.TrilliumVein.comDesign – Music Website (Nominee)14th Annual (2015)
Ombilicus Mundi & Le Fil d'Arianewww.alexandredesilets.comDesign – Music Website (Nominee)14th Annual (2015)
Visual Dialoguewww.folkways.si.eduDesign – Music Website (Winner)14th Annual (2015)
Sergej Bulić / ART'S visual & process communicationsSudar Percussion & Matej Mestrovic - Eat Suite ShakerDesign – Swag (Nominee)14th Annual (2015)
Tony HalchakMiner Blues - Women's TankDesign – Swag (Nominee)14th Annual (2015)
Sarah Gensert (Design), Dino Cattaneo (Concept), Bohemian Guitars (Production)Susan Cattaneo - Haunted Heart Oil Can GuitarDesign – Swag (Winner)14th Annual (2015)
Dear CriminalsCraveEP – Dance/Electronica (Nominee)14th Annual (2015)
MYA ProjectFrequency DistortionEP – Dance/Electronica (Nominee)14th Annual (2015)
Re:achReorienEP – Dance/Electronica (Nominee)14th Annual (2015)
Rey AlvarezCry for YouEP – Dance/Electronica (Nominee)14th Annual (2015)
JP LantieriLondon CallingEP – Dance/Electronica (Winner)14th Annual (2015)
Christina GohInvisible EPEP – Eclectic (Nominee)14th Annual (2015)
Life In A BlenderWe Already Have Birds That SingEP – Eclectic (Nominee)14th Annual (2015)
MelanchloéMelanchloéEP – Eclectic (Nominee)14th Annual (2015)
Naomi JeanAlice OrchestraEP – Eclectic (Winner)14th Annual (2015)
Ashot DanielyanMountain PrayerEP – Instrumental (Nominee)14th Annual (2015)
Don BodinChronomiconEP – Instrumental (Winner)14th Annual (2015)
Neisy WilsonInside My SoulEP – Jazz (Nominee)14th Annual (2015)
Joy and MadnessThe EPEP – Jazz (Winner)14th Annual (2015)
Adam WashburnBeautiful Things - EPEP – Pop (Nominee)14th Annual (2015)
Bonnie PiesseBittersweetEP – Pop (Nominee)14th Annual (2015)
Olivia MillerschinOver the WeatherEP – Pop (Nominee)14th Annual (2015)
Seasick MamaTip Top ShapeEP – Pop (Nominee)14th Annual (2015)
LIFER.U.D.W.N.? EPEP – Pop (Winner)14th Annual (2015)
Cedar BoulevardCedar BoulevardEP – Rock (Nominee)14th Annual (2015)
Jesus On The MainlineJesus On The MainlineEP – Rock (Nominee)14th Annual (2015)
Plaid BrixxChemistry EPEP – Rock (Nominee)14th Annual (2015)
PompeyaNightEP – Rock (Nominee)14th Annual (2015)
CanvasA Slow DiveEP – Rock (Winner)14th Annual (2015)
Antigone RisingWhiskey & Wine Vol 1EP – Roots/Country (Nominee)14th Annual (2015)
LiltedPink Elephants & Saccharine SmilesEP – Roots/Country (Nominee)14th Annual (2015)
Ryan HumphreyThe Buried TruthEP – Roots/Country (Nominee)14th Annual (2015)
Sleepy ManBy My SideEP – Roots/Country (Nominee)14th Annual (2015)
The Show PoniesRun For Your LifeEP – Roots/Country (Winner)14th Annual (2015)
Brinae AliDestination Forever: Volume 1EP – Urban (Nominee)14th Annual (2015)
KoBoogieFrank Marcus La Ronde ReigenEP – Urban (Nominee)14th Annual (2015)
LoveskillsPureEP – Urban (Nominee)14th Annual (2015)
Stephanie KristinaThe HourEP – Urban (Nominee)14th Annual (2015)
Jayo Da CeoIV-IV-LXXXVIIEP – Urban (Winner)14th Annual (2015)
A/UnoSinglesEP – World (Nominee)14th Annual (2015)
Don BodinAwake In Exile (Adventures in Gypsy Music)EP – World (Nominee)14th Annual (2015)
Pedro RockFogataEP – World (Winner)14th Annual (2015)
Arshak Sirunyan (Executive Producer) & Cheikh NDoye (Associate Producer)Arshak - Hoodman's BlindMusic Producer – Music Producer (Nominee)14th Annual (2015)
Branimir MihaljevicSudar Percussion - Eat SuiteMusic Producer – Music Producer (Nominee)14th Annual (2015)
Jacob WagnerBlack Taxi - Electroshock Death GripMusic Producer – Music Producer (Nominee)14th Annual (2015)
Matt PatrickJourdan Myers - Ruin Me With LoveMusic Producer – Music Producer (Nominee)14th Annual (2015)
Patrick JosephPatrick Joseph - Moon KingMusic Producer – Music Producer (Winner)14th Annual (2015)
Ingram MarshallAlcatraz / EberbachMusic Video – Long Form (Nominee)14th Annual (2015)
Rachael SageRachael Sage - Blue Roses EPK 2014Music Video – Long Form (Nominee)14th Annual (2015)
The SonsLIVE at the Guildhall TheatreMusic Video – Long Form (Nominee)14th Annual (2015)
Trillium VeinOnce Upon a Time Trillium VeinMusic Video – Long Form (Nominee)14th Annual (2015)
Sudar Percussion & Matej MestrovicCastle Crash Music Video – Long Form (Winner)14th Annual (2015)
BombadilBorn At 5:00Music Video – Short Form (Nominee)14th Annual (2015)
Elizabeth & The CatapultHappy PopMusic Video – Short Form (Nominee)14th Annual (2015)
Mark BerubeCarnivalMusic Video – Short Form (Nominee)14th Annual (2015)
Matt BrevnerDark Side of the Moon (feat. Tom Macdonald)Music Video – Short Form (Nominee)14th Annual (2015)
Critical Mass & Sola AkingbolaGeneration VexMusic Video – Short Form (Winner)14th Annual (2015)
CountermeasureOpera SomniaSong – A Cappella (Nominee)14th Annual (2015)
Eh440Don't Run AwaySong – A Cappella (Nominee)14th Annual (2015)
JazzationBeautiful LoveSong – A Cappella (Nominee)14th Annual (2015)
Lizzy HoytWhite FeatherSong – A Cappella (Nominee)14th Annual (2015)
Eh440Whatcha DoSong – A Cappella (Winner)14th Annual (2015)
Matthew NevesButterfliesSong – Acoustic (Nominee)14th Annual (2015)
Max AterReady Willing and AbleSong – Acoustic (Nominee)14th Annual (2015)
RuPaulCan I Get an Amen (feat. Martha Wash)Song – Acoustic (Nominee)14th Annual (2015)
W.D. NeelyThe Cautionary TaleSong – Acoustic (Nominee)14th Annual (2015)
McBeth125 PoundsSong – Acoustic (Winner)14th Annual (2015)
Olivia MillerschinWe Know NotSong – Adult Contemporary (Nominee)14th Annual (2015)
The NovelistsAbove the HidingSong – Adult Contemporary (Nominee)14th Annual (2015)
The SonsRelicSong – Adult Contemporary (Nominee)14th Annual (2015)
VoxMirageJust a FoolSong – Adult Contemporary (Nominee)14th Annual (2015)
Celeste BuckinghamI'm Not SorrySong – Adult Contemporary (Winner)14th Annual (2015)
Dreadful Selfish CrimeSing a Sad SongSong – Alt. Country (Nominee)14th Annual (2015)
Jesus On The MainlineSister City, Brother BoneSong – Alt. Country (Nominee)14th Annual (2015)
Jodee LewisO, MotherSong – Alt. Country (Nominee)14th Annual (2015)
Robinson TreacherLong Day, Good NightSong – Alt. Country (Nominee)14th Annual (2015)
MayfieldWhen I Last Saw YouSong – Alt. Country (Winner)14th Annual (2015)
Bumper JacksonsWhen the Sun Goes Down in HarlemSong – Americana (Nominee)14th Annual (2015)
Jeff MateyThree TreesSong – Americana (Nominee)14th Annual (2015)
Mercy ChildMercy, MercySong – Americana (Nominee)14th Annual (2015)
The AmigosMore Than FriendsSong – Americana (Nominee)14th Annual (2015)
Sleepy ManFlesh & BonesSong – Americana (Winner)14th Annual (2015)
James HandWhy Oh WhySong – Bluegrass (Nominee)14th Annual (2015)
RUNAAin't No GraveSong – Bluegrass (Nominee)14th Annual (2015)
The Seldom SceneMean Mother BluesSong – Bluegrass (Winner)14th Annual (2015)
Brownie McGheePallet on the FloorSong – Blues (Nominee)14th Annual (2015)
Ingrid GerdesFireSong – Blues (Nominee)14th Annual (2015)
Joel JohnsonI'll Be Just FineSong – Blues (Nominee)14th Annual (2015)
KJ DenhertSorrySong – Blues (Nominee)14th Annual (2015)
Hamish AndersonBurnSong – Blues (Winner)14th Annual (2015)
Billy Jonas BandL-M-N-O-P BreakSong – Children's Music (Nominee)14th Annual (2015)
Edie Carey & Sarah SampleSweet Sweet DreamsSong – Children's Music (Nominee)14th Annual (2015)
Megan SlankardRhymes with ChristopherSong – Children's Music (Nominee)14th Annual (2015)
The Okee Dokee BrothersThrough the WoodsSong – Children's Music (Nominee)14th Annual (2015)
Marlowe & the MiXLive in ColourSong – Children's Music (Winner)14th Annual (2015)
Arthur WachnikLet Us RunSong – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)14th Annual (2015)
Drew Haley and Will LocontoIt's Gonna Be a Good DaySong – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)14th Annual (2015)
J. NicholeBlessing MeSong – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)14th Annual (2015)
Joshua AaronHe's Coming AgainSong – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)14th Annual (2015)
Aaron R. SmithCity That You LoveSong – Contemporary Christian/Gospel (Winner)14th Annual (2015)
Brad Lee SchroederRun Devil RunSong – Country (Nominee)14th Annual (2015)
Emily FaithLucky CharmSong – Country (Nominee)14th Annual (2015)
India RameyGet Behind Me SatanSong – Country (Nominee)14th Annual (2015)
LiveWireDrivin' You Outta My MindSong – Country (Nominee)14th Annual (2015)
Jodee LewisFrom a BottleSong – Country (Winner)14th Annual (2015)
Bumper JacksonsClap Hands - (orig. by Tom Waits)Song – Cover Song (Nominee)14th Annual (2015)
Kate & Joe BBAlabama Song - (orig. by Lotte Lenya)Song – Cover Song (Nominee)14th Annual (2015)
Rachael SageHelpless (feat. Judy Collins) - (orig. by Crosby, Stills, Nash & Young)Song – Cover Song (Nominee)14th Annual (2015)
Sophie KohOne Thing Leads to Another - (orig. by The Fixx)Song – Cover Song (Nominee)14th Annual (2015)
Jane LewisCome Together - (orig. by The Beatles)Song – Cover Song (Winner)14th Annual (2015)
1964The CallSong – Dance/Electronica (Nominee)14th Annual (2015)
Drew DeWittWhy Would ISong – Dance/Electronica (Nominee)14th Annual (2015)
Jay BlahnikBoom BoxSong – Dance/Electronica (Nominee)14th Annual (2015)
RuPaulSissy That WalkSong – Dance/Electronica (Nominee)14th Annual (2015)
Pompeya90 (Fred Falke Remix)Song – Dance/Electronica (Winner)14th Annual (2015)
Charles GosmeRiver LimboSong – Eclectic (Nominee)14th Annual (2015)
David CorleyDog TalesSong – Eclectic (Nominee)14th Annual (2015)
J S KingfisherNosferatuSong – Eclectic (Nominee)14th Annual (2015)
MelanchloéAngels & InsectsSong – Eclectic (Nominee)14th Annual (2015)
Fifi RongOnly If I KnewSong – Eclectic (Winner)14th Annual (2015)
Big Little LionsThe Time Is NowSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)14th Annual (2015)
Catie CurtisFour WallsSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)14th Annual (2015)
Duncan TownsendEchoSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)14th Annual (2015)
StraythreadStormy EmotionsSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)14th Annual (2015)
Elizabeth & The CatapultSomeday SoonSong – Folk/Singer-Songwriter (Winner)14th Annual (2015)
Brownman Electryc TrioCatholic School GirlsSong – Funk/Fusion/Jam (Nominee)14th Annual (2015)
Plunky & OnenessNever Too LateSong – Funk/Fusion/Jam (Nominee)14th Annual (2015)
George & The Good VibesHaklautSong – Funk/Fusion/Jam (Winner)14th Annual (2015)
Chase KLights Me UpSong – Holiday (Nominee)14th Annual (2015)
Elizabeth MitchellChildren Go Where I Send TheeSong – Holiday (Nominee)14th Annual (2015)
Katie Belle AkinYou Are My HolidaySong – Holiday (Nominee)14th Annual (2015)
Katie HardymanSnowflake (feat. Laura Zarb)Song – Holiday (Nominee)14th Annual (2015)
Eden BrentValentineSong – Holiday (Winner)14th Annual (2015)
Black TaxiTake Off the EdgeSong – Indie / Alt. Rock (Nominee)14th Annual (2015)
LongfellowKiss-Hug-Make UpSong – Indie / Alt. Rock (Nominee)14th Annual (2015)
Mad JuneVulnerableSong – Indie / Alt. Rock (Nominee)14th Annual (2015)
Patrick JosephBetter Off AloneSong – Indie / Alt. Rock (Nominee)14th Annual (2015)
Walking ShapesFeel GoodSong – Indie / Alt. Rock (Winner)14th Annual (2015)
A Presença das FormigasPlanícieSong – Instrumental (Nominee)14th Annual (2015)
Don BodinShifting GearsSong – Instrumental (Nominee)14th Annual (2015)
Joel JohnsonInsanitySong – Instrumental (Nominee)14th Annual (2015)
RighteousGIRLSKARakurENAI (feat. Andy Akiho)Song – Instrumental (Nominee)14th Annual (2015)
Sleepy ManWildflowerSong – Instrumental (Winner)14th Annual (2015)
ArshakHoodman's BlindSong – Jazz Instrumental (Nominee)14th Annual (2015)
Oran EtkinGratitudeSong – Jazz Instrumental (Nominee)14th Annual (2015)
Oscar PeñasPaquito's ChoroSong – Jazz Instrumental (Nominee)14th Annual (2015)
The Bill McBirnie TrioFind Your PlaceSong – Jazz Instrumental (Nominee)14th Annual (2015)
Pascal Le BoeufWhat Your Teacher…Song – Jazz Instrumental (Winner)14th Annual (2015)
Celso Salim BandLeave It to the MoonSong – Jazz With Vocals (Nominee)14th Annual (2015)
Eden BrentTendin' to a Broken HeartSong – Jazz With Vocals (Nominee)14th Annual (2015)
Jamie Lynn FletcherI'll Kiss You in The RainSong – Jazz With Vocals (Nominee)14th Annual (2015)
Suzy & The LifeguardCasanovaSong – Jazz With Vocals (Nominee)14th Annual (2015)
KJ DenhertBeautifulSong – Jazz With Vocals (Winner)14th Annual (2015)
Amanda HomiUna PromesaSong – Latin (Nominee)14th Annual (2015)
JaureguiSoledadSong – Latin (Nominee)14th Annual (2015)
Orquesta NarvaezVamos A Gozar Song – Latin (Nominee)14th Annual (2015)
Stefan ValeRumba Nation (feat. Mounir Ben Gaied)Song – Latin (Nominee)14th Annual (2015)
Rozina PátkaiAl, NãoSong – Latin (Winner)14th Annual (2015)
Destani WolfYour Love for MeSong – Love (Nominee)14th Annual (2015)
Juliet LyonsTurning SourSong – Love (Nominee)14th Annual (2015)
King PonyWhere Were YouSong – Love (Nominee)14th Annual (2015)
Martin ZarzarLatelySong – Love (Nominee)14th Annual (2015)
Eight TwoNo Matter WhatSong – Love (Winner)14th Annual (2015)
Incite FallenSong – Metal/Hardcore (Nominee)14th Annual (2015)
ValenceThe ReckoningSong – Metal/Hardcore (Winner)14th Annual (2015)
Cornell KinderknechtOrionSong – New Age (Nominee)14th Annual (2015)
Kristin AmarieBeloved (And I'll Dream in Blue)Song – New Age (Nominee)14th Annual (2015)
Phil ReyBeyond (feat. Felicia Farerre)Song – New Age (Nominee)14th Annual (2015)
Tony ChenRecognizing the Beloved OneSong – New Age (Nominee)14th Annual (2015)
Kelly AndrewJourneySong – New Age (Winner)14th Annual (2015)
Carissa ValesCity LightsSong – Pop (Nominee)14th Annual (2015)
Matthew NevesSundaySong – Pop (Nominee)14th Annual (2015)
Rose RangerBeautifully BrokenSong – Pop (Nominee)14th Annual (2015)
Seasick MamaWith a Broken HeartSong – Pop (Nominee)14th Annual (2015)
Celeste BuckinghamRun Run RunSong – Pop (Winner)14th Annual (2015)
Charlie OxfordDrive Me CrazySong – R&B/Soul (Nominee)14th Annual (2015)
Holly BentonI Won't Be That WomanSong – R&B/Soul (Nominee)14th Annual (2015)
JoeNathanSomething StrongSong – R&B/Soul (Nominee)14th Annual (2015)
MaskeradeDown in FlamesSong – R&B/Soul (Nominee)14th Annual (2015)
The RooksSecretsSong – R&B/Soul (Winner)14th Annual (2015)
KC LewisWatch MeSong – Rap/Hip-Hop (Nominee)14th Annual (2015)
Mike EllisonStepping Into DestinySong – Rap/Hip-Hop (Nominee)14th Annual (2015)
Pretty LyonTo the Floor (feat. Karma P., Auto the Cannibal and Terrance Dynasty Higgins)Song – Rap/Hip-Hop (Nominee)14th Annual (2015)
UndeniableBlue B.A.C.O.NSong – Rap/Hip-Hop (Nominee)14th Annual (2015)
The Immortals Project Feat. El Da SenseiOn the RiseSong – Rap/Hip-Hop (Winner)14th Annual (2015)
Black MapI'm Just the DriverSong – Rock / Hard Rock (Nominee)14th Annual (2015)
The RiftWhen the Music StopsSong – Rock / Hard Rock (Nominee)14th Annual (2015)
We Were SuperheroesPub LoveSong – Rock / Hard Rock (Nominee)14th Annual (2015)
Wildcat ApolloThe ColoradoSong – Rock / Hard Rock (Nominee)14th Annual (2015)
Low Fat Getting HighPolice CopSong – Rock / Hard Rock (Winner)14th Annual (2015)
Adam ExlerDreamersSong – Social Action (Nominee)14th Annual (2015)
RezinWar (feat. Renazance)Song – Social Action (Nominee)14th Annual (2015)
ShameemUnder One SunSong – Social Action (Nominee)14th Annual (2015)
Tom NeilsonIt's a CrimeSong – Social Action (Nominee)14th Annual (2015)
Blackbird and The StormBlack CrowSong – Social Action (Winner)14th Annual (2015)
Arerol SoulGotta Let You GoSong – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)14th Annual (2015)
Pascal Le Boeuf feat. Justin BrownWe're All in This TogetherSong – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)14th Annual (2015)
Plunky & OnenessSpace Jungle LoveSong – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)14th Annual (2015)
ShySpeaksThe ReceptionSong – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)14th Annual (2015)
Black EskimoMy SkySong – Spoken Word (with music accompaniment) (Winner)14th Annual (2015)
Edie Carey & Sarah SampleThese ThingsSong – Story (Nominee)14th Annual (2015)
Lizzy HoytNew Lady on the PrairieSong – Story (Nominee)14th Annual (2015)
Megan Slankard825Song – Story (Nominee)14th Annual (2015)
Susan CattaneoJohn BrownSong – Story (Nominee)14th Annual (2015)
Amanda HomiLadri Di BicicletteSong – Story (Winner)14th Annual (2015)
Christopher TinWaloyo Yamoni (We Overcome the Wind) (feat. Soweto Gospel Choir)Song – World Beat (Nominee)14th Annual (2015)
Don BodinCan't Stop MovingSong – World Beat (Nominee)14th Annual (2015)
Marco CalliariChe La Vita 25.0Song – World Beat (Nominee)14th Annual (2015)
Mariana MasettoSolcitoSong – World Beat (Nominee)14th Annual (2015)
Amy LeeDark Water (feat. Malika Zarra)Song – World Beat (Winner)14th Annual (2015)
Cassie and MaggieBuain A'Choirce (Reaping the Oats)Song – World Traditional (Nominee)14th Annual (2015)
Lenka LichtenbergPerfume Road (feat. Yair Dalal)Song – World Traditional (Nominee)14th Annual (2015)
Lizzy HoytV'la l'bon VentSong – World Traditional (Nominee)14th Annual (2015)
Maxim CormierThe Cape Breton MedleySong – World Traditional (Nominee)14th Annual (2015)
RUNAThe False Knight Upon the RoadSong – World Traditional (Winner)14th Annual (2015)
QuickbeamQuickbeamAlbum – Adult Contemporary (Nominee)13th Annual (2014)
The Little SteviesDiamonds For Your TeaAlbum – Adult Contemporary (Nominee)13th Annual (2014)
Vera Jonas ExperimentGameAlbum – Adult Contemporary (Nominee)13th Annual (2014)
Victoria VoxKeyAlbum – Adult Contemporary (Nominee)13th Annual (2014)
Vienna TengAimsAlbum – Adult Contemporary (Winner)13th Annual (2014)
DirtfootComing Up For AirAlbum – Alt. Country (Nominee)13th Annual (2014)
Greg Smith and The Broken EnglishRamblin' RoadAlbum – Alt. Country (Nominee)13th Annual (2014)
Melissa FerrickThe Truth IsAlbum – Alt. Country (Nominee)13th Annual (2014)
Possessed by Paul JamesThere Will Be Nights When I'm LonelyAlbum – Alt. Country (Nominee)13th Annual (2014)
Richard MurrayBorealisAlbum – Alt. Country (Nominee)13th Annual (2014)
Robert Moses and the Harmony CrusadersSelf-Developing CountryAlbum – Alt. Country (Winner)13th Annual (2014)
Betse EllisHigh Moon OrderAlbum – Americana (Nominee)13th Annual (2014)
Jonas Friddle & The MajorityUse Your VoiceAlbum – Americana (Nominee)13th Annual (2014)
Pharis & Jason RomeroLong Gone Out West BluesAlbum – Americana (Nominee)13th Annual (2014)
The DanberrysThe DanberrysAlbum – Americana (Nominee)13th Annual (2014)
Willie SugarcappsWillie SugarcappsAlbum – Americana (Winner)13th Annual (2014)
Various Artists Classic Banjo from Smithsonian FolkwaysAlbum – Bluegrass (Nominee)13th Annual (2014)
Wood & WireWood & WireAlbum – Bluegrass (Nominee)13th Annual (2014)
The BankestersLove Has WheelsAlbum – Bluegrass (Winner)13th Annual (2014)
Delta GeneratorsGet on the HorseAlbum – Blues (Nominee)13th Annual (2014)
Root Doctor Featuring Freddie CunninghamNew AttitudeAlbum – Blues (Nominee)13th Annual (2014)
Various ArtistsClassic Harmonica Blues from Smithsonian FolkwaysAlbum – Blues (Nominee)13th Annual (2014)
Walter TroutLuther's Blues - A Tribute to Luther AllisonAlbum – Blues (Nominee)13th Annual (2014)
ScarecrowDevil & CrossroadsAlbum – Blues (Winner)13th Annual (2014)
AlatheaSongs for Children: Sunnyside and StarlightAlbum – Children's Music (Nominee)13th Annual (2014)
Ginger ParishTwilight Comes Tiptoeing, A Collection of LullabiesAlbum – Children's Music (Nominee)13th Annual (2014)
Rattle and StrumRattle and StrumAlbum – Children's Music (Nominee)13th Annual (2014)
VeredGood Morning My LoveAlbum – Children's Music (Nominee)13th Annual (2014)
Elizabeth MitchellBlue Clouds Album – Children's Music (Winner)13th Annual (2014)
Various ArtistsBreaking the Surface, Vol. IIIAlbum – Compilation (Nominee)13th Annual (2014)
Various ArtistsCompOWLation Vol. 3Album – Compilation (Nominee)13th Annual (2014)
Various ArtistsPotential Unlimited SixAlbum – Compilation (Nominee)13th Annual (2014)
Various ArtistsWe'll Paint You a RainbowAlbum – Compilation (Nominee)13th Annual (2014)
Various ArtistsNew Arrivals: Vol. 5 - Artists For Hurricane Sandy ReliefAlbum – Compilation (Winner)13th Annual (2014)
Martha Redbone Roots ProjectThe Garden of Love - Songs of William BlakeAlbum – Concept (Nominee)13th Annual (2014)
Milli JanatkováProměna / Transformation / TransformaçãoAlbum – Concept (Nominee)13th Annual (2014)
Russ Kaplan + 7The Ulysses CycleAlbum – Concept (Nominee)13th Annual (2014)
Tom Griesgraber and Bert LamsUnnamed LandsAlbum – Concept (Nominee)13th Annual (2014)
Katy CarrPaszportAlbum – Concept (Winner)13th Annual (2014)
Jon BauerRoots of WorshipAlbum – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)13th Annual (2014)
Kersten StevensInspire MeAlbum – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)13th Annual (2014)
Open SkyLet The Light Shine AgainAlbum – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)13th Annual (2014)
The ApostlesMission PossibleAlbum – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)13th Annual (2014)
Hilary WeeksSay LoveAlbum – Contemporary Christian/Gospel (Winner)13th Annual (2014)
Robert BarhamCello and HarpAlbum – Contemporary Classical (Nominee)13th Annual (2014)
Tony ChenAt EaseAlbum – Contemporary Classical (Nominee)13th Annual (2014)
Trio DinicuLive In Los Angeles (feat. Tommy Davy)Album – Contemporary Classical (Nominee)13th Annual (2014)
Various ArtistsCelebrate World Music!Album – Contemporary Classical (Nominee)13th Annual (2014)
Alejandro EscuerFlying: Music For Flute and ElectronicsAlbum – Contemporary Classical (Winner)13th Annual (2014)
Devin JakeJesus & MamaAlbum – Country (Nominee)13th Annual (2014)
James HandMighty Lonesome ManAlbum – Country (Nominee)13th Annual (2014)
Susan CattaneoLittle Big SkyAlbum – Country (Nominee)13th Annual (2014)
The Carper FamilyOld-Fashioned GalAlbum – Country (Nominee)13th Annual (2014)
Natalie HowardUnder {Love's} UmbrellaAlbum – Country (Winner)13th Annual (2014)
LagomorphaRide OnAlbum – Dance/Electronica (Nominee)13th Annual (2014)
LiecroChorus WorkAlbum – Dance/Electronica (Nominee)13th Annual (2014)
Paolo MicheliniMirrorAlbum – Dance/Electronica (Nominee)13th Annual (2014)
AudegoBeneath the Static and the LowAlbum – Dance/Electronica (Winner)13th Annual (2014)
Champion°1Album – Eclectic (Nominee)13th Annual (2014)
Goat's NotesFuzzy WonderAlbum – Eclectic (Nominee)13th Annual (2014)
Milli JanatkováProměna / Transformation / TransformaçãoAlbum – Eclectic (Nominee)13th Annual (2014)
Sami HopeUntangle the ThreadsAlbum – Eclectic (Nominee)13th Annual (2014)
Youth LagoonWondrous BughouseAlbum – Eclectic (Winner)13th Annual (2014)
Coby BrownFrench ExitAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)13th Annual (2014)
Rachel SermanniUnder MountainsAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)13th Annual (2014)
Suzie BrownAlmost ThereAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)13th Annual (2014)
Suzzy Roche and Lucy Wainwright RocheFairytale and MythAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)13th Annual (2014)
Valerie JunePushin' Against a StoneAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Winner)13th Annual (2014)
The Elec TetShiny Metal ObjectsAlbum – Funk/Fusion/Jam (Nominee)13th Annual (2014)
Tom FryerDirty MathAlbum – Funk/Fusion/Jam (Nominee)13th Annual (2014)
Robert Walter's 20th Congress Get Thy Bearings Album – Funk/Fusion/Jam (Winner)13th Annual (2014)
Beautiful MachinesDisconnect : : ReconnectAlbum – Indie / Alt. Rock (Nominee)13th Annual (2014)
CloudmachineA Gentle StingAlbum – Indie / Alt. Rock (Nominee)13th Annual (2014)
State RadioRabbit Inn RebellionAlbum – Indie / Alt. Rock (Nominee)13th Annual (2014)
TallowsMemory MarrowAlbum – Indie / Alt. Rock (Nominee)13th Annual (2014)
YUCKGlow & BeholdAlbum – Indie / Alt. Rock (Nominee)13th Annual (2014)
DovetailMount KarmaAlbum – Indie / Alt. Rock (Winner)13th Annual (2014)
Chris Ruebens EnsembleThe Yellow DuckAlbum – Instrumental (mainly) (Nominee)13th Annual (2014)
Dúo Del Solhello Kaleidoscope Album – Instrumental (mainly) (Nominee)13th Annual (2014)
IncendioThe Shape of DreamsAlbum – Instrumental (mainly) (Nominee)13th Annual (2014)
Tsung-pei FanLonging for the Unforgettable Spring BreezeAlbum – Instrumental (mainly) (Nominee)13th Annual (2014)
The ClaudettesInfernal Piano Plot...HATCHED!Album – Instrumental (mainly) (Winner)13th Annual (2014)
Brian Haas & Matt ChamberlainFrames Album – Jazz Instrumental (mainly) (Nominee)13th Annual (2014)
JCA OrchestraStoriesAlbum – Jazz Instrumental (mainly) (Nominee)13th Annual (2014)
Luiz Ebert & Fidel CuéllarAudiographAlbum – Jazz Instrumental (mainly) (Nominee)13th Annual (2014)
Omar SosaEggunAlbum – Jazz Instrumental (mainly) (Nominee)13th Annual (2014)
Salvatore CirilloLooking for ListenersAlbum – Jazz Instrumental (mainly) (Nominee)13th Annual (2014)
Petr CancuraDown HomeAlbum – Jazz Instrumental (mainly) (Winner)13th Annual (2014)
Karla ChisholmMoving OnAlbum – Jazz With Vocals (Nominee)13th Annual (2014)
Nicola MilanForbidden MomentsAlbum – Jazz With Vocals (Nominee)13th Annual (2014)
Rozina PátkaiVocé e EuAlbum – Jazz With Vocals (Nominee)13th Annual (2014)
The Jessica Stuart FewTwo Sides to Every StoryAlbum – Jazz With Vocals (Nominee)13th Annual (2014)
ArarurArarurAlbum – Jazz With Vocals (Winner)13th Annual (2014)
Luna RumbaWithout BordersAlbum – Latin (Nominee)13th Annual (2014)
Mitch FrohmanFrom Daddy With Love Album – Latin (Nominee)13th Annual (2014)
Rozina PátkaiVocé e EuAlbum – Latin (Nominee)13th Annual (2014)
Voces del SurSemblanzas de 20 AñosAlbum – Latin (Nominee)13th Annual (2014)
Eliana CuevasEspejoAlbum – Latin (Winner)13th Annual (2014)
Giancarlo Mazzù & Luciano TrojaLive at The Metropolitan Room NYCAlbum – Live Performance (Nominee)13th Annual (2014)
Pierre Bensusan EncoreAlbum – Live Performance (Nominee)13th Annual (2014)
Taj Weekes & AdowaPariah in TransitAlbum – Live Performance (Nominee)13th Annual (2014)
Volodja BalzalorskyRomantic Violin Sonatas: Live Selection, Vol. 1 (Franck, Brahms, Grieg)Album – Live Performance (Nominee)13th Annual (2014)
Wertico Cain and GraySound PortraitsAlbum – Live Performance (Winner)13th Annual (2014)
Born Of OsirisTomorrow We Die AliveAlbum – Metal/Hardcore (Nominee)13th Annual (2014)
Incite All Out War Album – Metal/Hardcore (Nominee)13th Annual (2014)
Kill The Precedent Dialogues With the DeadAlbum – Metal/Hardcore (Nominee)13th Annual (2014)
The Dillinger Escape PlanOne of Us is the KillerAlbum – Metal/Hardcore (Nominee)13th Annual (2014)
I See StarsNew DemonsAlbum – Metal/Hardcore (Winner)13th Annual (2014)
AnimaLight of AlunaAlbum – New Age (Nominee)13th Annual (2014)
Cornell Kinderknecht and Martin McCallDreamtimeAlbum – New Age (Nominee)13th Annual (2014)
Joël DilleyMandala Meditation Series: Lullaby of the FlatlandsAlbum – New Age (Nominee)13th Annual (2014)
Various ArtistsThe Best of Reviews New Age: The PianoAlbum – New Age (Nominee)13th Annual (2014)
Darlene KoldenhovenTranquil TimesAlbum – New Age (Winner)13th Annual (2014)
Cliff HillisDream GoodAlbum – Pop (Nominee)13th Annual (2014)
GroenlandThe ChaseAlbum – Pop (Nominee)13th Annual (2014)
Hey Monea!Cheap SouvenirsAlbum – Pop (Nominee)13th Annual (2014)
Kelley JamesThe Pattern TranscendingAlbum – Pop (Winner)13th Annual (2014)
Krystale MachineAlbum – R&B/Soul (Nominee)13th Annual (2014)
Tess HenleyHigh Heels & SneakersAlbum – R&B/Soul (Nominee)13th Annual (2014)
The Soul of John BlackA Sunshine State of MindAlbum – R&B/Soul (Nominee)13th Annual (2014)
Zach JonesThings Were BetterAlbum – R&B/Soul (Nominee)13th Annual (2014)
Tarrus RileyMecousticAlbum – R&B/Soul (Winner)13th Annual (2014)
CallousSupplemental IncomeAlbum – Rap/Hip-Hop (Nominee)13th Annual (2014)
Emmanuel JalSee Me MamaAlbum – Rap/Hip-Hop (Nominee)13th Annual (2014)
Evil EddieWelcome To Flavour CountryAlbum – Rap/Hip-Hop (Nominee)13th Annual (2014)
SumDragon, Vol. 1Album – Rap/Hip-Hop (Nominee)13th Annual (2014)
Relic (aka Rel Mccoy) Miles to Go Album – Rap/Hip-Hop (Winner)13th Annual (2014)
Ponctuation27 ClubAlbum – Rock / Hard Rock (Nominee)13th Annual (2014)
Scary Cherry and the Bang BangsGIRLAlbum – Rock / Hard Rock (Nominee)13th Annual (2014)
Stiletto RedHer Love is a LieAlbum – Rock / Hard Rock (Nominee)13th Annual (2014)
Willie NileAmerican RideAlbum – Rock / Hard Rock (Nominee)13th Annual (2014)
Midnight SpinDon't Let Me SleepAlbum – Rock / Hard Rock (Winner)13th Annual (2014)
Catherine GrealishAll Things HiddenAlbum – Soundtrack / Cast Recording (Nominee)13th Annual (2014)
Michael McLeanThreadsAlbum – Soundtrack / Cast Recording (Nominee)13th Annual (2014)
San Francisco Gay Men's ChorusI Am Harvey MilkAlbum – Soundtrack / Cast Recording (Winner)13th Annual (2014)
Angel BerryWordsAlbum – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)13th Annual (2014)
Various ArtistsAction Moves PeopleAlbum – Spoken Word (with music accompaniment) (Winner)13th Annual (2014)
The NutopiansLennon Re-ImaginedAlbum – Tribute (Nominee)13th Annual (2014)
Yolanda DukeTe Llevo Bajo La Piel: The Great American Songbook Goes LatinoAlbum – Tribute (Nominee)13th Annual (2014)
Chris Kelsey & What I SayThe Electric Miles ProjectAlbum – Tribute (Winner)13th Annual (2014)
Jussi ReijonenUnAlbum – World Beat (Nominee)13th Annual (2014)
Karim BaggiliKali City (feat. Le Trio Joubran)Album – World Beat (Nominee)13th Annual (2014)
Mariana MasettoSoy libreAlbum – World Beat (Nominee)13th Annual (2014)
Wouter Kellerman MzansiAlbum – World Beat (Nominee)13th Annual (2014)
Fanfara Tirana Meets Transglobal UndergroundKabatronicsAlbum – World Beat (Winner)13th Annual (2014)
Haiqiong DengWater, Mountain, Sentiments - Traditional Chinese Zheng Masterpieces Performed by Haiqiong DengAlbum – World Traditional (Nominee)13th Annual (2014)
Unni LøvlidLuxAlbum – World Traditional (Nominee)13th Annual (2014)
Various ArtistsClassic Celtic Music from Smithsonian FolkwaysAlbum – World Traditional (Nominee)13th Annual (2014)
Wu ManElegant Pipa ClassicsAlbum – World Traditional (Nominee)13th Annual (2014)
Various ArtistsDelicious Peace: Coffee, Music & Interfaith Harmony in UgandaAlbum – World Traditional (Winner)13th Annual (2014)
Kathryn Lynn Shearman / Kazoo StudiosTamar Haviv - You and Me Without Pajamas ("Lost At Sea")Design – Album Art (Nominee)13th Annual (2014)
Mike Wohlberg / tFk! IllustrationDeath Valley High - Positive Euth Design – Album Art (Nominee)13th Annual (2014)
Nick KieferRick Barry - Curses, Maledictions and Harsh ReiterationsDesign – Album Art (Nominee)13th Annual (2014)
Pavel PostovoitAdaam James Levin-Arredy - You're Like Bad TVDesign – Album Art (Nominee)13th Annual (2014)
Angie PickmanMaria the Mexican - Moon Colored JadeDesign – Album Art (Winner)13th Annual (2014)
Cheng-dao Chou & Sung-lan Chen / 9d Visual CreationTsung-pei Fan - Longing for the Unforgettable Spring BreezeDesign – Album Packaging (Nominee)13th Annual (2014)
Pablo Bernasconi, Alain Gomez & Carolina MustoFamasloop - La Quema (Box)Design – Album Packaging (Nominee)13th Annual (2014)
Pearl Rachinsky & Corin RaymondCorin Raymond and The Sundowners - Paper NickelsDesign – Album Packaging (Nominee)13th Annual (2014)
Sunday MorningLuiz Ebert and Fidel Cuellar - AudiographDesign – Album Packaging (Nominee)13th Annual (2014)
Hui-chen Huang & Szu-wei Cheng / Keystone Design Co.Taiwu Children's Ancient Ballads Troupe & Daniel Ho - To & From the HeartDesign – Album Packaging (Winner)13th Annual (2014)
David SimchockJohn Butler Trio - FloydFest 12 (July 2013)Design – Artist Concert Photo (Nominee)13th Annual (2014)
Doug SeymourPeter Murphy - Bauhaus 35th Anniversary TourDesign – Artist Concert Photo (Nominee)13th Annual (2014)
David SimchockOzomatli - LEAF Festival (May 2013)Design – Artist Concert Photo (Winner)13th Annual (2014)
Doug SeymourLuscious Jackson - Publicity Photo for New Album Magic HourDesign – Artist Publicity Photo (Nominee)13th Annual (2014)
Jared RobinsonBastard Poetry Publicity PhotographDesign – Artist Publicity Photo (Winner)13th Annual (2014)
Amanda Duncanwww.amandaduncan.comDesign – Music Website (Artist, Band, Record Label, Etc.) (Nominee)13th Annual (2014)
Jann Klosewww.jannklose.comDesign – Music Website (Artist, Band, Record Label, Etc.) (Nominee)13th Annual (2014)
Snow Fox Designs & Michael McMillanwww.moreshoe.comDesign – Music Website (Artist, Band, Record Label, Etc.) (Nominee)13th Annual (2014)
The Speedbumpswww.thespeedbumps.comDesign – Music Website (Artist, Band, Record Label, Etc.) (Nominee)13th Annual (2014)
Ilusha Tsinadze & Melanie Ida Chopkowww.jeanrohe.comDesign – Music Website (Artist, Band, Record Label, Etc.) (Winner)13th Annual (2014)
Amanda DuncanAmanda Duncan PosterDesign – Poster (Venue, Record Release, Festival, etc.) (Nominee)13th Annual (2014)
Christopher Wilson & Nate CurrinNate Currin presents The PilgrimDesign – Poster (Venue, Record Release, Festival, etc.) (Nominee)13th Annual (2014)
Jared RobinsonLunarTheory - An Unforeseen Impossible OutcomeDesign – Poster (Venue, Record Release, Festival, etc.) (Nominee)13th Annual (2014)
Tony HalchakThe Badlees - Epiphones and Empty Rooms Promo PosterDesign – Poster (Venue, Record Release, Festival, etc.) (Winner)13th Annual (2014)
Grace Lang & Rattlesnake HydeRattlesnake Hyde ComicDesign – Swag (Merchandising) (Nominee)13th Annual (2014)
Jann KloseJann Klose T-ShirtsDesign – Swag (Merchandising) (Nominee)13th Annual (2014)
Tony HalchakThe Badlees T-ShirtDesign – Swag (Merchandising) (Winner)13th Annual (2014)
Lords Of FusionClub Fusion EPEP – Dance/Electronica (Nominee)13th Annual (2014)
Masia OneBootleg Culture REMIXEDEP – Dance/Electronica (Nominee)13th Annual (2014)
Re:achIllegitimate SheepEP – Dance/Electronica (Nominee)13th Annual (2014)
Flow ZenTogether Again EPEP – Dance/Electronica (Winner)13th Annual (2014)
Avi Fox-RosenOctober 2013: ScaryEP – Eclectic (Nominee)13th Annual (2014)
FoldSalvation (feat. Mr. Gee)EP – Eclectic (Nominee)13th Annual (2014)
Kras & BijvoetBerlin RecordingsEP – Eclectic (Nominee)13th Annual (2014)
In One WindLeanEP – Eclectic (Winner)13th Annual (2014)
Diana YukawaFinding the ParallelEP – Instrumental (Nominee)13th Annual (2014)
Volodja BalzalorskyKarol Szymanowski: Violin Sonata in D minor - Volodja Balzalorsky Live in Concert - EPEP – Instrumental (Nominee)13th Annual (2014)
Eugene Levitas with Chen ZimbalistaLevitationEP – Instrumental (Winner)13th Annual (2014)
Palumbo and the FunkRock the FunkEP – Jazz (Nominee)13th Annual (2014)
Jon LaTonaIntroducing..... Jon LaTonaEP – Jazz (Winner)13th Annual (2014)
Volodja BalzalorskyClaude Debussy: Violin Sonata - Volodja Balzalorsky Live in Concert - EPEP – Live Performance (Nominee)13th Annual (2014)
Volodja BalzalorskyKarol Szymanowski: Violin Sonata in D Minor - Volodja Balzalorsky Live in Concert - EPEP – Live Performance (Winner)13th Annual (2014)
Amber NicholsOh My LullabyEP – Pop (Nominee)13th Annual (2014)
Ginger and The GhostOne Type of Dark EP EP – Pop (Nominee)13th Annual (2014)
Nate TaoNate TaoEP – Pop (Nominee)13th Annual (2014)
Zach HurdShe Never SleepsEP – Pop (Nominee)13th Annual (2014)
Lu FlurFloriologyEP – Pop (Winner)13th Annual (2014)
Communist DaughterLions & Lambs EPEP – Rock (Nominee)13th Annual (2014)
Kelly McMichael and The GlossLiminalEP – Rock (Nominee)13th Annual (2014)
Lucas MarstonLucas MarstonEP – Rock (Nominee)13th Annual (2014)
We Were SuperheroesOtoliths EPEP – Rock (Nominee)13th Annual (2014)
HighasakiteIn and Out of WeeksEP – Rock (Winner)13th Annual (2014)
Lindsay BrandtCall Me RedEP – Roots/Country (Nominee)13th Annual (2014)
Mike BeachSon of a BeachEP – Roots/Country (Nominee)13th Annual (2014)
The ReChordsIt Won't Be LongEP – Roots/Country (Nominee)13th Annual (2014)
Twin PeaksTwin Peaks EP – Roots/Country (Nominee)13th Annual (2014)
Billy WoodwardThe Beast in MeEP – Roots/Country (Winner)13th Annual (2014)
MarushkaStaring Back at MeEP – Urban (Nominee)13th Annual (2014)
Ryan CollinsThe Now or Never EPEP – Urban (Nominee)13th Annual (2014)
StageFresh Hell EPEP – Urban (Nominee)13th Annual (2014)
The Bad TenantsEloquent Scoundrels Vol. 2EP – Urban (Nominee)13th Annual (2014)
Tuan XA Tale of Two Cities EPEP – Urban (Winner)13th Annual (2014)
Al FarabiAl Farabi (feat. Mothanna Anbar)EP – World (Nominee)13th Annual (2014)
High Hopes BandHigh Hopes Band 2013 EPEP – World (Nominee)13th Annual (2014)
Jo El CambioNunca Darme Por Vencido EP – World (Nominee)13th Annual (2014)
NattyOut of FireEP – World (Winner)13th Annual (2014)
The ClaudettesThe Claudettes: Live in the StudioMusic Video – Long Form (Nominee)13th Annual (2014)
TulsaIgnonautaMusic Video – Long Form (Nominee)13th Annual (2014)
Marcio NovelliMarcio Novelli Presents Walking ProofMusic Video – Long Form (Winner)13th Annual (2014)
Alex BoyéI Am GoldMusic Video – Short Form (Nominee)13th Annual (2014)
AudegoSleepyMusic Video – Short Form (Nominee)13th Annual (2014)
Ginger and The GhostThe Mark Of Hearts Music Video – Short Form (Nominee)13th Annual (2014)
The Ball & ChainBaby Baby BurningMusic Video – Short Form (Nominee)13th Annual (2014)
Fanfara Tirana meets Transglobal UndergroundNo Guns To The WeddingMusic Video – Short Form (Winner)13th Annual (2014)
Chris McKhool (Producer), Rebecca Pellett (Associate Producer)Sultans of String - Symphony!Music Producer – Music Producer (Nominee)13th Annual (2014)
Jamie HillShannon Curtis - CinemascopeMusic Producer – Music Producer (Nominee)13th Annual (2014)
Jared RobinsonLunarTheory - An Unforeseen Impossible OutcomeMusic Producer – Music Producer (Nominee)13th Annual (2014)
Osmand Eduardo Charpentier Santamaría, Eduardo Charpentier de Castro, Rommel Charpentier Gomez, Ricardo Risco CortezEduardo Charpentier de Castro/Orquesta Sinfonica Nacional de Panama - Nuestra Música sin FronterasMusic Producer – Music Producer (Nominee)13th Annual (2014)
MreeMree - WinterwellMusic Producer – Music Producer (Winner)13th Annual (2014)
Josée VaillancourtUnde QuocumqueSong – A Cappella (Nominee)13th Annual (2014)
KnightSongThe Briar and the RoseSong – A Cappella (Nominee)13th Annual (2014)
Milli JanatkováHlasy (Voices / Vozes)Song – A Cappella (Nominee)13th Annual (2014)
The NymphsShakeSong – A Cappella (Nominee)13th Annual (2014)
Vienna TengThe Hymn of AcxiomSong – A Cappella (Winner)13th Annual (2014)
E.V. JacksonIn DeepSong – Acoustic (Nominee)13th Annual (2014)
Halie LorenSimply LoveSong – Acoustic (Nominee)13th Annual (2014)
Keiffer & The Curiosity ClubMan UpstairsSong – Acoustic (Nominee)13th Annual (2014)
Lindsey WebsterChoicesSong – Acoustic (Nominee)13th Annual (2014)
Lu FlurFuture TidesSong – Acoustic (Winner)13th Annual (2014)
Eden EspinosaStone Cold SoberSong – Adult Contemporary (Nominee)13th Annual (2014)
MakanaManicSong – Adult Contemporary (Nominee)13th Annual (2014)
Matthew GenoveseTime's Tickin' AwaySong – Adult Contemporary (Nominee)13th Annual (2014)
The Novelists (feat. Megan Slankard)I'm in No PainSong – Adult Contemporary (Nominee)13th Annual (2014)
Sophie KohI UnderstandSong – Adult Contemporary (Winner)13th Annual (2014)
Beef TeaMy PrivilegeSong – Alt. Country (Nominee)13th Annual (2014)
EvarusnikRapanui's LightningSong – Alt. Country (Nominee)13th Annual (2014)
Greg Smith and The Broken EnglishLosing HandSong – Alt. Country (Nominee)13th Annual (2014)
The DanberrysBig RigSong – Alt. Country (Nominee)13th Annual (2014)
Sven CurthIf Yer Tryin'Song – Alt. Country (Winner)13th Annual (2014)
Mean MaryIron HorseSong – Americana (Nominee)13th Annual (2014)
Melissa FerrickWreck MeSong – Americana (Nominee)13th Annual (2014)
Mercy ChildCloserSong – Americana (Nominee)13th Annual (2014)
Rabbit RabbitIn the Dead of NightSong – Americana (Nominee)13th Annual (2014)
Devin JakeAnywhere BoundSong – Americana (Winner)13th Annual (2014)
Joey Tippett and The California RamblersStreets of LeonardtownSong – Bluegrass (Nominee)13th Annual (2014)
Michael O'BrienWhitechiefSong – Bluegrass (Nominee)13th Annual (2014)
Pete SeegerFly Around My Blue-eyed Girl/Cripple Creek/Ida Red/Old Joe ClarkSong – Bluegrass (Winner)13th Annual (2014)
Billy WoodwardI Got BitSong – Blues (Nominee)13th Annual (2014)
Neal PattmanLow Down BluesSong – Blues (Nominee)13th Annual (2014)
Sunday WildeMore Than a Wee Bit CrazySong – Blues (Nominee)13th Annual (2014)
Valerie JuneYou Can't Be ToldSong – Blues (Nominee)13th Annual (2014)
Root Doctor Featuring Freddie CunninghamBaby, You're BadSong – Blues (Winner)13th Annual (2014)
AoedeFairy Tale LoveSong – Children’s Music (Nominee)13th Annual (2014)
Dre ToweyJust 'Cause I Love YaSong – Children’s Music (Nominee)13th Annual (2014)
Elizabeth MitchellBlue CloudsSong – Children’s Music (Nominee)13th Annual (2014)
Ginger ParishClose Your EyesSong – Children’s Music (Nominee)13th Annual (2014)
Helen AustinColour ItSong – Children’s Music (Winner)13th Annual (2014)
Devin JakeTake Me HomeSong – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)13th Annual (2014)
Javon InmanCome HomeSong – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)13th Annual (2014)
Phillip CarterI Love the LordSong – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)13th Annual (2014)
The Classic City CollectiveMy God Is StrongerSong – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)13th Annual (2014)
Joshua AaronYou Are HolySong – Contemporary Christian/Gospel (Winner)13th Annual (2014)
Antigone RisingThat Was the WhiskeySong – Country (Nominee)13th Annual (2014)
Jillian CardarelliWorth the WhiskeySong – Country (Nominee)13th Annual (2014)
Josh CoppCountry Through and ThroughSong – Country (Nominee)13th Annual (2014)
The Command SistersWhite DressSong – Country (Nominee)13th Annual (2014)
The Carper FamilyFoolish Ramblin' ManSong – Country (Winner)13th Annual (2014)
Jann KloseSong to the Siren - (orig. by Tim Buckley)Song – Cover (Nominee)13th Annual (2014)
Milli JanatkováTouha (Desire / Desejo) - Garota de Ipanema - (made famous by Stan Getz & João Gilberto feat. Antônio Carlos Jobim)Song – Cover (Nominee)13th Annual (2014)
MonkeyshortsCloser - (orig. by Nine Inch Nails)Song – Cover (Nominee)13th Annual (2014)
Paolo Fresu Devil Quartet(I Can't Get No) Satisfaction - (orig. by The Rolling Stones)Song – Cover (Nominee)13th Annual (2014)
Maddy RodriguezSome Nights (Cecilia) - (orig. by fun. / Simon & Garfunkel)Song – Cover (Winner)13th Annual (2014)
ALARMsHold My HeadSong – Dance/Electronica (Nominee)13th Annual (2014)
Flow ZenKiller DJSong – Dance/Electronica (Nominee)13th Annual (2014)
HitardaLove Makes You BeautifulSong – Dance/Electronica (Nominee)13th Annual (2014)
Strange TalkClimbing WallsSong – Dance/Electronica (Nominee)13th Annual (2014)
AudegoLiarSong – Dance/Electronica (Winner)13th Annual (2014)
Katy CarrMała Little FlowerSong – Eclectic (Nominee)13th Annual (2014)
Kirsti GholsonWays to Kiss the GroundSong – Eclectic (Nominee)13th Annual (2014)
Lenka LichtenbergDanse Suite MacabreSong – Eclectic (Nominee)13th Annual (2014)
Sami HopeTidal WaveSong – Eclectic (Nominee)13th Annual (2014)
Rabbit RabbitAfter the StormSong – Eclectic (Winner)13th Annual (2014)
Laura MarieHard RainSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)13th Annual (2014)
Mishaped PearlsOld Father ThamesSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)13th Annual (2014)
Monica LionheartLet GoSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)13th Annual (2014)
Twin PeaksGoddamnSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)13th Annual (2014)
Sam SallonYou Are Home Song – Folk/Singer-Songwriter (Winner)13th Annual (2014)
CCB - Craig Caffall BandMighty Is the PowerSong – Funk/Fusion/Jam (Nominee)13th Annual (2014)
Jesse Fischer & Soul CycleDigital SavannaSong – Funk/Fusion/Jam (Nominee)13th Annual (2014)
Russ Kaplan + 7Pigz In SpaceSong – Funk/Fusion/Jam (Nominee)13th Annual (2014)
Uli Geissendoerfer's ColorsMarch 1, 1941Song – Funk/Fusion/Jam (Winner)13th Annual (2014)
Government TownChristmas SongSong – Holiday (Nominee)13th Annual (2014)
Julianne AnkleyChristmas in Your HeartSong – Holiday (Nominee)13th Annual (2014)
Kate DiazChristmas SmilesSong – Holiday (Nominee)13th Annual (2014)
Marla LewisEverybody's Irish on St. Patrick's DaySong – Holiday (Nominee)13th Annual (2014)
Nancy BeaudetteSilence TonightSong – Holiday (Winner)13th Annual (2014)
Black TaxiHouse on FireSong – Indie / Alt. Rock (Nominee)13th Annual (2014)
GrimusHighSong – Indie / Alt. Rock (Nominee)13th Annual (2014)
Isle of RhodesOceansSong – Indie / Alt. Rock (Nominee)13th Annual (2014)
Kelly McMichael and The GlossThis CitySong – Indie / Alt. Rock (Nominee)13th Annual (2014)
Rose & The Howling NorthCuckooSong – Indie / Alt. Rock (Nominee)13th Annual (2014)
Ginger and The GhostThe Mark of HeartsSong – Indie / Alt. Rock (Winner)13th Annual (2014)
Amirah AliKatakanlah (Instrumental)Song – Instrumental (Nominee)13th Annual (2014)
Jaron Freeman-Fox & The Opposite of EverythingAuctioneering EverythingSong – Instrumental (Nominee)13th Annual (2014)
MakanaSlackmencoSong – Instrumental (Nominee)13th Annual (2014)
Nan AvantTributumSong – Instrumental (Nominee)13th Annual (2014)
Sultans of StringJosieSong – Instrumental (Winner)13th Annual (2014)
Duane Andrews and Craig YoungThe Supermoon RagSong – Jazz Instrumental (Nominee)13th Annual (2014)
Luiz Ebert & Fidel CuéllarRiverSong – Jazz Instrumental (Nominee)13th Annual (2014)
Mike FieldRush ModeSong – Jazz Instrumental (Nominee)13th Annual (2014)
Rene'Soler The Cuban WayRemember Bill HalleySong – Jazz Instrumental (Nominee)13th Annual (2014)
André VasconcellosSamba da EsquinaSong – Jazz Instrumental (Winner)13th Annual (2014)
ArarurElaSong – Jazz with Vocals (Nominee)13th Annual (2014)
Halie LorenCuando BailamosSong – Jazz with Vocals (Nominee)13th Annual (2014)
Mike FieldThe Last of the Summer DaysSong – Jazz with Vocals (Nominee)13th Annual (2014)
The Carper FamilyOld-Fashioned GalSong – Jazz with Vocals (Nominee)13th Annual (2014)
Rozina PátkaiEl Hombre Que Yo Ame (The Man I Love)Song – Jazz with Vocals (Winner)13th Annual (2014)
Calles de SalSolo amigosSong – Latin (Nominee)13th Annual (2014)
Damian WyldesSi Un DiaSong – Latin (Nominee)13th Annual (2014)
Eliana CuevasLlegóSong – Latin (Nominee)13th Annual (2014)
Omar NegronNo Son JuguetesSong – Latin (Nominee)13th Annual (2014)
Yolanda Duke and Arturo SandovalContigo En La DistanciaSong – Latin (Winner)13th Annual (2014)
Arian SalehOpen Your Mind Let Me OutSong – Love (Nominee)13th Annual (2014)
George BensonThe One For MeSong – Love (Nominee)13th Annual (2014)
LakinKiss Me GoodbyeSong – Love (Nominee)13th Annual (2014)
Sami HopeColliding Like GalaxiesSong – Love (Nominee)13th Annual (2014)
Rocket & The GhostGoldSong – Love (Winner)13th Annual (2014)
A.Z.Drive the NailsSong – Metal/Hardcore (Nominee)13th Annual (2014)
DeathronicDisharmonia Part IISong – Metal/Hardcore (Nominee)13th Annual (2014)
Kill the PrecedentFree Reign (Everybody's Dead) Song – Metal/Hardcore (Nominee)13th Annual (2014)
SOMAJesus FreakSong – Metal/Hardcore (Nominee)13th Annual (2014)
They Might Be ZombiesA Dying VoiceSong – Metal/Hardcore (Winner)13th Annual (2014)
Cornell KinderknechtSolitudeSong – New Age (Nominee)13th Annual (2014)
Lenka LichtenbergRaise a Cup of JoySong – New Age (Nominee)13th Annual (2014)
Michele McLaughlinSpiritual AwakeningSong – New Age (Nominee)13th Annual (2014)
Sergey GeokchaevBrumaSong – New Age (Nominee)13th Annual (2014)
SonaljitDreaming the AfterlifeSong – New Age (Winner)13th Annual (2014)
AnnMarie FoxSupernovaSong – Pop (Nominee)13th Annual (2014)
Josh FalcónTop of the WorldSong – Pop (Nominee)13th Annual (2014)
Kate VigoWhat You Waiting ForSong – Pop (Nominee)13th Annual (2014)
Morgan KarrFall BlindSong – Pop (Nominee)13th Annual (2014)
Vienna TengLevel UpSong – Pop (Winner)13th Annual (2014)
Brother Joscephus and The Love RevolutionShine OnSong – R&B/Soul (Nominee)13th Annual (2014)
PlaygroundOne Way LoveSong – R&B/Soul (Nominee)13th Annual (2014)
Tawana LaelIn This LoveSong – R&B/Soul (Nominee)13th Annual (2014)
The BoizSlow MotionSong – R&B/Soul (Nominee)13th Annual (2014)
The Soul of John BlackHigher PowerSong – R&B/Soul (Winner)13th Annual (2014)
Kidd ClazzicFly AwaySong – Rap/Hip-Hop (Nominee)13th Annual (2014)
Kreed N DeedWhat IfSong – Rap/Hip-Hop (Nominee)13th Annual (2014)
Sweatshop UnionInfiniteSong – Rap/Hip-Hop (Nominee)13th Annual (2014)
Tuan X feat. AnnaWhen You Come HomeSong – Rap/Hip-Hop (Nominee)13th Annual (2014)
SarkodieIlluminatiSong – Rap/Hip-Hop (Winner)13th Annual (2014)
Death Valley HighHow2KillSong – Rock / Hard Rock (Nominee)13th Annual (2014)
PoundShe's a KillerSong – Rock / Hard Rock (Nominee)13th Annual (2014)
Scary Cherry and the Bang BangsDon't WannaSong – Rock / Hard Rock (Nominee)13th Annual (2014)
Todd Clouser's A Love ElectricPocket Full of BonesSong – Rock / Hard Rock (Nominee)13th Annual (2014)
ClassickThis HeartSong – Rock / Hard Rock (Winner)13th Annual (2014)
Jean RoheNational Anthem: Arise! Arise!Song – Social Action (Nominee)13th Annual (2014)
My Silent Bravery feat. MatisyahuTo GiveSong – Social Action (Nominee)13th Annual (2014)
Scott PerrieElegySong – Social Action (Nominee)13th Annual (2014)
Seth GlierThe Stars and GlitterSong – Social Action (Nominee)13th Annual (2014)
Vienna TengLevel UpSong – Social Action (Winner)13th Annual (2014)
Kras & BijvoetThe Lonely Man on the CouchSong – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)13th Annual (2014)
Vera Jonas ExperimentWhat Would They Do?!Song – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)13th Annual (2014)
Walter Marocchi Mala HierbaYalistanSong – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)13th Annual (2014)
Fold feat. Mr GeeSalvationSong – Spoken Word (with music accompaniment) (Winner)13th Annual (2014)
Government TownFour ChordsSong – Story (Nominee)13th Annual (2014)
Greg Smith and The Broken EnglishHey What's the UseSong – Story (Nominee)13th Annual (2014)
James HandOld Man HenrySong – Story (Nominee)13th Annual (2014)
Seth GlierPlastic SoldiersSong – Story (Nominee)13th Annual (2014)
Jean RoheUmbrellaSong – Story (Winner)13th Annual (2014)
AOMUSICKuimbaSong – World Beat (Nominee)13th Annual (2014)
Christiane KaramBalkan DanceSong – World Beat (Nominee)13th Annual (2014)
L.I.P.E.Zorja, Moja ZorjaSong – World Beat (Nominee)13th Annual (2014)
Martin ZarzarLibreSong – World Beat (Nominee)13th Annual (2014)
Alex BoyéI Am GoldSong – World Beat (Winner)13th Annual (2014)
Battlefield BandBagpipe MusicSong – World Traditional (Nominee)13th Annual (2014)
J. J. Keki and The Peace Kawomera Jazz BandGet Up and Grow Coffee!Song – World Traditional (Nominee)13th Annual (2014)
Nalini Vinayak, Haiqiong Deng, Deviprasad ChabukswarIn Search of PeaceSong – World Traditional (Nominee)13th Annual (2014)
Women of the WorldDere NaSong – World Traditional (Nominee)13th Annual (2014)
AksharaMohana BluesSong – World Traditional (Winner)13th Annual (2014)
Steve EverettReciprocityAlbum – Adult Contemporary (Nominee)12th Annual (2013)
SunnyCheck For WolvesAlbum – Adult Contemporary (Nominee)12th Annual (2013)
WantingEverything in the WorldAlbum – Adult Contemporary (Nominee)12th Annual (2013)
Emma-LeeBackseat HeroineAlbum – Adult Contemporary (Winner)12th Annual (2013)
Jason McNiffApril CruelAlbum – Alt. Country (Nominee)12th Annual (2013)
Kids From NowhereKick It InAlbum – Alt. Country (Nominee)12th Annual (2013)
Langhorne Slim & The LawThe Way We MoveAlbum – Alt. Country (Nominee)12th Annual (2013)
The Great UnknownsHomefrontAlbum – Alt. Country (Nominee)12th Annual (2013)
Mama RosinBye Bye BayouAlbum – Alt. Country (Winner)12th Annual (2013)
Deanna CarteaOpen RoadAlbum – Americana (Nominee)12th Annual (2013)
Evie Ladin BandEvie Ladin BandAlbum – Americana (Nominee)12th Annual (2013)
Tom VandenAvondWreck of a Fine ManAlbum – Americana (Nominee)12th Annual (2013)
The Steel WheelsLay Down, Lay LowAlbum – Americana (Winner)12th Annual (2013)
Collin IngramPavement Ends Album – Bluegrass (Nominee)12th Annual (2013)
Stephen WadeBanjo Diary: Lessons from TraditionAlbum – Bluegrass (Nominee)12th Annual (2013)
The Dust Busters with John CohenOld Man BelowAlbum – Bluegrass (Winner)12th Annual (2013)
Rachel BrookeA Killer's DreamAlbum – Blues (Nominee)12th Annual (2013)
SoulstackBig RedAlbum – Blues (Nominee)12th Annual (2013)
Teresa James & The Rhythm TrampsCome On HomeAlbum – Blues (Nominee)12th Annual (2013)
Tom FeldmannLone Wolf BluesAlbum – Blues (Nominee)12th Annual (2013)
Little Freddie KingChasing tha BluesAlbum – Blues (Winner)12th Annual (2013)
Bett ButlerAmerican SamplerAlbum – Cabaret (Winner)12th Annual (2013)
Elizabeth MitchellLittle Seed: Songs for Children by Woody GuthrieAlbum – Children’s Music (Nominee)12th Annual (2013)
Helen AustinAlways Be a UnicornAlbum – Children’s Music (Nominee)12th Annual (2013)
Henri GodonChansons pour toutes sortes d'enfantsAlbum – Children’s Music (Nominee)12th Annual (2013)
Pacha's Pajamas - A Story Written By Nature, Vol. IA Story Written By Nature, Vol. IAlbum – Children’s Music (Nominee)12th Annual (2013)
Boxtop JenkinsYou're Happier When You're Happy!Album – Children’s Music (Winner)12th Annual (2013)
Patrick BernardSupreme Moment - The Very Best of Patrick BernardAlbum – Compilation (Nominee)12th Annual (2013)
Various ArtistsBreaking The Surface Vol. 2: Miami Artists on the RiseAlbum – Compilation (Nominee)12th Annual (2013)
Various ArtistsOccupy This AlbumAlbum – Compilation (Nominee)12th Annual (2013)
Various ArtistsPotential Unlimited FiveAlbum – Compilation (Nominee)12th Annual (2013)
Woody GuthrieWoody at 100: The Woody Guthrie Centennial CollectionAlbum – Compilation (Winner)12th Annual (2013)
Jan BellDream of The Miner's ChildAlbum – Concept (Nominee)12th Annual (2013)
Maria DunnPiece By Piece   Album – Concept (Nominee)12th Annual (2013)
Paris and the HiltonsReading JournalsAlbum – Concept (Nominee)12th Annual (2013)
The Universal ThumpThe Universal ThumpAlbum – Concept (Nominee)12th Annual (2013)
The WiyosTwistAlbum – Concept (Winner)12th Annual (2013)
Canopy RedWake UpAlbum – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)12th Annual (2013)
Derrick DroverLiving ProofAlbum – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)12th Annual (2013)
Maggie Ingram & The IngramettesLive in RichmondAlbum – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)12th Annual (2013)
Matt BrouwerTill The SunriseAlbum – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)12th Annual (2013)
SUPERHEROThings We Need for the JourneyAlbum – Contemporary Christian/Gospel (Winner)12th Annual (2013)
Homzy/Kesler DuoDragon SuiteAlbum – Contemporary Classical (Nominee)12th Annual (2013)
Mathew RosenblumCircadian RhythmsAlbum – Contemporary Classical (Nominee)12th Annual (2013)
Michael FordSimple TruthAlbum – Contemporary Classical (Nominee)12th Annual (2013)
Penka KounevaA Warrior's OdysseyAlbum – Contemporary Classical (Nominee)12th Annual (2013)
David CheskyString TheoryAlbum – Contemporary Classical (Winner)12th Annual (2013)
Julianne AnkleyVividAlbum – Country (Nominee)12th Annual (2013)
Katie QuickValley Between LoveAlbum – Country (Nominee)12th Annual (2013)
LiveWireLivin'Album – Country (Nominee)12th Annual (2013)
Whisky RowWhisky RowAlbum – Country (Nominee)12th Annual (2013)
JP Harris and The Tough ChoicesI'll Keep CallingAlbum – Country (Winner)12th Annual (2013)
Pretty Good Dance MovesLimoAlbum – Dance/Electronica (Nominee)12th Annual (2013)
T.H. WhiteHow Bad Do You Want It!?Album – Dance/Electronica (Nominee)12th Annual (2013)
The RadiowaveApocalypseAlbum – Dance/Electronica (Nominee)12th Annual (2013)
THEREMYN_4Fiction BeatsAlbum – Dance/Electronica (Nominee)12th Annual (2013)
Morgan PageIn the AirAlbum – Dance/Electronica (Winner)12th Annual (2013)
Echo UsTomorrow Will Tell The StoryAlbum – Eclectic (Nominee)12th Annual (2013)
Lampa LadinoEn Este MundoAlbum – Eclectic (Nominee)12th Annual (2013)
Panic EnsembleA Different StoryAlbum – Eclectic (Nominee)12th Annual (2013)
Sonoscopio¡Llévelo, Llévelo!Album – Eclectic (Nominee)12th Annual (2013)
Skeleton KeyGravity Is The EnemyAlbum – Eclectic (Winner)12th Annual (2013)
Angus StoneBroken BrightsAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)12th Annual (2013)
Dinah Thorpe & The Five White Guys12Album – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)12th Annual (2013)
Gretchen PetersHello Cruel WorldAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)12th Annual (2013)
Lisa LeBlancLisa LeBlancAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)12th Annual (2013)
Suzanna ChoffelSteady Eye Shaky BowAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Winner)12th Annual (2013)
House of the Rising FunkHouse of the Rising FunkAlbum – Funk/Fusion/Jam (Nominee)12th Annual (2013)
Jesse Fischer & Soul CycleHomebrewAlbum – Funk/Fusion/Jam (Nominee)12th Annual (2013)
Joan Torres's All Is FusedBeforeAlbum – Funk/Fusion/Jam (Nominee)12th Annual (2013)
The Big Ol' Nasty GetdownVolume 1Album – Funk/Fusion/Jam (Nominee)12th Annual (2013)
The Brown EditionSoulpocalypseAlbum – Funk/Fusion/Jam (Winner)12th Annual (2013)
Air Traffic ControllerNordoAlbum – Indie / Alt. Rock (Nominee)12th Annual (2013)
Love DarlingThe Occupant TheoryAlbum – Indie / Alt. Rock (Nominee)12th Annual (2013)
The Black SeedsDust and DirtAlbum – Indie / Alt. Rock (Nominee)12th Annual (2013)
The MynabirdsGeneralsAlbum – Indie / Alt. Rock (Nominee)12th Annual (2013)
Team MeTo The Treetops!Album – Indie / Alt. Rock (Winner)12th Annual (2013)
Ben TyreeThoughtform VariationsAlbum – Instrumental (mainly) (Nominee)12th Annual (2013)
Melech MechayaMelech MechayaAlbum – Instrumental (mainly) (Nominee)12th Annual (2013)
Peter LuhaViaje del AlmaAlbum – Instrumental (mainly) (Nominee)12th Annual (2013)
Roberto DianaRaighes Vol. 1Album – Instrumental (mainly) (Nominee)12th Annual (2013)
KotebelConcerto for Piano and Electric EnsembleAlbum – Instrumental (mainly) (Winner)12th Annual (2013)
Jamie OusleyA Sea of VoicesAlbum – Jazz (Nominee)12th Annual (2013)
John CrawfordUlia River of TimeAlbum – Jazz (Nominee)12th Annual (2013)
Omar Sosa & Paolo FresuAlmaAlbum – Jazz (Nominee)12th Annual (2013)
Pedro Giraudo Jazz OrchestraCórdobaAlbum – Jazz (Nominee)12th Annual (2013)
Winther-StormSpinnaker   Album – Jazz (Winner)12th Annual (2013)
La Sardina de Naiguatá¡Parranda! Venezuelan Carnival MusicAlbum – Latin (Nominee)12th Annual (2013)
Los TexmaniacsTexas Towns & Tex-Mex SoundsAlbum – Latin (Nominee)12th Annual (2013)
Los Tres Reyes Romancing The PastAlbum – Latin (Nominee)12th Annual (2013)
Rick DaviesSalsa NorteñaAlbum – Latin (Nominee)12th Annual (2013)
Bang DataLa SopaAlbum – Latin (Winner)12th Annual (2013)
Blame SallyLive at KVIE Studios Volume OneAlbum – Live Performance (Nominee)12th Annual (2013)
Colin LindenStill LiveAlbum – Live Performance (Nominee)12th Annual (2013)
Fiona Joy HawkinsLive at The QAlbum – Live Performance (Nominee)12th Annual (2013)
Pete SeegerThe Complete Bowdoin College Concert 1960Album – Live Performance (Nominee)12th Annual (2013)
GungorA Creation Liturgy (Live)Album – Live Performance (Winner)12th Annual (2013)
DelainWe Are the OthersAlbum – Metal/Hardcore (Nominee)12th Annual (2013)
Digital SummerBreaking PointAlbum – Metal/Hardcore (Nominee)12th Annual (2013)
Five Finger Death PunchAmerican CapitalistAlbum – Metal/Hardcore (Nominee)12th Annual (2013)
Stick To Your GunsDiamondAlbum – Metal/Hardcore (Nominee)12th Annual (2013)
DethklokDethalbum IIIAlbum – Metal/Hardcore (Winner)12th Annual (2013)
Fiona Joy HawkinsSensual JourneysAlbum – New Age (Nominee)12th Annual (2013)
Francois Couture / Andrée Levesque Sioui / Akienda Lainé / Francois DorionYahndawa'Album – New Age (Nominee)12th Annual (2013)
Jose Luis Serrano EstebanA New Horizon Special EditionAlbum – New Age (Nominee)12th Annual (2013)
Tedd ArnoldSacred ElectronicaAlbum – New Age (Nominee)12th Annual (2013)
Various ArtistsBirds II: Where the Sounds of Nature DwellAlbum – New Age (Winner)12th Annual (2013)
Carson Henley100 HoursAlbum – Pop (Nominee)12th Annual (2013)
MadiaGo Get ItAlbum – Pop (Nominee)12th Annual (2013)
Pamela RodriguezReconocerAlbum – Pop (Nominee)12th Annual (2013)
sami.the.greatsami.the.greatAlbum – Pop (Nominee)12th Annual (2013)
Marie-Pierre ArthurAux alentoursAlbum – Pop (Winner)12th Annual (2013)
MadiaGo Get ItAlbum – R&B/Soul (Nominee)12th Annual (2013)
Mary's MineAnother Day Through Beats & PiecesAlbum – R&B/Soul (Nominee)12th Annual (2013)
OrlyDistractionAlbum – R&B/Soul (Nominee)12th Annual (2013)
OyaSpirit of OyaAlbum – R&B/Soul (Nominee)12th Annual (2013)
The CongregationRight Now EverythingAlbum – R&B/Soul (Winner)12th Annual (2013)
CozzyCalm Before the StormAlbum – Rap/Hip-Hop (Nominee)12th Annual (2013)
Emory ForbesLive From The BottomAlbum – Rap/Hip-Hop (Nominee)12th Annual (2013)
J-BladeTha Lil Rich LPAlbum – Rap/Hip-Hop (Nominee)12th Annual (2013)
NoesisThe Way Things WorkAlbum – Rap/Hip-Hop (Nominee)12th Annual (2013)
Killer MikeR.A.P. MusicAlbum – Rap/Hip-Hop (Winner)12th Annual (2013)
Bright EyesFevers and MirrorsAlbum – Reissue (Nominee)12th Annual (2013)
Catherine Marie CharltonRiver Dawn: Piano Meditations (10th Anniversary Edition)Album – Reissue (Nominee)12th Annual (2013)
Louis Armstrong, Tyree Glenn, Tommy GwaltneySatchmo at the National Press Club: Red Beans and Rice-ly YoursAlbum – Reissue (Winner)12th Annual (2013)
Band of SkullsSweet SourAlbum – Rock / Hard Rock (Nominee)12th Annual (2013)
Johnny SocietyFree SocietyAlbum – Rock / Hard Rock (Nominee)12th Annual (2013)
The StatesmenThe StatesmenAlbum – Rock / Hard Rock (Nominee)12th Annual (2013)
Willie NileThe Innocent OnesAlbum – Rock / Hard Rock (Nominee)12th Annual (2013)
Ben KwellerGo Fly A KiteAlbum – Rock / Hard Rock (Winner)12th Annual (2013)
AlbedoForgotten LandsAlbum – Soundtrack / Cast Recording (Nominee)12th Annual (2013)
Tony ChenFree China: The Courage To Believe Original SoundtrackAlbum – Soundtrack / Cast Recording (Nominee)12th Annual (2013)
Chad FarranOn Surfari Sessions Volume 2Album – Soundtrack / Cast Recording (Winner)12th Annual (2013)
Mydera SpeakMeFreeConfessions of a CaterpillarAlbum – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)12th Annual (2013)
Totem MaplesIn the Realm of the SensesAlbum – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)12th Annual (2013)
One Hello WorldThe ListenerAlbum – Spoken Word (with music accompaniment) (Winner)12th Annual (2013)
Don CampbellKites To Fly: Celebrating The Music of Dan FogelbergAlbum – Tribute (Nominee)12th Annual (2013)
Janice WhaleyThe Smiths Project Box SetAlbum – Tribute (Nominee)12th Annual (2013)
The SyndicateFile Under Zawinul Album – Tribute (Nominee)12th Annual (2013)
Various ArtistsMinnesota Remembers Vic ChesnuttAlbum – Tribute (Nominee)12th Annual (2013)
Lou Pallo of Les Paul's Trio with Special GuestsThank You Les: A Tribute To Les PaulAlbum – Tribute (Winner)12th Annual (2013)
ElikehBetween 2 WorldsAlbum – World Beat (Nominee)12th Annual (2013)
NapalmaObrigado Crazy RoadAlbum – World Beat (Nominee)12th Annual (2013)
Pascuala Ilabaca y FaunaBusco ParaísoAlbum – World Beat (Nominee)12th Annual (2013)
Tangolandó (Sofia Tosello & Yuri Juárez)TangolandóAlbum – World Beat (Nominee)12th Annual (2013)
Sofia ReiDe Tierra Y OroAlbum – World Beat (Winner)12th Annual (2013)
Daniel HoOn a Gentle Island BreezeAlbum – World Traditional (Nominee)12th Annual (2013)
LADOIz kajkavskih krajeva vol. 3 i 4Album – World Traditional (Nominee)12th Annual (2013)
Lenka LichtenbergSongs For the Breathing WallsAlbum – World Traditional (Nominee)12th Annual (2013)
Orchid EnsembleLife Death Tears DreamsAlbum – World Traditional (Nominee)12th Annual (2013)
Mahsa Vahdat & Marjan VahdatTwinklings of HopeAlbum – World Traditional (Winner)12th Annual (2013)
Crudely Chiseled FeaturesSavage Lucy - Verstaan?Design – Album Art (Nominee)12th Annual (2013)
Janée MeadowsKingsize - All These MachinesDesign – Album Art (Nominee)12th Annual (2013)
Nick WroblewskiGreat Lake Swimmers - New Wild EverywhereDesign – Album Art (Nominee)12th Annual (2013)
Vincent Toi (Design/Photography) / PHI Creative & Emma Richardson (Painting)Band of Skulls - Sweet SourDesign – Album Art (Nominee)12th Annual (2013)
Wong PingNo One Remains Virgin - Life Fucks Everyone (LP)Design – Album Art (Winner)12th Annual (2013)
Erin Mayes & Kate Iltis / EmDash, Ben Kweller, Liz KwellerBen Kweller - Go Fly a KiteDesign – Album Packaging (Nominee)12th Annual (2013)
Hui-chen Huang & Szu-wei Cheng / Keystone Design Co.Daniel Ho - On a Gentle Island BreezeDesign – Album Packaging (Nominee)12th Annual (2013)
Hui-chen Huang & Szu-wei Cheng / Keystone Design Co.Yantara Jiro - Star JourneyDesign – Album Packaging (Nominee)12th Annual (2013)
Qing-Yang XiaoKou Chou Ching - What's Happening?Design – Album Packaging (Nominee)12th Annual (2013)
Visual DialogueWoody Guthrie - Woody at 100: The Woody Guthrie Centennial CollectionDesign – Album Packaging (Winner)12th Annual (2013)
Doug SeymourHoots & Hellmouth - Salt CD Release PartyDesign – Artist Concert Photo (Nominee)12th Annual (2013)
George Abruzzese / Killshot PhotographyThe Gwar ExperienceDesign – Artist Concert Photo (Nominee)12th Annual (2013)
Jason Lyle (photograph) & Catherine Imperio (editing)The DTEASE - Dirty MattressDesign – Artist Concert Photo (Nominee)12th Annual (2013)
David SimchokTrombone Shorty & Orleans Avenue (Troy Andrews)Design – Artist Concert Photo (Winner)12th Annual (2013)
Jared RobinsonScott Benson BandDesign – Artist Publicity Photo (Nominee)12th Annual (2013)
Doug SeymourCity RainDesign – Artist Publicity Photo (Winner)12th Annual (2013)
BrokenTalehttp://www.brokentale.comDesign – Music Website (Nominee)12th Annual (2013)
Greviahttp://www.katrinthethrill.comDesign – Music Website (Nominee)12th Annual (2013)
Visual Dialoguehttp://www.folkways.si.eduDesign – Music Website (Nominee)12th Annual (2013)
Crudely Chiseled Featureshttp://www.savagelucy.co.zaDesign – Music Website (Winner)12th Annual (2013)
Hugh D'AndradeRupa and the April Fishes Bay RisingDesign – Poster (Nominee)12th Annual (2013)
Katrina MichieGiggle Party at Black Forest TavernDesign – Poster (Nominee)12th Annual (2013)
Visual DialogueWoody at 100: The Woody Guthrie Centennial CollectionDesign – Poster (Nominee)12th Annual (2013)
Rachael Sage & Oliver Cartwright"Haunted By You" Limited Edition PosterDesign – Poster (Winner)12th Annual (2013)
Réal DurandDaniel ROA - Popsicle T-shirtDesign – Swag (Nominee)12th Annual (2013)
Visual DialogueWoody at 100 Limited-Edition T-ShirtDesign – Swag (Winner)12th Annual (2013)
Lawrence GreyClaustrophiliaEP – Dance/Electronica (Nominee)12th Annual (2013)
The League of Extraordinary GentlemenSuperconductorEP – Dance/Electronica (Nominee)12th Annual (2013)
WakeOakland BlackoutsEP – Dance/Electronica (Nominee)12th Annual (2013)
T.H. WhiteHow Bad Do You Want Remixes!?EP – Dance/Electronica (Winner)12th Annual (2013)
Madiba2013Madiba2013EP – Eclectic (Winner)12th Annual (2013)
Don't Idle EngineEverything That Falls Into PlaceEP – Instrumental (Nominee)12th Annual (2013)
Thomas Kopystecki Jr.PentacleEP – Instrumental (Nominee)12th Annual (2013)
Catherine Marie Charltonred leaf, grey sky: piano improvisationsEP – Instrumental (Winner)12th Annual (2013)
TheloniusReminisceEP – Jazz (Winner)12th Annual (2013)
Krissy KrissyAbove AllEP – Pop (Nominee)12th Annual (2013)
Lucy StoneWould You?EP – Pop (Nominee)12th Annual (2013)
Nick Blaemire and The HustleNick Blaemire and The HustleEP – Pop (Nominee)12th Annual (2013)
Rachael SageHaunted By You (Acoustic EP)EP – Pop (Nominee)12th Annual (2013)
Paper LionsAt Long Creek - EPEP – Pop (Winner)12th Annual (2013)
Brick + MortarMaking MovesEP – Rock (Nominee)12th Annual (2013)
GreylagThe Only Way To Kill YouEP – Rock (Nominee)12th Annual (2013)
Motion City SoundtrackMaking MovesEP – Rock (Nominee)12th Annual (2013)
The Trews...Thank You & I’m SorryEP – Rock (Nominee)12th Annual (2013)
GoldrushMaking MovesEP – Rock (Winner)12th Annual (2013)
Buster BlueStill on ConwayEP – Roots/Country (Nominee)12th Annual (2013)
DirtyLet Them Dead Dogs LieEP – Roots/Country (Nominee)12th Annual (2013)
History of PaintersOnly What the Spring Can BringEP – Roots/Country (Nominee)12th Annual (2013)
The Well PenniesThe Well Pennies [EP]EP – Roots/Country (Nominee)12th Annual (2013)
Don DiLegoWestern & AtlanticEP – Roots/Country (Winner)12th Annual (2013)
FaceAbout FaceEP – Urban (Nominee)12th Annual (2013)
JoBeeLove AddictionEP – Urban (Nominee)12th Annual (2013)
MC FrictionThe "6th" LetterEP – Urban (Nominee)12th Annual (2013)
TreehouseTell No OneEP – Urban (Nominee)12th Annual (2013)
GylesLove & DenialEP – Urban (Winner)12th Annual (2013)
Atlas SoulGypsy Wind - EPEP – World (Nominee)12th Annual (2013)
Khaira ArbyTchini TchiniEP – World (Winner)12th Annual (2013)
AtrocityDie Gottlosen JahreMusic Video – Long Form (Nominee)12th Annual (2013)
Lou Pallo of Les Paul's Trio with Special GuestsThank You Les: A Tribute To Les PaulMusic Video – Long Form (Nominee)12th Annual (2013)
Lua Hadar with TwistLike a BridgeMusic Video – Long Form (Nominee)12th Annual (2013)
The KerplunksGet CreativeMusic Video – Long Form (Nominee)12th Annual (2013)
Wu Man and Master Musicians from the Silk RouteMusic of Central Asia Vol. 10: BorderlandsMusic Video – Long Form (Winner)12th Annual (2013)
Adam Ben EzraDexter - Killer Music VideoMusic Video – Short Form (Nominee)12th Annual (2013)
ALBGolden ChainsMusic Video – Short Form (Nominee)12th Annual (2013)
Emma-LeeShadow of a GhostMusic Video – Short Form (Nominee)12th Annual (2013)
Kim BinghamUP!Music Video – Short Form (Winner - tie)12th Annual (2013)
Le Peuple de l'HerbeParler le fracasMusic Video – Short Form (Winner - tie)12th Annual (2013)
Ben KwellerBen Kweller - Go Fly A KiteMusic Producer – Music Producer (Nominee)12th Annual (2013)
Chris Graingerdjphillips - HappyMusic Producer – Music Producer (Nominee)12th Annual (2013)
Greta Gertler & Adam D GoldThe Universal Thump - The Universal ThumpMusic Producer – Music Producer (Nominee)12th Annual (2013)
Thomas Pell & Justin Armstrong   The Brown Edition - SoulpocalypseMusic Producer – Music Producer (Nominee)12th Annual (2013)
Kenny Siegal, Bryce Goggin, Brian GeltnerJohnny Society - Free SocietyMusic Producer – Music Producer (Winner)12th Annual (2013)
Peter DaldryI Wish I Was In GlasgowSong – A Cappella (Nominee)12th Annual (2013)
The BteamUnchained Melody A CappellaSong – A Cappella (Nominee)12th Annual (2013)
The Steel WheelsRain in the ValleySong – A Cappella (Winner)12th Annual (2013)
Ben KwellerFull CircleSong – Acoustic (Nominee)12th Annual (2013)
Niel NassetBel Air Bottomed OutSong – Acoustic (Nominee)12th Annual (2013)
Rachael SageEverything (Acoustic)Song – Acoustic (Nominee)12th Annual (2013)
We Were SuperheroesA Nintendo Fashioned Love Song (feat. Cynthia Elmore)Song – Acoustic (Nominee)12th Annual (2013)
Phoebe ElliotGhosts Roam This TownSong – Acoustic (Winner)12th Annual (2013)
Amy VeeOh, JulySong – Adult Contemporary (Nominee)12th Annual (2013)
Diana May ClarkSunny DazeSong – Adult Contemporary (Nominee)12th Annual (2013)
Martin RivasYour Heart Will Be Broken AgainSong – Adult Contemporary (Nominee)12th Annual (2013)
Melissa PolinarFeels Like HomeSong – Adult Contemporary (Nominee)12th Annual (2013)
Aaron & The SpellA Beating HeartSong – Adult Contemporary (Winner)12th Annual (2013)
Bronwen ExterPoor QuentinSong – Alt. Country (Nominee)12th Annual (2013)
Langhorne Slim & The LawThe Way We MoveSong – Alt. Country (Nominee)12th Annual (2013)
The BoomswagglersRun You DownSong – Alt. Country (Nominee)12th Annual (2013)
Tom FreundCruel Cruel WorldSong – Alt. Country (Nominee)12th Annual (2013)
Lucky Tubb & The Modern Day TroubadoursHeard Your NameSong – Alt. Country (Winner)12th Annual (2013)
Ana EggeHole in Your HaloSong – Americana (Nominee)12th Annual (2013)
Lily & The Parlour TricksDarwin SongSong – Americana (Nominee)12th Annual (2013)
Suzie BrownI'll Be GoneSong – Americana (Nominee)12th Annual (2013)
The Carper FamilyCold, Dark, and LonelySong – Americana (Nominee)12th Annual (2013)
The Western Swing AuthorityI've Got a Feelin'Song – Americana (Winner)12th Annual (2013)
Beef TeaBring Me AlongSong – Bluegrass (Nominee)12th Annual (2013)
Matt HarlanDarker Shade of GreySong – Bluegrass (Nominee)12th Annual (2013)
The Dust Busters with John CohenBecause He Loved Her SoSong – Bluegrass (Nominee)12th Annual (2013)
Truman's RidgeHeather's GateSong – Bluegrass (Nominee)12th Annual (2013)
Mark Linford, Denny Johnston & The Buckeye Bluegrass BandIt's Okay To Pick ItSong – Bluegrass (Winner)12th Annual (2013)
Amanda BroadwaySomethin' Funny Goin' OnSong – Blues (Nominee)12th Annual (2013)
Fife & DromWicked TongueSong – Blues (Nominee)12th Annual (2013)
Fiona BoyesBaptized in Muddy's SweatSong – Blues (Nominee)12th Annual (2013)
Root Doctor Featuring Freddie CunninghamThe MessageSong – Blues (Nominee)12th Annual (2013)
Son RobertsBrakemanSong – Blues (Winner)12th Annual (2013)
BihzhuPalpitationsSong – Cabaret (Nominee)12th Annual (2013)
Halie LorenAll of MeSong – Cabaret (Nominee)12th Annual (2013)
Leslie BrownHe Must Be in LoveSong – Cabaret (Nominee)12th Annual (2013)
Susie McLeanSing Your SongSong – Cabaret (Nominee)12th Annual (2013)
Beth DuncanComes the FallSong – Cabaret (Winner)12th Annual (2013)
Boxtop JenkinsWag More (feat. Indigo Girls)Song – Children’s Music (Nominee)12th Annual (2013)
Chip Taylor & The GrandkidsGolden Kids' RulesSong – Children’s Music (Nominee)12th Annual (2013)
Helen AustinAlways Be a UnicornSong – Children’s Music (Nominee)12th Annual (2013)
Mama MacShine Shine ShineSong – Children’s Music (Nominee)12th Annual (2013)
Martin ZarzarPiggy Piggy PiggySong – Children’s Music (Winner)12th Annual (2013)
Brian Petersen (formerly The Waking)Love Is on the MoveSong – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)12th Annual (2013)
Dave PettigrewThe Love of JesusSong – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)12th Annual (2013)
Erika ChambersMan of Sorrows (Weep With Me)Song – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)12th Annual (2013)
Joshua AaronHoshiana (A Lament For the Nations)Song – Contemporary Christian/Gospel (Nominee)12th Annual (2013)
Sarah Cheng-De WinneLove-Shape VoidSong – Contemporary Christian/Gospel (Winner)12th Annual (2013)
Bryen WillemsHello BeerSong – Country (Nominee)12th Annual (2013)
James MeadowsSomebody Up There Likes MeSong – Country (Nominee)12th Annual (2013)
Kelsey KCountry MessSong – Country (Nominee)12th Annual (2013)
Rachel PotterThe VerdictSong – Country (Nominee)12th Annual (2013)
The Rob Ryan RoadshowGood For NothingSong – Country (Nominee)12th Annual (2013)
Shari RoweSilly BoySong – Country (Winner)12th Annual (2013)
Angela SheikFalling (Can't Help Falling in Love With You)Song – Cover (Nominee)12th Annual (2013)
KENNStupid Hoe (feat. MC Roy G. Biv)Song – Cover (Nominee)12th Annual (2013)
Sierra HurttDriven To TearsSong – Cover (Nominee)12th Annual (2013)
The FretlessWaterbound (feat. Ruth Moody)Song – Cover (Nominee)12th Annual (2013)
Gypsy SoulAngel From MontgomerySong – Cover (Winner)12th Annual (2013)
DilemmachineRevive the MachineSong – Dance/Electronica (Nominee)12th Annual (2013)
Flow Zen25th Century Funk (Instrumental Mix)Song – Dance/Electronica (Nominee)12th Annual (2013)
MERCURIUS FMUnicorn Techno (Original Mix)Song – Dance/Electronica (Nominee)12th Annual (2013)
MissueEgosaurusSong – Dance/Electronica (Nominee)12th Annual (2013)
LooshussNot MyselfSong – Dance/Electronica (Winner)12th Annual (2013)
Christine LeakeyGloom ChimeSong – Eclectic (Nominee)12th Annual (2013)
Doe PaoroCan't Leave YouSong – Eclectic (Nominee)12th Annual (2013)
Erin Hill & her Psychedelic HarpStunSong – Eclectic (Nominee)12th Annual (2013)
Sullivan BrillScan It NowSong – Eclectic (Nominee)12th Annual (2013)
Orchid EnsembleDancing MoonSong – Eclectic (Winner)12th Annual (2013)
Hana Malhas & The OverthinkersHow We LoveSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)12th Annual (2013)
Panic EnsembleHow Many WaysSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)12th Annual (2013)
Patrick JosephSuch a Long Time AgoSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)12th Annual (2013)
Suzanna ChoffelGolden FiresSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)12th Annual (2013)
PassengerLet Her GoSong – Folk/Singer-Songwriter (Winner)12th Annual (2013)
Atlas SoulThis Won't Take LongSong – Funk/Fusion/Jam (Nominee)12th Annual (2013)
Bop SkizzumKnown It All AlongSong – Funk/Fusion/Jam (Nominee)12th Annual (2013)
Joan Torres's All Is FusedThe ChaseSong – Funk/Fusion/Jam (Nominee)12th Annual (2013)
Kevin Wong & the BASSmentSky HighSong – Funk/Fusion/Jam (Nominee)12th Annual (2013)
Bernie Worrell OrchestraGet Your Hands OffSong – Funk/Fusion/Jam (Winner)12th Annual (2013)
Michael BrandmeierYour Christmas Scene (At Christmas Time With You) (Artist Bridge Version)Song – Holiday (Nominee)12th Annual (2013)
Myla SmithHello, Christmas!Song – Holiday (Nominee)12th Annual (2013)
Terry McDade & The McDadesMaybe This ChristmasSong – Holiday (Nominee)12th Annual (2013)
The American ThreeFor God So LovedSong – Holiday (Nominee)12th Annual (2013)
Amanda DuncanLight Those Candles BrightSong – Holiday (Winner)12th Annual (2013)
A Great Big Pile of LeavesPet MouseSong – Indie / Alt. Rock (Nominee)12th Annual (2013)
Black Handed KitesWasting TimeSong – Indie / Alt. Rock (Nominee)12th Annual (2013)
Paper LionsGhostwritersSong – Indie / Alt. Rock (Nominee)12th Annual (2013)
Sleep StudyFlower GirlSong – Indie / Alt. Rock (Nominee)12th Annual (2013)
Air Traffic ControllerYou Know MeSong – Indie / Alt. Rock (Winner)12th Annual (2013)
Homzy/Kesler DuoVI Dragon's DreamSong – Instrumental (Nominee)12th Annual (2013)
Jenni RoditiInitiationSong – Instrumental (Nominee)12th Annual (2013)
Luke Gartner-BreretonPanini FandangoSong – Instrumental (Nominee)12th Annual (2013)
The FretlessBox, Man/Iggy and SquiggySong – Instrumental (Nominee)12th Annual (2013)
Jorge GrundmanOn Blondes and Detectives (performed by Brodsky Quartet)Song – Instrumental (Winner)12th Annual (2013)
Anthony BrankerLet's Conversate!Song – Jazz (Nominee)12th Annual (2013)
Evan WhitfieldTranscontinental ShiftSong – Jazz (Nominee)12th Annual (2013)
Jamie OusleySteamSong – Jazz (Nominee)12th Annual (2013)
Rozina PátkaiVocé e EuSong – Jazz (Nominee)12th Annual (2013)
Jeff Fairbanks' Project HansoriBi Bim BopSong – Jazz (Winner)12th Annual (2013)
Radio la ChusmaCruzando FronterasSong – Latin (Nominee)12th Annual (2013)
Rick DaviesBaile De AmorSong – Latin (Nominee)12th Annual (2013)
Walter A TorresPeligrosa (feat. Juan Carlos Hechavarria & Miguel Rockwell)Song – Latin (Nominee)12th Annual (2013)
Yubá IréInyereSong – Latin (Nominee)12th Annual (2013)
La Sardina de NaiguatáVolveré (I Will Return)Song – Latin (Winner)12th Annual (2013)
Band Called CatchWhen In RomeSong – Love (Nominee)12th Annual (2013)
cooperthebandMore Than You Could KnowSong – Love (Nominee)12th Annual (2013)
Rachel BrookeLate Night LoverSong – Love (Nominee)12th Annual (2013)
Suzie BrownHeartstringsSong – Love (Nominee)12th Annual (2013)
Soundtrack for Silent FilmsWorld Goes BySong – Love (Winner)12th Annual (2013)
DeathronicKalila wa DimnaSong – Metal/Hardcore (Nominee)12th Annual (2013)
DethklokThe GalaxySong – Metal/Hardcore (Nominee)12th Annual (2013)
Digital SummerForget You (feat. Clint Lowery)Song – Metal/Hardcore (Nominee)12th Annual (2013)
RockchildAgainst a ManSong – Metal/Hardcore (Nominee)12th Annual (2013)
Five Finger Death PunchComing DownSong – Metal/Hardcore (Winner)12th Annual (2013)
Andy RobinsonThe Open DoorSong – New Age (Nominee)12th Annual (2013)
David HoffmanThe Rain Gently FallsSong – New Age (Nominee)12th Annual (2013)
Fiona Joy HawkinsThe JourneySong – New Age (Nominee)12th Annual (2013)
Kelly AndrewLove LettersSong – New Age (Nominee)12th Annual (2013)
Kori Linae CarothersCarpe Diem (Alternate Mix)Song – New Age (Winner)12th Annual (2013)
BrielleUnstoppableSong – Pop (Nominee)12th Annual (2013)
Diego's UmbrellaBullet Proof ShineSong – Pop (Nominee)12th Annual (2013)
Hello BeautifulTick TockSong – Pop (Nominee)12th Annual (2013)
Katie ColeI Can't WaitSong – Pop (Nominee)12th Annual (2013)
Kyle PatrickFollow Your HeartbeatSong – Pop (Winner)12th Annual (2013)
Renee OlsteadShe's Got Your NameSong – R&B/Soul (Nominee)12th Annual (2013)
Sarah Cheng-De WinneDiagonal RainSong – R&B/Soul (Nominee)12th Annual (2013)
ShameemBack to the GroundSong – R&B/Soul (Nominee)12th Annual (2013)
Tess HenleyDaydreamingSong – R&B/Soul (Nominee)12th Annual (2013)
Dezmond MeeksTry MeSong – R&B/Soul (Winner)12th Annual (2013)
L BugattiNo More LiesSong – Rap/Hip-Hop (Nominee)12th Annual (2013)
MC FrictionThe CureSong – Rap/Hip-Hop (Nominee)12th Annual (2013)
O.D.RememberSong – Rap/Hip-Hop (Nominee)12th Annual (2013)
Young HogsBeautiful LifeSong – Rap/Hip-Hop (Nominee)12th Annual (2013)
Wiz GambI Get It (feat. Meek Mills & Gillie Da Kid)Song – Rap/Hip-Hop (Winner)12th Annual (2013)
Ben KwellerMean To MeSong – Rock / Hard Rock (Nominee)12th Annual (2013)
DelainAre You Done With MeSong – Rock / Hard Rock (Nominee)12th Annual (2013)
Johnny SocietyTown HallSong – Rock / Hard Rock (Nominee)12th Annual (2013)
The ThirstbustersFinders KeepersSong – Rock / Hard Rock (Nominee)12th Annual (2013)
Band of SkullsSweet SourSong – Rock / Hard Rock (Winner)12th Annual (2013)
Austin WillacyWaiting For Someone ElseSong – Social Action (Nominee)12th Annual (2013)
Kate DiazDown To EarthSong – Social Action (Nominee)12th Annual (2013)
KENNIt's a Boy!Song – Social Action (Nominee)12th Annual (2013)
Tamar HavivThe Good Has WonSong – Social Action (Nominee)12th Annual (2013)
Willie NileOne GuitarSong – Social Action (Winner)12th Annual (2013)
FoldMr President, We're In Trouble (ft. Jimmy Carter)Song – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)12th Annual (2013)
Madiba2013The Unknown SoldierSong – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)12th Annual (2013)
Mydera SpeakMeFree$10 For Your BabySong – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)12th Annual (2013)
Sheila K Cameron (SKC)Yesterday I Felt Two Inches TallSong – Spoken Word (with music accompaniment) (Nominee)12th Annual (2013)
Paris and the HiltonsQuentin Will End Up Killing HimselfSong – Spoken Word (with music accompaniment) (Winner)12th Annual (2013)
Katie ColePenelopeSong – Story (Nominee)12th Annual (2013)
Maria DunnBlue LungSong – Story (Nominee)12th Annual (2013)
Rachael SageCaliforniaSong – Story (Nominee)12th Annual (2013)
Tannis SlimmonSekouSong – Story (Nominee)12th Annual (2013)
Martin ZarzarTwo Dollars To Ride the TrainSong – Story (Winner)12th Annual (2013)
3 TreesSameness With PeopleSong – World Beat (Nominee)12th Annual (2013)
Jaffa RoadAna El Na (Oh Heal Her)Song – World Beat (Nominee)12th Annual (2013)
Stelios Petrakis, Efrén López, Bijan ChemiraniMavra FroudiaSong – World Beat (Nominee)12th Annual (2013)
Villalobos BrothersEl PijulSong – World Beat (Nominee)12th Annual (2013)
Sofia ReiLa GalleraSong – World Beat (Winner)12th Annual (2013)
LADOSenjicu senjalaSong – World Traditional (Nominee)12th Annual (2013)
Lenka LichtenbergEl Mi Migoalei Dam EtzakSong – World Traditional (Nominee)12th Annual (2013)
Seckou KeitaHinoSong – World Traditional (Nominee)12th Annual (2013)
Wu Man & Abdulla MajnunShadiana (Celebration)Song – World Traditional (Nominee)12th Annual (2013)
RunaAmhrán MhuighinseSong – World Traditional (Winner)12th Annual (2013)
Alan HamptonThe Moving SidewalkAlbum – Adult Contemporary (Nominee)11th Annual (2012)
Brooke AnnibaleCarry Us OnAlbum – Adult Contemporary (Nominee)11th Annual (2012)
Barefoot TruthSilence Worth BreakingAlbum – Adult Contemporary (Nominee)11th Annual (2012)
Seth GlierThe Next Right ThingAlbum – Adult Contemporary (Nominee)11th Annual (2012)
Alexandre DésiletsLa GardeAlbum – Adult Contemporary (Winner)11th Annual (2012)
Buffalo CloverLow Down TimeAlbum – Alt. Country (Nominee)11th Annual (2012)
The Lonesome HeroesDaydream WesternAlbum – Alt. Country (Nominee)11th Annual (2012)
The Spinning Leaves & Hezekiah JonesHezekiah Leaves and The Spinning JonesesAlbum – Alt. Country (Nominee)11th Annual (2012)
The WildersThe Wilders Album – Alt. Country (Winner)11th Annual (2012)
April VerchThat's How We RunAlbum – Americana (Nominee)11th Annual (2012)
Mary FlowerMisery Loves CompanyAlbum – Americana (Nominee)11th Annual (2012)
The Black Lillies100 Miles of WreckageAlbum – Americana (Nominee)11th Annual (2012)
Pharis & Jason RomeroA Passing GlimpseAlbum – Americana (Winner - tie)11th Annual (2012)
Pokey LaFarge & the South City ThreeMiddle of EverywhereAlbum – Americana (Winner - tie)11th Annual (2012)
Ben PrestageOne Crow MurderAlbum – Blues (Nominee)11th Annual (2012)
Left Lane CruiserJunkrad SpeedballAlbum – Blues (Nominee)11th Annual (2012)
Little Freddie KingGotta Walk with Da KingAlbum – Blues (Nominee)11th Annual (2012)
Sugar Ray & the BluetonesEveningAlbum – Blues (Nominee)11th Annual (2012)
Scott H. BiramBad IngredientsAlbum – Blues (Winner)11th Annual (2012)
Ella JenkinsA Life of SongAlbum – Children's Music (Nominee)11th Annual (2012)
Kira WilleyKings & Queens of the ForestAlbum – Children's Music (Nominee)11th Annual (2012)
Miss MelodeeDancing with Miss MelodeeAlbum – Children's Music (Nominee)11th Annual (2012)
Once Upon An OperaRed Riding Hood (AKA Secret of the Ninja)Album – Children's Music (Nominee)11th Annual (2012)
Charlie HopeSongs, Stories and FriendsAlbum – Children's Music (Winner)11th Annual (2012)
Kuf KnotzBoombox LogicAlbum – College Record Label Release (Album or EP) (Nominee)11th Annual (2012)
The Spinning Leaves & Hezekiah JonesHezekiah Leaves and The Spinning JonesesAlbum – College Record Label Release (Album or EP) (Nominee)11th Annual (2012)
Various ArtistsPotential Unlimited 4Album – College Record Label Release (Album or EP) (Winner)11th Annual (2012)
Various ArtistsMade in Aurora Vol. 1Album – Compilation (Nominee)11th Annual (2012)
Various ArtistsNew Arrivals: Vol. 4 - Artists Against Youth HomelessnessAlbum – Compilation (Nominee)11th Annual (2012)
Various ArtistsProximity One: Narrative of a CityAlbum – Compilation (Nominee)11th Annual (2012)
Various ArtistsJazz: The Smithsonian AnthologyAlbum – Compilation (Winner)11th Annual (2012)
Diana Pantonto Brazil with loveAlbum – Concept (Nominee)11th Annual (2012)
Don RoslerRosler's Recording BoothAlbum – Concept (Nominee)11th Annual (2012)
Ellis MarsalisA New Orleans Christmas CarolAlbum – Concept (Nominee)11th Annual (2012)
Monica PasqualThis Cold DesireAlbum – Concept (Nominee)11th Annual (2012)
Amanda RichardsPlay DeadAlbum – Concept (Winner)11th Annual (2012)
Ben ApolinarFirmAlbum – Contemporary Christian (Nominee)11th Annual (2012)
Goodbye AudioGoodbye AudioAlbum – Contemporary Christian (Nominee)11th Annual (2012)
Picnic in the MeadowLivin' in meAlbum – Contemporary Christian (Nominee)11th Annual (2012)
The Classic City CollectiveLeave Your Guns with the UsherAlbum – Contemporary Christian (Nominee)11th Annual (2012)
Jon BauerForevermoreAlbum – Contemporary Christian (Winner)11th Annual (2012)
Ju Percussion GroupMoving OnAlbum – Contemporary Classical (Nominee)11th Annual (2012)
Keeril MakanTargetAlbum – Contemporary Classical (Nominee)11th Annual (2012)
Mercury QuartetMercury AcousticAlbum – Contemporary Classical (Nominee)11th Annual (2012)
Tansy DaviesTroubairitzAlbum – Contemporary Classical (Nominee)11th Annual (2012)
JuiceSongspinAlbum – Contemporary Classical (Winner)11th Annual (2012)
Brad MonkBradford Monk and The Foggy Hogtown BoysAlbum – Country (Nominee)11th Annual (2012)
Jared RogersonPeace, Love and HorsesAlbum – Country (Nominee)11th Annual (2012)
Madonna NashMadonna NashAlbum – Country (Nominee)11th Annual (2012)
Shawna RussellShawna RussellAlbum – Country (Nominee)11th Annual (2012)
The Carper FamilyBack WhenAlbum – Country (Winner)11th Annual (2012)
AtropolisAtropolisAlbum – Dance/Electronica (Nominee)11th Annual (2012)
Digital VirusMusic Inspired by the Genre of DubstepAlbum – Dance/Electronica (Nominee)11th Annual (2012)
Miguel MigsOutside the SkylineAlbum – Dance/Electronica (Nominee)11th Annual (2012)
Sahy UhnsAn Intolerant Disdain of UnderlingsAlbum – Dance/Electronica (Nominee)11th Annual (2012)
Birdy Nam NamDefiant OrderAlbum – Dance/Electronica (Winner)11th Annual (2012)
Amon TobinISAMAlbum – Eclectic (Nominee)11th Annual (2012)
NOJOExplores The Dark Side Of The MoonAlbum – Eclectic (Nominee)11th Annual (2012)
Randall Shreve & The SideshowThe JesterAlbum – Eclectic (Nominee)11th Annual (2012)
Spottiswoode & His EnemiesWild Goosechase ExpeditionAlbum – Eclectic (Nominee)11th Annual (2012)
Misteur ValaireGolden BombayAlbum – Eclectic (Winner)11th Annual (2012)
Bruce CockburnSmall Source of ComfortAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)11th Annual (2012)
Melissa FerrickStill Right HereAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)11th Annual (2012)
Philippe BVariations fantômesAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)11th Annual (2012)
The Bon ScottsWe Will All Die at the Hands of C.G.I.Album – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)11th Annual (2012)
Amy CorreiaYou Go Your WayAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Winner)11th Annual (2012)
Kevin DevineBetween the Concrete & CloudsAlbum – Indie / Alt. Rock (Nominee)11th Annual (2012)
MonogrenadeTantaleAlbum – Indie / Alt. Rock (Nominee)11th Annual (2012)
The Revolving BirdsThe Revolving BirdsAlbum – Indie / Alt. Rock (Nominee)11th Annual (2012)
Company of ThievesRunning from a GambleAlbum – Indie / Alt. Rock (Winner - tie)11th Annual (2012)
Girl in a ComaExits & All the RestAlbum – Indie / Alt. Rock (Winner - tie)11th Annual (2012)
Ben Tyree/BT3re:VisionAlbum – Instrumental (mainly) (Nominee)11th Annual (2012)
Booka and the Flaming GeckosThe Not So Meaningful Songs in the Life of Jeremy FinkAlbum – Instrumental (mainly) (Nominee)11th Annual (2012)
Jerry BarlowFields and FencesAlbum – Instrumental (mainly) (Nominee)11th Annual (2012)
Jon Thorne & Danny ThompsonWatching the WellAlbum – Instrumental (mainly) (Nominee)11th Annual (2012)
Michael TorkeTahitiAlbum – Instrumental (mainly) (Winner)11th Annual (2012)
Austin McMahonMany Muses Vol. 2Album – Jazz (Nominee)11th Annual (2012)
JC StyllesExhilaration & Other StatesAlbum – Jazz (Nominee)11th Annual (2012)
René MarieBlack Lace Freudian SlipAlbum – Jazz (Nominee)11th Annual (2012)
Vincent GardnerThe Good Book Chapter TwoAlbum – Jazz (Nominee)11th Annual (2012)
Alon NechushtanWords BeyondAlbum – Jazz (Winner)11th Annual (2012)
DislocadosPasaporte UniversalAlbum – Latin (Nominee)11th Annual (2012)
Jose CondeJose CondeAlbum – Latin (Nominee)11th Annual (2012)
LocarnoUna Mas Y Ya Nos VamosAlbum – Latin (Nominee)11th Annual (2012)
Los Hermanos Lovo¡Soy Salvadoreño! Chanchona Music from Eastern El SalvadorAlbum – Latin (Nominee)11th Annual (2012)
Cimarrón¡Cimarrón! Joropo Music from the Plains of ColombiaAlbum – Latin (Winner)11th Annual (2012)
Brother Joscephus and the Love Revival Revolution OrchestraLive at Brooklyn BowlAlbum – Live Performance (Nominee)11th Annual (2012)
Manhattan Island SessionsGoodbye to IrelandAlbum – Live Performance (Nominee)11th Annual (2012)
Randy Weston & his African Rhythms SextetThe StorytellerAlbum – Live Performance (Nominee)11th Annual (2012)
Various ArtistsDown on the Bayou II: Live Jam from New OrleansAlbum – Live Performance (Nominee)11th Annual (2012)
Monty AlexanderUpliftAlbum – Live Performance (Winner)11th Annual (2012)
16 Second StareBeautiful Disaster Album – Metal/Hardcore (Nominee)11th Annual (2012)
HemoptysisMisanthropic SlaughterAlbum – Metal/Hardcore (Nominee)11th Annual (2012)
ScarabBlinding the MassesAlbum – Metal/Hardcore (Nominee)11th Annual (2012)
ShadowsideInner Monster OutAlbum – Metal/Hardcore (Nominee)11th Annual (2012)
Asking AlexandriaWelcomeAlbum – Metal/Hardcore (Winner)11th Annual (2012)
Agostino SilvestriNaturalAlbum – New Age (Nominee)11th Annual (2012)
Jeff OsterSurrenderAlbum – New Age (Nominee)11th Annual (2012)
Paradiso and Rasamayi3rd Eye RisingAlbum – New Age (Nominee)11th Annual (2012)
PsicodreamicsAncient WisdomAlbum – New Age (Nominee)11th Annual (2012)
David Vaughn MerlinThe Healing JourneyAlbum – New Age (Winner)11th Annual (2012)
Ida GardKnees, Feet & the Parts We Don't Speak OfAlbum – Pop (Nominee)11th Annual (2012)
The Smart SetRemixing with The Smart SetAlbum – Pop (Nominee)11th Annual (2012)
WhittonRare BirdAlbum – Pop (Nominee)11th Annual (2012)
YuksekLiving on the Edge of TimeAlbum – Pop (Nominee)11th Annual (2012)
BleuFourAlbum – Pop (Winner)11th Annual (2012)
Victims of CircumstanceAcupunktureAlbum – Punk (Nominee)11th Annual (2012)
The MahonesThe Black IrishAlbum – Punk (Winner)11th Annual (2012)
FiL StraughanFiL the SouLAlbum – R&B (Nominee)11th Annual (2012)
Teri TobinLove InfinityAlbum – R&B (Nominee)11th Annual (2012)
The Soul of John BlackGood ThangAlbum – R&B (Nominee)11th Annual (2012)
Zigaboo ModelisteNew LifeAlbum – R&B (Nominee)11th Annual (2012)
CeCe TenealTrain from OsteenAlbum – R&B (Winner)11th Annual (2012)
Bigg BrassByrd Boy FlowAlbum – Rap/Hip-Hop (Nominee)11th Annual (2012)
GlifficsAgainst All OddsAlbum – Rap/Hip-Hop (Nominee)11th Annual (2012)
Various ArtistsOnTrak Entertainment presents: Girls & HeadphonesAlbum – Rap/Hip-Hop (Nominee)11th Annual (2012)
YahzillaYahzilla...the MovieAlbum – Rap/Hip-Hop (Winner)11th Annual (2012)
Big StarThird [Test Pressing Edition]Album – Reissue (Nominee)11th Annual (2012)
Hamza El DinEclipseAlbum – Reissue (Nominee)11th Annual (2012)
Pixie WilliamsFor the Record - The Pixie Williams Collection 1949-1951Album – Reissue (Nominee)11th Annual (2012)
Utah PhillipsMaking Speech FreeAlbum – Reissue (Nominee)11th Annual (2012)
Various ArtistsThe Yoruba / Dahomean Collection: Orishas Across the OceanAlbum – Reissue (Nominee)11th Annual (2012)
The MotelsApocalypsoAlbum – Reissue (Winner)11th Annual (2012)
FilligarThe NerveAlbum – Rock / Hard Rock (Nominee)11th Annual (2012)
HellbrosGoodtime MachineAlbum – Rock / Hard Rock (Nominee)11th Annual (2012)
The DigElectric ToysAlbum – Rock / Hard Rock (Nominee)11th Annual (2012)
The PostellesThe PostellesAlbum – Rock / Hard Rock (Nominee)11th Annual (2012)
JD McPhersonSigns & SignifiersAlbum – Rock / Hard Rock (Winner)11th Annual (2012)
Ernie HawkinsWhinin' BoyAlbum – Tribute (Nominee)11th Annual (2012)
Larry CarltonPlays the Sounds of PhiladelphiaAlbum – Tribute (Nominee)11th Annual (2012)
Various ArtistsLong Gone - Utah Remembers Bruce "Utah" PhillipsAlbum – Tribute (Nominee)11th Annual (2012)
Various ArtistsWhiskey Devils - A Tribute to The MahonesAlbum – Tribute (Nominee)11th Annual (2012)
Graham Reynolds & the Golden Arm TrioDuke! Three Portraits of EllingtonAlbum – Tribute (Winner)11th Annual (2012)
Alfio AnticoGuten MorgenAlbum – World Beat (Nominee)11th Annual (2012)
Anna PinginaMoyAlbum – World Beat (Nominee)11th Annual (2012)
Malika ZarraBerber TaxiAlbum – World Beat (Nominee)11th Annual (2012)
ZoobazarUnoAlbum – World Beat (Nominee)11th Annual (2012)
The Alaev FamilyThe Alaev Family & Tamir MuskatAlbum – World Beat (Winner)11th Annual (2012)
Jamie LavalMurmurs and DronesAlbum – World Traditional (Nominee)11th Annual (2012)
Karjam SaejiTibet in My HeartAlbum – World Traditional (Nominee)11th Annual (2012)
Various ArtistsMusic from Aluku: Maroon Sounds of Struggle, Solace, and SurvivalAlbum – World Traditional (Nominee)11th Annual (2012)
Vira LozinskyWondrous WayAlbum – World Traditional (Nominee)11th Annual (2012)
Khaira ArbyTimbuktu TarabAlbum – World Traditional (Winner)11th Annual (2012)
Elizabeth MaplesdenElectrotype - 7.50 (Seven and a Half) coverDesign – Album Art (Nominee)11th Annual (2012)
Mark Weaver & Andrew Capener Parlor Hawk - Hoarse & RoaringDesign – Album Art (Nominee)11th Annual (2012)
Ombilicus MundiAlexandre Désilets - La gardeDesign – Album Art (Nominee)11th Annual (2012)
Thomas SteenlandKeeril Makan - TargetDesign – Album Art (Nominee)11th Annual (2012)
Tessa FarmerAmon Tobin - ISAMDesign – Album Art (Winner)11th Annual (2012)
Greg Allen / Omnivore RecordingsBig Star - Third (Test Pressing Edition) (Limited-Edition Clear Vinyl)Design – Album Packaging (Nominee)11th Annual (2012)
Håvard Gjelseth / This Way DesignNils & Prepple (Box Set)Design – Album Packaging (Nominee)11th Annual (2012)
Matt EllisMatt Ellis - Births, Deaths & Marriages (Limited Edition Handmade CD-Pack)Design – Album Packaging (Nominee)11th Annual (2012)
Visual Dialogue / Smithsonian Folkways RecordingsVarious Artists - Jazz: The Smithsonian Anthology (Box Set)Design – Album Packaging (Nominee)11th Annual (2012)
Qing-Yang XiaoMacy Chen - After 75 YearsDesign – Album Packaging (Winner)11th Annual (2012)
Doug SeymourKuf Knotz Concert PhotoDesign – Artist Concert Photo (Nominee)11th Annual (2012)
George Abruzzese / Killshot PhotographyCory Smoot - Rest in Peace My FriendDesign – Artist Concert Photo (Winner)11th Annual (2012)
Antonio Deckard GamboaGliffics - Hear No Evil, See No Evil, Speak No EvilDesign – Artist Publicity Photo (Nominee)11th Annual (2012)
Erin Wallis / Erin Wallis PhotographyJasmine Chadwick Publicity/Album PhotoDesign – Artist Publicity Photo (Nominee)11th Annual (2012)
Steve MeyerD. Gookin - Glasslands Gallery, Photo. No. 2Design – Artist Publicity Photo (Nominee)11th Annual (2012)
Denise PerriKuf Knotz Publicity PhotoDesign – Artist Publicity Photo (Winner)11th Annual (2012)
Damien WeighillGiggle Party - Kettle Art GalleryDesign – Band/Venue Poster (Nominee)11th Annual (2012)
Isabelle Ramsey and David GrandinZigaboo Modeliste - "New Life" PosterDesign – Band/Venue Poster (Nominee)11th Annual (2012)
Patricia EvanoffJose Conde - CD Release PosterDesign – Band/Venue Poster (Nominee)11th Annual (2012)
Richard Solstjärna / Solstjärna ArtUniversal Love - posterDesign – Band/Venue Poster (Nominee)11th Annual (2012)
Daniel Harryman and Morgan KingThe Spinning Leaves - Tour PosterDesign – Band/Venue Poster (Winner)11th Annual (2012)
Michael Mania-BondRidah Redd - www.ridahredd.comDesign – Music Website (Nominee)11th Annual (2012)
Olga LutsenkoNastassiya - www.nastassiya.comDesign – Music Website (Nominee)11th Annual (2012)
Ombilicus MundiAlexandre Désilets - www.alexandredesilets.comDesign – Music Website (Nominee)11th Annual (2012)
RJW Collective, Treble RedCaroline Jones - www.carolinejones.comDesign – Music Website (Winner)11th Annual (2012)
MAD Dragon RecordsWater Bottle with USB Drive containing MAD Dragon Records SamplerDesign – Swag (Nominee)11th Annual (2012)
Sarah Dodds / Backstage Design StudioInjustice Down - Logo T-ShirtDesign – Swag (Nominee)11th Annual (2012)
Visual Dialogue / Smithsonian Folkways RecordingsJazz: The Smithsonian Anthology - T-ShirtDesign – Swag (Winner)11th Annual (2012)
Justin TracyBangla MotorEP – EP (Nominee)11th Annual (2012)
SHELWhen the Dragon Came DownEP – EP (Nominee)11th Annual (2012)
The DanberrysCompany Store EPEP – EP (Nominee)11th Annual (2012)
The GrombleThe GrombleEP – EP (Nominee)11th Annual (2012)
Team MeTeam Me EPEP – EP (Winner)11th Annual (2012)
CimarrónCimarrón discusses Llanero (Plains) MusicMusic Video – Long Form (Nominee)11th Annual (2012)
DeScribeWho is DeScribe?Music Video – Long Form (Nominee)11th Annual (2012)
Smithsonian Folkways Recordings / Mickey Hart CollectionBehind the Scenes Tour of Smithsonian Folkways with Mickey HartMusic Video – Long Form (Nominee)11th Annual (2012)
In the CountrySounds and SightsMusic Video – Long Form (Winner)11th Annual (2012)
DirtfootCast My PlansMusic Video – Short Form (Nominee)11th Annual (2012)
Radio RadioGuess What?Music Video – Short Form (Nominee)11th Annual (2012)
Vincent MinorLate Night ShowMusic Video – Short Form (Nominee)11th Annual (2012)
Will KnoxCog in the MachineMusic Video – Short Form (Nominee)11th Annual (2012)
Birdy Nam NamGoin'inMusic Video – Short Form (Winner)11th Annual (2012)
April VerchWorth the WaitSong – Acoustic (Nominee)11th Annual (2012)
Art Gomperz BandCourt in SessionSong – Acoustic (Nominee)11th Annual (2012)
Melissa FerrickSinging in the WindSong – Acoustic (Nominee)11th Annual (2012)
The Spinning Leaves & Hezekiah JonesStrange DreamSong – Acoustic (Nominee)11th Annual (2012)
Parlor HawkSaddest SongSong – Acoustic (Winner)11th Annual (2012)
Antigone RisingEverywhere Is HomeSong – Adult Contemporary (Nominee)11th Annual (2012)
Blame SallyWide Open SpacesSong – Adult Contemporary (Nominee)11th Annual (2012)
Mariana BellBalloonSong – Adult Contemporary (Nominee)11th Annual (2012)
Zach DeputyRememberSong – Adult Contemporary (Nominee)11th Annual (2012)
Spottiswoode & His EnemiesChariotSong – Adult Contemporary (Winner)11th Annual (2012)
Blame SallyBig Big BedSong – Alt. Country (Nominee)11th Annual (2012)
Maxim Ludwig & The Santa Fe SevenStacy C'monSong – Alt. Country (Nominee)11th Annual (2012)
RattlehandPike RiverSong – Alt. Country (Nominee)11th Annual (2012)
Wendy ParrLucky PennySong – Alt. Country (Nominee)11th Annual (2012)
Deanna CarteaOpen RoadSong – Alt. Country (Winner)11th Annual (2012)
Pokey LaFarge & the South City ThreeAin't the SameSong – Americana (Nominee)11th Annual (2012)
Shiny and the SpoonCorriander BluesSong – Americana (Nominee)11th Annual (2012)
Sugar BayouToo Proud to CrySong – Americana (Nominee)11th Annual (2012)
The Edna ProjectKeenSong – Americana (Nominee)11th Annual (2012)
Spring CreekMockingbirdSong – Americana (Winner)11th Annual (2012)
Michael Jerome BrowneAt It AgainSong – Blues (Nominee)11th Annual (2012)
Trampled Under FootGoodbyeSong – Blues (Nominee)11th Annual (2012)
Transvaal Diamond SyndicateDevil on My ShoulderSong – Blues (Nominee)11th Annual (2012)
Will ScottLast Rest Stop (feat. Deacon Jones)Song – Blues (Nominee)11th Annual (2012)
The Soul of John BlackMy BrotherSong – Blues (Winner)11th Annual (2012)
Charlie HopeBest FriendsSong – Children's Music (Nominee)11th Annual (2012)
Kiddle KarooSay PleaseSong – Children's Music (Nominee)11th Annual (2012)
Marlowe & tHe MiXLife Is a Roller CoasterSong – Children's Music (Nominee)11th Annual (2012)
Meg Russell (Meg's Melodies)Smile and Say HelloSong – Children's Music (Nominee)11th Annual (2012)
Kira WilleyRoller CoasterSong – Children's Music (Winner)11th Annual (2012)
Christopher WilliamsGreat AffectionSong – Contemporary Christian (Nominee)11th Annual (2012)
Matthew BrowneOur God Is AliveSong – Contemporary Christian (Nominee)11th Annual (2012)
Picnic in the MeadowBurnSong – Contemporary Christian (Nominee)11th Annual (2012)
The Classic City CollectiveNo Greater LoveSong – Contemporary Christian (Nominee)11th Annual (2012)
Joal KampsTake My World ApartSong – Contemporary Christian (Winner)11th Annual (2012)
India RameyDon't Tell Me (It Was the Wiskey)Song – Country (Nominee)11th Annual (2012)
John CarterOwn ItSong – Country (Nominee)11th Annual (2012)
Leah DurelleComing Back as a CowboySong – Country (Nominee)11th Annual (2012)
LiveWireWhat Makes You a ManSong – Country (Nominee)11th Annual (2012)
HerrickCry MemphisSong – Country (Winner)11th Annual (2012)
Annie Minogue BandJetSong – Cover (Nominee)11th Annual (2012)
Ellis MarsalisWinter WonderlandSong – Cover (Nominee)11th Annual (2012)
Margot B.BreakevenSong – Cover (Nominee)11th Annual (2012)
Old Gray MuleDee Dee DeeSong – Cover (Nominee)11th Annual (2012)
Ernie HawkinsShuffle RagSong – Cover (Winner)11th Annual (2012)
dJ ArkAngelGet Up (Breaks Mix)Song – Dance/Electronica (Nominee)11th Annual (2012)
kontaktorBack to SchoolSong – Dance/Electronica (Nominee)11th Annual (2012)
Lennart JensenShadows on the WallSong – Dance/Electronica (Nominee)11th Annual (2012)
zirconThe EndSong – Dance/Electronica (Nominee)11th Annual (2012)
PASCALBeautiful, Technical, DigitalSong – Dance/Electronica (Winner)11th Annual (2012)
Boy ThingsBuyer's RemorseSong – Eclectic (Nominee)11th Annual (2012)
Life in a BlenderDoes the Lady?Song – Eclectic (Nominee)11th Annual (2012)
Monica PasqualThese Darkened DaysSong – Eclectic (Nominee)11th Annual (2012)
Randall Shreve & The SideshowThe GhostSong – Eclectic (Nominee)11th Annual (2012)
Le Boeuf BrothersEverything You LoveSong – Eclectic (Winner)11th Annual (2012)
Heather MaloneyNo ShortcutsSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)11th Annual (2012)
Martyn JosephThere's Always MaybeSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)11th Annual (2012)
May Stands StillGotta SeeSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)11th Annual (2012)
Robin BaciorMan Before MeSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)11th Annual (2012)
Alan HamptonChange Your MindSong – Folk/Singer-Songwriter (Winner)11th Annual (2012)
Bec LaughtonHoly LoveSong – Gospel (Nominee)11th Annual (2012)
Freda MitchellJust For Your LoveSong – Gospel (Nominee)11th Annual (2012)
Jay SemkoDrop You In The WaterSong – Gospel (Nominee)11th Annual (2012)
Kira SmallI Will Raise My VoiceSong – Gospel (Nominee)11th Annual (2012)
CeCe TenealI Heard You Prayin'Song – Gospel (Winner)11th Annual (2012)
Brad FitchWorst HolidaySong – Holiday (Nominee)11th Annual (2012)
Clint Maedgen/Helen GilletReindeer GamesSong – Holiday (Nominee)11th Annual (2012)
DislocadosNavidad en HeathrowSong – Holiday (Nominee)11th Annual (2012)
Zigaboo ModelisteHoliday KissSong – Holiday (Nominee)11th Annual (2012)
Amanda DuncanMistletoe (feat. Chris Ayer)Song – Holiday (Winner)11th Annual (2012)
Girl in a ComaAdjustSong – Indie / Alt. Rock (Nominee)11th Annual (2012)
Leo Goes Grr…CrownsSong – Indie / Alt. Rock (Nominee)11th Annual (2012)
Not A PlanetTurn Me OnSong – Indie / Alt. Rock (Nominee)11th Annual (2012)
Tan VampiresDigital RotSong – Indie / Alt. Rock (Nominee)11th Annual (2012)
The DigYou're Already GoneSong – Indie / Alt. Rock (Winner)11th Annual (2012)
CimarrónJoropo quitapesares (Joropo Quitapesares)Song – Instrumental (Nominee)11th Annual (2012)
Gina IzzoSambaSong – Instrumental (Nominee)11th Annual (2012)
KarrnnelCoast / RainSong – Instrumental (Nominee)11th Annual (2012)
Rumbo NuevoHotel EspanaSong – Instrumental (Nominee)11th Annual (2012)
Jaron Freeman-Fox and The Opposite of EverythingCabooseSong – Instrumental (Winner)11th Annual (2012)
Ferenc Nemeth BandJoySong – Jazz (Nominee)11th Annual (2012)
Gregory PageLove Made Me DrunkSong – Jazz (Nominee)11th Annual (2012)
Jim Heineman's Dream BandRh PositiveSong – Jazz (Nominee)11th Annual (2012)
Le Boeuf BrothersCirclesSong – Jazz (Nominee)11th Annual (2012)
Mark O'Connor QuintetThe Sound of JoySong – Jazz (Winner)11th Annual (2012)
Camilo VelandiaDeja El AfánSong – Latin (Nominee)11th Annual (2012)
CimarrónCimarroneando (Cimarrón-ing)Song – Latin (Nominee)11th Annual (2012)
Del CastilloBoricua Del CieloSong – Latin (Nominee)11th Annual (2012)
Lisandro Torres y su OrquestaA Tiempo JustoSong – Latin (Nominee)11th Annual (2012)
DislocadosComo Tú (feat. Jimmy Bosch)Song – Latin (Winner)11th Annual (2012)
Amy CorreiaLove Changes EverythingSong – Love (Nominee)11th Annual (2012)
Meghan TrainorLeave a KissSong – Love (Nominee)11th Annual (2012)
RobinsonWherever You AreSong – Love (Nominee)11th Annual (2012)
Ursa MinorAll of the TimeSong – Love (Nominee)11th Annual (2012)
Roscoe James Irwin1000 NightsSong – Love (Winner)11th Annual (2012)
.49 GrainBroken RecordSong – Metal/Hardcore (Nominee)11th Annual (2012)
No Class Assassins3rd Time's Not a CharmSong – Metal/Hardcore (Nominee)11th Annual (2012)
RazedA New LightSong – Metal/Hardcore (Nominee)11th Annual (2012)
RivetheadDifferenceSong – Metal/Hardcore (Nominee)11th Annual (2012)
HemoptysisM.O.D.Song – Metal/Hardcore (Winner)11th Annual (2012)
Darlene KoldenholvenLucid SeeSong – New Age (Nominee)11th Annual (2012)
Jeff OsterBeautiful SilenceSong – New Age (Nominee)11th Annual (2012)
Kelly AndrewYou Strengthen MeSong – New Age (Nominee)11th Annual (2012)
Michele McLaughlinMelancholy SnowfallSong – New Age (Nominee)11th Annual (2012)
Tony ChenSweet SmileSong – New Age (Winner)11th Annual (2012)
Katrina StoneSongbirdSong – Pop (Nominee)11th Annual (2012)
Lian AmberIn Style and RhythmSong – Pop (Nominee)11th Annual (2012)
Tiny DanzaBeat FlySong – Pop (Nominee)11th Annual (2012)
YuksekAlways on the RunSong – Pop (Nominee)11th Annual (2012)
Echo and the EmpressBalloonSong – Pop (Winner)11th Annual (2012)
Hastings 3000Modern ManSong – Punk (Nominee)11th Annual (2012)
Lights From SpaceZombieSong – Punk (Nominee)11th Annual (2012)
Max RaptorCarolinaSong – Punk (Nominee)11th Annual (2012)
Scary TalesDamn the Speed LimitSong – Punk (Nominee)11th Annual (2012)
The MotorleagueGood MenSong – Punk (Winner)11th Annual (2012)
CeCe TenealI Wanna Go HomeSong – R&B (Nominee)11th Annual (2012)
Delonda HarveyWinnerSong – R&B (Nominee)11th Annual (2012)
Jasmine WilliamsDreamerSong – R&B (Nominee)11th Annual (2012)
Teri TobinFreeSong – R&B (Nominee)11th Annual (2012)
Tess HenleyBoy in the WindowSong – R&B (Winner)11th Annual (2012)
Big PageEuropeSong – Rap/Hip-Hop (Nominee)11th Annual (2012)
Kuf KnotzClock Tickin'Song – Rap/Hip-Hop (Nominee)11th Annual (2012)
Nukky GrissomI Wonder Where You AreSong – Rap/Hip-Hop (Nominee)11th Annual (2012)
Ridah ReddNothing Lesser (feat. Brisco & Tay Dizm)Song – Rap/Hip-Hop (Nominee)11th Annual (2012)
ThoughtsarizenLiving a DreamSong – Rap/Hip-Hop (Winner)11th Annual (2012)
Dose of AdolescenceI'm Rad, You're Rad, It's Been FunSong – Rock / Hard Rock (Nominee)11th Annual (2012)
Finding ClydeAnswer MeSong – Rock / Hard Rock (Nominee)11th Annual (2012)
MelodromeComplacentSong – Rock / Hard Rock (Nominee)11th Annual (2012)
The TrewsHope & RuinSong – Rock / Hard Rock (Nominee)11th Annual (2012)
Death Valley HighMultiplySong – Rock / Hard Rock (Winner)11th Annual (2012)
ChevySpeak!Song – Social Action (Nominee)11th Annual (2012)
Chris VolpeAin't No PoliticianSong – Social Action (Nominee)11th Annual (2012)
RuPaulGet Your Rebel OnSong – Social Action (Nominee)11th Annual (2012)
Tiller's FollyDeath and Taxes (feat. John Cowan & Josh Shilling)Song – Social Action (Nominee)11th Annual (2012)
Seth GlierNext Right ThingSong – Social Action (Winner)11th Annual (2012)
Amy CorreiaTook Him AwaySong – Story (Nominee)11th Annual (2012)
HerrickBird in HandSong – Story (Nominee)11th Annual (2012)
McCarthyizmHangmen HillSong – Story (Nominee)11th Annual (2012)
Blame SallyVictor's MorningSong – Story (Nominee)11th Annual (2012)
The Black LilliesTwo Hearts DownSong – Story (Winner)11th Annual (2012)
AudiolotzOuting (feat. Edoardo De Angelis)Song – Used in Film, TV, Gaming or Multimedia (Nominee)11th Annual (2012)
Booka and the Flaming GeckosSowetto AlleySong – Used in Film, TV, Gaming or Multimedia (Nominee)11th Annual (2012)
RuPaulGlamazonSong – Used in Film, TV, Gaming or Multimedia (Nominee)11th Annual (2012)
Anni RossiCrushing LimbsSong – Used in Film, TV, Gaming or Multimedia (Winner)11th Annual (2012)
Dave Eggar and DeoroJonanSong – World Beat (Nominee)11th Annual (2012)
JumpleMotavationSong – World Beat (Nominee)11th Annual (2012)
Kes the BandWotlessSong – World Beat (Nominee)11th Annual (2012)
Prophet-ZOfficerSong – World Beat (Nominee)11th Annual (2012)
Fely TchacoGobaSong – World Beat (Winner)11th Annual (2012)
Battlefield BandA' Bhriogais Uallach (The Pompous Trousers)Song – World Traditional (Nominee)11th Annual (2012)
Papa AneliAlabi, sipi e booko genti e konSong – World Traditional (Nominee)11th Annual (2012)
Various Artists - From Kuno to Kebyar: Balinese Gamelan AngklungGodeg MiringSong – World Traditional (Nominee)11th Annual (2012)
ZoobazarFun FariaSong – World Traditional (Nominee)11th Annual (2012)
Ali KhattabA...diosSong – World Traditional (Winner)11th Annual (2012)
KJ DenhertAlbum No. 9Album – Adult Contemporary (Nominee)10th Annual (2011)
SpottiswoodePiano 45Album – Adult Contemporary (Nominee)10th Annual (2011)
The Webb SistersSavagesAlbum – Adult Contemporary (Nominee)10th Annual (2011)
Victoria VoxExact ChangeAlbum – Adult Contemporary (Nominee)10th Annual (2011)
Ali MilnerI Dare YouAlbum – Adult Contemporary (Winner)10th Annual (2011)
Moonshine RamblersMoonshine RamblersAlbum – Alt. Country (Nominee)10th Annual (2011)
The Curst SonsThe Original And GenuineAlbum – Alt. Country (Nominee)10th Annual (2011)
Tom VandenavondYou Oughta Know Me By NowAlbum – Alt. Country (Nominee)10th Annual (2011)
Toy SoldiersWhisper Down The LaneAlbum – Alt. Country (Nominee)10th Annual (2011)
Possessed by Paul JamesFeed the FamilyAlbum – Alt. Country (Winner)10th Annual (2011)
Erika ChambersLight At EventideAlbum – Americana (Nominee)10th Annual (2011)
Jubal's KinJubal's KinAlbum – Americana (Nominee)10th Annual (2011)
Possessed by Paul JamesFeed the FamilyAlbum – Americana (Nominee)10th Annual (2011)
The Black LilliesWhiskey AngelAlbum – Americana (Nominee)10th Annual (2011)
Pokey LaFarge & the South City ThreeRiverboat SoulAlbum – Americana (Winner)10th Annual (2011)
Eden BrentAin't Got No TroublesAlbum – Blues (Nominee)10th Annual (2011)
Jean Shy & FriendsBlow Top BluesAlbum – Blues (Nominee)10th Annual (2011)
John JacksonRappahannock BluesAlbum – Blues (Nominee)10th Annual (2011)
Teresa James & the Rhythm TrampsYou Know You Love ItAlbum – Blues (Nominee)10th Annual (2011)
Little Miss HigginsAcross the PlainsAlbum – Blues (Winner)10th Annual (2011)
Andrew and PollyUp and At 'EmAlbum – Children's Music (Nominee)10th Annual (2011)
Flannery BrothersThe New Explorers ClubAlbum – Children's Music (Nominee)10th Annual (2011)
The Monkey BunchPower To The Little PeopleAlbum – Children's Music (Nominee)10th Annual (2011)
Various ArtistsSing Me To Sleep: Indie LullabiesAlbum – Children's Music (Nominee)10th Annual (2011)
Oran EtkinWake Up Clarinet!Album – Children's Music (Winner)10th Annual (2011)
The SwimmersPeople Are SoftAlbum – College Label Release (Album or EP) (Nominee)10th Annual (2011)
Toy SoldiersWhisper Down The LaneAlbum – College Label Release (Album or EP) (Nominee)10th Annual (2011)
Various ArtistsPotential UnlimitedAlbum – College Label Release (Album or EP) (Nominee)10th Annual (2011)
Birdie BuschEveryone Will Take You InAlbum – College Label Release (Album or EP) (Winner)10th Annual (2011)
Hans MayerSilly Biz: Hanz Mayer FavoritesAlbum – Compilation (Nominee)10th Annual (2011)
Various ArtistsClassic Sounds of New OrleansAlbum – Compilation (Nominee)10th Annual (2011)
Various ArtistsJAMinc Concert Series 1Album – Compilation (Nominee)10th Annual (2011)
Various ArtistsClassic Appalachian BluesAlbum – Compilation (Winner)10th Annual (2011)
HypnogajaTruth DecayAlbum – Concept (Nominee)10th Annual (2011)
Taylor CarsonDefending The NameAlbum – Concept (Nominee)10th Annual (2011)
Zack OrrFrancisco The ManAlbum – Concept (Nominee)10th Annual (2011)
My GloriousHome Is Where The Heart BreaksAlbum – Concept (Winner)10th Annual (2011)
Andreas SandlundSacred LoveAlbum – Contemporary Christian (Nominee)10th Annual (2011)
Bridget LarsonHe IsAlbum – Contemporary Christian (Nominee)10th Annual (2011)
Derrick DroverWorship & WonderAlbum – Contemporary Christian (Nominee)10th Annual (2011)
Nathan BrooksDream In TruthsAlbum – Contemporary Christian (Nominee)10th Annual (2011)
Craig WhittakerStandingAlbum – Contemporary Christian (Winner)10th Annual (2011)
Alejandro EscuerFolklore ImaginarioAlbum – Contemporary Classical (Nominee)10th Annual (2011)
Christopher TinCalling All DawnsAlbum – Contemporary Classical (Nominee)10th Annual (2011)
Jenni BrandonSongs of California: Music for Winds and PianoAlbum – Contemporary Classical (Nominee)10th Annual (2011)
Michael FordDream of the WindAlbum – Contemporary Classical (Nominee)10th Annual (2011)
Zoe KeatingInto the TreesAlbum – Contemporary Classical (Winner)10th Annual (2011)
Bryan ColeWide Open RoadAlbum – Country (Nominee)10th Annual (2011)
Codie PrevostRolling Back To YouAlbum – Country (Nominee)10th Annual (2011)
John McLeod and his Country BandMoving OnAlbum – Country (Nominee)10th Annual (2011)
Logan MizeLogan MizeAlbum – Country (Nominee)10th Annual (2011)
Darrell ScottA Crooked RoadAlbum – Country (Winner)10th Annual (2011)
aKidoGamechangerAlbum – Dance/Electronica (Nominee)10th Annual (2011)
BloodgroupDry LandAlbum – Dance/Electronica (Nominee)10th Annual (2011)
PARALLELSVisionariesAlbum – Dance/Electronica (Nominee)10th Annual (2011)
SvoyAutomatonsAlbum – Dance/Electronica (Nominee)10th Annual (2011)
Flying LotusCosmogrammaAlbum – Dance/Electronica (Winner)10th Annual (2011)
Diablo Swing OrchestraSing-Along Songs For The Damned & DeliriousAlbum – Eclectic (Nominee)10th Annual (2011)
E. G. BaileyAmerican AfrikanAlbum – Eclectic (Nominee)10th Annual (2011)
Shin Kawasaki / Flying PlatformsShin Kawasaki / Flying PlatformsAlbum – Eclectic (Nominee)10th Annual (2011)
Marco BeneventoBetween the Needles & NightfallAlbum – Eclectic (Winner)10th Annual (2011)
Galia AradOoh La BabyAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)10th Annual (2011)
Laure PerretTired But HappyAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)10th Annual (2011)
Madison VioletNo Fool For TryingAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)10th Annual (2011)
Tripping LilyThe Day Everything Became NothingAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)10th Annual (2011)
Jane TaylorCompassAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Winner)10th Annual (2011)
Marjane'Won't Let GoAlbum – Gospel (Nominee)10th Annual (2011)
Swan SilvertonesNeed More LoveAlbum – Gospel (Nominee)10th Annual (2011)
Asylum Street SpankersGod's Favorite BandAlbum – Gospel (Winner)10th Annual (2011)
Evils That Never CameNortherly WindingsAlbum – Indie / Alt. / Hard Rock (Nominee)10th Annual (2011)
Forest City LoversCarriageAlbum – Indie / Alt. / Hard Rock (Nominee)10th Annual (2011)
ShortstackPlease Leave My MindAlbum – Indie / Alt. / Hard Rock (Nominee)10th Annual (2011)
Sun HotelCoastAlbum – Indie / Alt. / Hard Rock (Nominee)10th Annual (2011)
Melissa Auf der MaurOut of Our MindsAlbum – Indie / Alt. / Hard Rock (Winner)10th Annual (2011)
IncendioVihuelaAlbum – Instrumental (mainly) (Nominee)10th Annual (2011)
Jim CampilongoOrangeAlbum – Instrumental (mainly) (Nominee)10th Annual (2011)
Sultans of StringYalla Yalla!Album – Instrumental (mainly) (Nominee)10th Annual (2011)
TrabantsHighwire SurfingAlbum – Instrumental (mainly) (Nominee)10th Annual (2011)
Dwayne Côté and Duane AndrewsDwayne Côté and Duane AndrewsAlbum – Instrumental (mainly) (Winner)10th Annual (2011)
Mike ClarkCarnival of SoulAlbum – Jazz (Nominee)10th Annual (2011)
Pharez WhittedTransient JourneyAlbum – Jazz (Nominee)10th Annual (2011)
The Bill McBirnie Duo/QuartetMercyAlbum – Jazz (Nominee)10th Annual (2011)
Tony GreyUnknown AngelsAlbum – Jazz (Nominee)10th Annual (2011)
Omar Sosa & NDR BigbandCeremonyAlbum – Jazz (Winner)10th Annual (2011)
DislocadosLa SalidaAlbum – Latin (Nominee)10th Annual (2011)
Orquesta SabadongaPa' los Rumberos del MundoAlbum – Latin (Nominee)10th Annual (2011)
Savor¡Moviendote!Album – Latin (Nominee)10th Annual (2011)
Arturo OrtegaTeoria HibridaAlbum – Latin (Winner)10th Annual (2011)
Geri AllenGeri Allen & Timeline LiveAlbum – Live Performance (Nominee)10th Annual (2011)
John JacksonRappahannock BluesAlbum – Live Performance (Nominee)10th Annual (2011)
Kirsty McGee & The Hobopop CollectiveThe Kansas SessionsAlbum – Live Performance (Nominee)10th Annual (2011)
OrganamixGroovin' at Groove JunctionAlbum – Live Performance (Nominee)10th Annual (2011)
Jackson Browne & David LindleyLove Is StrangeAlbum – Live Performance (Winner)10th Annual (2011)
EchoesNature|ExistenceAlbum – Metal/Hardcore (Nominee)10th Annual (2011)
MethodicalMethodicalAlbum – Metal/Hardcore (Nominee)10th Annual (2011)
Ceremony Of Darkness13Album – Metal/Hardcore (Winner)10th Annual (2011)
Patrick BernardPaix Amour & LumièreAlbum – New Age (Nominee)10th Annual (2011)
Peter KaterCall of LoveAlbum – New Age (Nominee)10th Annual (2011)
Rob HorvathCreationAlbum – New Age (Nominee)10th Annual (2011)
Various ArtistsSound Of The Crystal Energy, Vol. 2: The Dance Of Vigor Sky/ThunderAlbum – New Age (Nominee)10th Annual (2011)
David HoffmanCalmness of SpiritAlbum – New Age (Winner)10th Annual (2011)
FictionistLasting EchoAlbum – Pop/Rock (Nominee)10th Annual (2011)
One Step AwayFor the BrokenAlbum – Pop/Rock (Nominee)10th Annual (2011)
Ra Ra RiotThe OrchardAlbum – Pop/Rock (Nominee)10th Annual (2011)
The Hundred in the HandsThe Hundred in the HandsAlbum – Pop/Rock (Nominee)10th Annual (2011)
shoe.Speed of LifeAlbum – Pop/Rock (Winner)10th Annual (2011)
The RevelevensWelcome to BaltimoreAlbum – Punk (Nominee)10th Annual (2011)
The SpacePimpsStuck Here ForeverAlbum – Punk (Nominee)10th Annual (2011)
The KnockoutsAmong the VulturesAlbum – Punk (Winner)10th Annual (2011)
Jamila FordEnoughAlbum – R&B (Nominee)10th Annual (2011)
Lenny HamiltonWayout: Portfolio, Vol. 1Album – R&B (Nominee)10th Annual (2011)
Nicholas HowardGod Is In the CityAlbum – R&B (Nominee)10th Annual (2011)
Shamika PhoenixOn the RiseAlbum – R&B (Nominee)10th Annual (2011)
Michael StewartWhere I'm Going...Album – R&B (Winner)10th Annual (2011)
Eastern SunzCorroded UtopiaAlbum – Rap/Hip-Hop (Nominee)10th Annual (2011)
Konshens and his State of Mindthe evolutionAlbum – Rap/Hip-Hop (Nominee)10th Annual (2011)
Line For LineLine For LineAlbum – Rap/Hip-Hop (Nominee)10th Annual (2011)
Tah Phrum Duh BushLuminous Dark Alleys: The Insomniac WorksAlbum – Rap/Hip-Hop (Nominee)10th Annual (2011)
Radio RadioBelmundo RegalAlbum – Rap/Hip-Hop (Winner)10th Annual (2011)
D.C. Halls New Concert & Quadrille BandGrand Concert!Album – Reissue (Nominee)10th Annual (2011)
Doug Jenson and the Feel KingsNickel and WoodAlbum – Reissue (Nominee)10th Annual (2011)
Ola Belle ReedRising Sun MelodiesAlbum – Reissue (Winner)10th Annual (2011)
Luciano TrojaAt Home With ZindarsAlbum – Tribute (Nominee)10th Annual (2011)
The Nu-UtopiansImaginedAlbum – Tribute (Nominee)10th Annual (2011)
Various ArtistsAll Sewn Up - A Tribute To Patrik FitzgeraldAlbum – Tribute (Winner)10th Annual (2011)
EvarusnikHigh Collar Dark SkyAlbum – World Beat (Nominee)10th Annual (2011)
Karim BaggiliLéa & KashAlbum – World Beat (Nominee)10th Annual (2011)
Roman MiroshnichenkoTemptationAlbum – World Beat (Nominee)10th Annual (2011)
Sultans of StringYalla Yalla!Album – World Beat (Nominee)10th Annual (2011)
Sofia ReiSube AzulAlbum – World Beat (Winner)10th Annual (2011)
Christiane Karam & ZilZALASongs of the PeopleAlbum – World Traditional (Nominee)10th Annual (2011)
Srivani JadeMeera's LoveAlbum – World Traditional (Nominee)10th Annual (2011)
Tomoko SugawaraAlong the Silk RoadAlbum – World Traditional (Nominee)10th Annual (2011)
Various ArtistsMusic of Central Asia Vol. 9: In the Footsteps of Babur: Musical Encounters from the Lands of the MughalsAlbum – World Traditional (Nominee)10th Annual (2011)
Zhao JiazhenZhao Jiazhen: Masterpieces of the Chinese Qin from the Tang Dynasty to TodayAlbum – World Traditional (Winner)10th Annual (2011)
Brandi StricklandFictionist - Lasting EchoDesign – Album Art (Nominee)10th Annual (2011)
Geninne D. ZlatkisJubal's Kin - Jubal's KinDesign – Album Art (Nominee)10th Annual (2011)
Matt SkoogThe Paper Shapes - Be VigilantDesign – Album Art (Nominee)10th Annual (2011)
Paul UnderwoodChris Pickering - Work of FictionDesign – Album Art (Nominee)10th Annual (2011)
Nir GutraimanFeelAbouT - Point of YouDesign – Album Art (Winner)10th Annual (2011)
Greg Carr & Salli Ratts / G.Carr Illustration and DesignVictoria Vox - Exact ChangeDesign – Album Packaging (Nominee)10th Annual (2011)
Haavard Gjelseth / This Way DesignDog & Sky - Lhasa Express (Box Set)Design – Album Packaging (Nominee)10th Annual (2011)
Haavard Gjelseth / This Way DesignVarious Artists - All Sewn Up: A Tribute To Patrik Fitzgerald (Vinyl)Design – Album Packaging (Nominee)10th Annual (2011)
Keystone Designing Co.Xue-Shi You - The Steadfast Palm GrassDesign – Album Packaging (Nominee)10th Annual (2011)
Qing-Yang XiaoCinCin Lee - Story IslandDesign – Album Packaging (Winner)10th Annual (2011)
David EvansSarah Lee Guthrie & Family - Press PhotoDesign – Artist / Band Publicity Photography (Nominee)10th Annual (2011)
John MazlishRachael Sage - Delancey Street UKDesign – Artist / Band Publicity Photography (Nominee)10th Annual (2011)
Rian FlynnThe Bolts - "The Big Bad Bolts" - promo for The Bolts "Play the Music" releaseDesign – Artist / Band Publicity Photography (Nominee)10th Annual (2011)
Jenna Stoltzfus StammThe Swimmers - Publicity PhotoDesign – Artist / Band Publicity Photography (Winner)10th Annual (2011)
Felipe ValenciaOld Wives' Tale - LIVE in ParisDesign – Band Venue Poster (Nominee)10th Annual (2011)
Matt SkoogThe Paper Shapes - Official Passion Pit AftershowDesign – Band Venue Poster (Nominee)10th Annual (2011)
Vagina PantherVagina Panther - Vagina Panther Hair PieDesign – Band Venue Poster (Winner)10th Annual (2011)
Doug SeymourHoots And Hellmouth - Live PhotoDesign – Concert Photography (Winner)10th Annual (2011)
Dorotea & Madlenne KramerOld Wives' Tale - Official Site (band)Design – Music Website (Nominee)10th Annual (2011)
OrangeYouGladalexandra and the good batch (band)Design – Music Website (Nominee)10th Annual (2011)
StudioAKTNOT THEM (band)Design – Music Website (Nominee)10th Annual (2011)
Visual DialogueSmithsonian Folkways Recordings Website (record label)Design – Music Website (Nominee)10th Annual (2011)
This By Them*Puzzle Tree Music (record label including Pete Droge/The Droge & Summers Blend)Design – Music Website (Winner)10th Annual (2011)
Kevin Calleau / iKev Création MultimédiaGiorgio - Party of the Century PinDesign – Swag (Nominee)10th Annual (2011)
Matt Kelly / One Lucky GuitarSmithsonian Folkways Recordings - Harry Smith/Got Folk? T-ShirtDesign – Swag (Nominee)10th Annual (2011)
Sonya Cohen Cramer (drawing by Woodie Guthrie)Sarah Lee Guthrie & Family - Go Waggaloo T-ShirtDesign – Swag (Nominee)10th Annual (2011)
Rick TobeyRick Tobey - Chickenhead Blues T-ShirtDesign – Swag (Winner)10th Annual (2011)
bignicA Liar and A ThiefEP – EP (Nominee)10th Annual (2011)
MalajubeContrôleEP – EP (Nominee)10th Annual (2011)
Rebecca JordanSouvenirEP – EP (Nominee)10th Annual (2011)
The Paper ShapesBe VigilantEP – EP (Nominee)10th Annual (2011)
the binary marketing showClues From the PastEP – EP (Winner)10th Annual (2011)
The Sounds of Mariachi: Lessons in Mariachi PerformanceThe Sounds of Mariachi: Lessons in Mariachi PerformanceMusic Video – Long Form (Nominee)10th Annual (2011)
Various ArtistsMusic of Central Asia Vol. 7: In the Shrine of the Heart: Popular Classics from Bukhara and BeyondMusic Video – Long Form (Nominee)10th Annual (2011)
Various ArtistsMusic of Central Asia Vol. 9: In the Footsteps of Babur: Musical Encounters from the Lands of the MughalsMusic Video – Long Form (Nominee)10th Annual (2011)
Kronos Quartet with Alim & Fargana Qasimov and Homayun SakhiMusic of Central Asia Vol. 8: RainbowMusic Video – Long Form (Winner)10th Annual (2011)
Grand VanityGot a NerveMusic Video – Short Form (Nominee)10th Annual (2011)
Matthias SturmBlood and ThunderMusic Video – Short Form (Nominee)10th Annual (2011)
SchvendesLay the NooseMusic Video – Short Form (Nominee)10th Annual (2011)
The Hundred in the HandsPigeonsMusic Video – Short Form (Nominee)10th Annual (2011)
Yann PerreauL'amour se meurtMusic Video – Short Form (Nominee)10th Annual (2011)
Flying LotusMmmHmm Music Video – Short Form (Winner)10th Annual (2011)
Mishaped PearlsBenedizioneSong – Acoustic (Nominee)10th Annual (2011)
The Blues PreachersThe Free Train AgreementSong – Acoustic (Nominee)10th Annual (2011)
The Steel WheelsValleySong – Acoustic (Nominee)10th Annual (2011)
Tripping LilyHighSong – Acoustic (Nominee)10th Annual (2011)
Amanda DuncanLove I Have for YouSong – Acoustic (Winner)10th Annual (2011)
Ali MilnerI Dare YouSong – Adult Contemporary (Nominee)10th Annual (2011)
Eden BrentLeave Me AloneSong – Adult Contemporary (Nominee)10th Annual (2011)
Reed WaddlePiece By PieceSong – Adult Contemporary (Nominee)10th Annual (2011)
The SpeedbumpsI Come From A TownSong – Adult Contemporary (Nominee)10th Annual (2011)
The Webb SistersBaroque ThoughtsSong – Adult Contemporary (Winner)10th Annual (2011)
Lera LynnBobby, BabySong – Alt. Country (Nominee)10th Annual (2011)
StrawfootHoleSong – Alt. Country (Nominee)10th Annual (2011)
The KnockoutsEver Been HurtSong – Alt. Country (Nominee)10th Annual (2011)
The Nightmare River BandMarySong – Alt. Country (Nominee)10th Annual (2011)
Jake and the LeprechaunsBusy BeeSong – Alt. Country (Winner)10th Annual (2011)
Art Gomperz Band featuring Jenna MamminnaDont Worry AnymoreSong – Americana (Nominee)10th Annual (2011)
Erika ChambersThe WarSong – Americana (Nominee)10th Annual (2011)
Hymn For HerGraveSong – Americana (Nominee)10th Annual (2011)
Pokey LaFarge & The South City ThreeClaude JonesSong – Americana (Nominee)10th Annual (2011)
The Dustbowl RevivalDans JamSong – Americana (Winner)10th Annual (2011)
Baby Tate (Classic Appalachian Blues)See What You Done Done Song – Blues (Nominee)10th Annual (2011)
Eddie TurnerMiracles and Demons Part 2Song – Blues (Nominee)10th Annual (2011)
JohnsmithJay BirdSong – Blues (Nominee)10th Annual (2011)
Sunday WildeThat Mad Drives Me MadSong – Blues (Nominee)10th Annual (2011)
Toy SoldiersThrow Me DownSong – Blues (Winner)10th Annual (2011)
Andrew and PollyWhen You're A DogSong – Children's Music (Nominee)10th Annual (2011)
Leeny and TamaraLadybug, Ladybug, Ladybu-u-ugSong – Children's Music (Nominee)10th Annual (2011)
Once Upon An OperaThe Wolf is BadSong – Children's Music (Nominee)10th Annual (2011)
Sarah Lee Guthrie and FamilyDont I Fit in My Daddys ShoesSong – Children's Music (Nominee)10th Annual (2011)
Joanie Leeds & The NightlightsMore CowbellSong – Children's Music (Winner)10th Annual (2011)
Andreas SandlundIt Is Your GraceSong – Contemporary Christian (Nominee)10th Annual (2011)
Canopy RedAll Around MeSong – Contemporary Christian (Nominee)10th Annual (2011)
Generation LetterKing Of PeaceSong – Contemporary Christian (Nominee)10th Annual (2011)
Joey Davila BandGo BackSong – Contemporary Christian (Nominee)10th Annual (2011)
J. Douglas WrightGlorious SaviorSong – Contemporary Christian (Winner)10th Annual (2011)
Brad Lee SchroederEasySong – Country (Nominee)10th Annual (2011)
Bri Anne MichellePrayer On Your KneesSong – Country (Nominee)10th Annual (2011)
Jeremy ParsonsDoggondest FeelinSong – Country (Nominee)10th Annual (2011)
Lila JamesWhiskey Me AwaySong – Country (Nominee)10th Annual (2011)
The Steel WheelsNothing You Cant LoseSong – Country (Winner)10th Annual (2011)
Carla HassettJulia (ft. Mike Patton)Song – Cover Song (Nominee)10th Annual (2011)
CollideThe Lunatics Have Taken Over the AsylumSong – Cover Song (Nominee)10th Annual (2011)
Girl In A ComaWalkin After MidnightSong – Cover Song (Nominee)10th Annual (2011)
Tiff JimberDynamiteSong – Cover Song (Nominee)10th Annual (2011)
Lindy LaFontaineLow Song – Cover Song (Winner)10th Annual (2011)
bignicScreamSong – Dance/Electronica (Nominee)10th Annual (2011)
Fenech-SolerLiesSong – Dance/Electronica (Nominee)10th Annual (2011)
The WoodlandsIn The Dark On Monday (Heavy Hands Remix)Song – Dance/Electronica (Nominee)10th Annual (2011)
Twinz BeatzIn WonderlandSong – Dance/Electronica (Nominee)10th Annual (2011)
SvoyAutomatonsSong – Dance/Electronica (Winner)10th Annual (2011)
Gina's Picture ShowDon't Be MadSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)10th Annual (2011)
KaiI Choose MeSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)10th Annual (2011)
Megan SlankardThe Happy BirthdaySong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)10th Annual (2011)
The Steel WheelsRed WingSong – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)10th Annual (2011)
Madison VioletThe RansomSong – Folk/Singer-Songwriter (Winner)10th Annual (2011)
Charles DeWayneHoldin' OnSong – Gospel (Nominee)10th Annual (2011)
Mike Hammar and The NailsThis Ain't GoodbyeSong – Gospel (Nominee)10th Annual (2011)
The Steel WheelsWorking On A BuildingSong – Gospel (Nominee)10th Annual (2011)
Trent Wagler and Jay LappSwing Low, Sweet ChariotSong – Gospel (Nominee)10th Annual (2011)
Divas Redemption feat. Paul SmithLove Him 4 ThatSong – Gospel (Winner)10th Annual (2011)
Amanda DuncanThe Cookie SongSong – Holiday (Nominee)10th Annual (2011)
Brandon SchottWinter in the SunSong – Holiday (Nominee)10th Annual (2011)
In A World...Halloween Masquerade WaltzSong – Holiday (Nominee)10th Annual (2011)
John D. ViscontiIt Won't Be Christmas Without YouSong – Holiday (Nominee)10th Annual (2011)
Myla SmithChristmas LightsSong – Holiday (Winner)10th Annual (2011)
Georgi KayBack To BackSong – Indie / Alt. / Hard Rock (Nominee)10th Annual (2011)
Grand AtlanticShes A DreamerSong – Indie / Alt. / Hard Rock (Nominee)10th Annual (2011)
HotspurChandelierSong – Indie / Alt. / Hard Rock (Nominee)10th Annual (2011)
LIONSGimmie RiotSong – Indie / Alt. / Hard Rock (Nominee)10th Annual (2011)
Midnight SpinTrigger Finger ItchSong – Indie / Alt. / Hard Rock (Winner)10th Annual (2011)
Dwayne Côté and Duane AndrewsThe Chocolatier's LamentSong – Instrumental (Nominee)10th Annual (2011)
Jim CampilongoAwful Pretty, Pretty AwfulSong – instrumental (Nominee)10th Annual (2011)
The Marc Atkinson TrioVorizoSong – Instrumental (Nominee)10th Annual (2011)
Tim Ferguson/The Cousin LoversPenetrationSong – Instrumental (Nominee)10th Annual (2011)
Tim and Myles ThompsonGypsy SambaSong – Instrumental (Winner)10th Annual (2011)
Earl MacDonaldBad DreamSong – Jazz (Nominee)10th Annual (2011)
Halie LorenThirstySong – Jazz (Nominee)10th Annual (2011)
Joel DilleyLuz de la LunaSong – Jazz (Nominee)10th Annual (2011)
MimosaHôtelSong – Jazz (Nominee)10th Annual (2011)
Richie Kayes Music and MirthTiny CapersSong – Jazz (Nominee)10th Annual (2011)
Damian WyldesTu Que Lloras Por ElSong – Latin (Nominee)10th Annual (2011)
DislocadosYa (Nada Menos)Song – Latin (Nominee)10th Annual (2011)
ManicatoFamiliaSong – Latin (Nominee)10th Annual (2011)
Omar Torrez MarinaSong – Latin (Nominee)10th Annual (2011)
Domino SaintsAhora es AhoraSong – Latin (Winner)10th Annual (2011)
Emily GreeneOceans and WavesSong – Love (Nominee)10th Annual (2011)
Jes HudakAll MineSong – Love (Nominee)10th Annual (2011)
Scrapyard LullabyBabySong – Love (Nominee)10th Annual (2011)
The Droge and Summers BlendTwo of the Lucky OnesSong – Love (Nominee)10th Annual (2011)
Seth GlierNaiaSong – Love (Winner)10th Annual (2011)
Autumns EyesFeast of the DeadSong – Metal/Hardcore (Nominee)10th Annual (2011)
Diablo Swing OrchestraLucy Fears The Morning StarSong – Metal/Hardcore (Nominee)10th Annual (2011)
HemoptysisShadow of DeathSong – Metal/Hardcore (Nominee)10th Annual (2011)
Stone CrusherSea WitchSong – Metal/Hardcore (Nominee)10th Annual (2011)
Kaspar TornPole ShiftSong – Metal/Hardcore (Winner)10th Annual (2011)
AngelikaPrana Apana (Kundalini Rising)Song – New Age (Nominee)10th Annual (2011)
Ann LicaterInto The HeartSong – New Age (Nominee)10th Annual (2011)
David ClavijoPromisesSong – New Age (Nominee)10th Annual (2011)
EfimusIndian SummerSong – New Age (Nominee)10th Annual (2011)
SadaGayatri MantraSong – New Age (Winner)10th Annual (2011)
Fast RomanticsCool KidsSong – Pop/Rock (Nominee)10th Annual (2011)
ForewordWatch It All Go DownSong – Pop/Rock (Nominee)10th Annual (2011)
Quiet CompanyIts Better To Spend Money Like Theres No Tomorrow Than Spend Tonight Like Theres No MoneySong – Pop/Rock (Nominee)10th Annual (2011)
The SwimmersA Hundred HeartsSong – Pop/Rock (Nominee)10th Annual (2011)
FictionistBlue-Eyed UniverseSong – Pop/Rock (Winner)10th Annual (2011)
Berri TxarrakFolkloreSong – Punk (Nominee)10th Annual (2011)
The KnockoutsHeat For The HuntedSong – Punk (Nominee)10th Annual (2011)
The MotorleagueHymn For The Newly DepartedSong – Punk (Nominee)10th Annual (2011)
Voice Of AddictionSeptember RememberedSong – Punk (Nominee)10th Annual (2011)
The SpacePimpsThe Guide To Ruining Your LifeSong – Punk (Winner)10th Annual (2011)
Ashleigh EymannBedrockSong – R&B (Nominee)10th Annual (2011)
Bobby BookoutBroken PromisesSong – R&B (Nominee)10th Annual (2011)
IyeokaThis Time AroundSong – R&B (Nominee)10th Annual (2011)
Selena EvangelineBad WeatherSong – R&B (Nominee)10th Annual (2011)
The Alex Boye ReviewGood For Ya BabeSong – R&B (Winner)10th Annual (2011)
Animate Objects feat. Maggie VagleJesse JacksonSong – Rap/Hip-Hop (Nominee)10th Annual (2011)
Broad Way SleepSomething to TouchSong – Rap/Hip-Hop (Nominee)10th Annual (2011)
JJ BassBad HabitsSong – Rap/Hip-Hop (Nominee)10th Annual (2011)
Miles JonesTime MachineSong – Rap/Hip-Hop (Nominee)10th Annual (2011)
Model TCant Do It Like MeSong – Rap/Hip-Hop (Nominee)10th Annual (2011)
Clear SoulRenew My Faith In PeopleSong – Sing Out For Social Action (Nominee)10th Annual (2011)
Diana Anaid CharitySong – Sing Out For Social Action (Nominee)10th Annual (2011)
Tom NeilsonSolstice MorningSong – Sing Out For Social Action (Nominee)10th Annual (2011)
TracorumBreak The ChainsSong – Sing Out For Social Action (Nominee)10th Annual (2011)
KJ DenhertChoose Your WeaponSong – Sing Out For Social Action (Winner)10th Annual (2011)
BandBBentSong – Song Used in Film/TV/Multimedia (Nominee)10th Annual (2011)
Emily ArinWhen You Knew Me WhenSong – Song Used in Film/TV/Multimedia (Nominee)10th Annual (2011)
Emily GreeneJust FineSong – Song Used in Film/TV/Multimedia (Nominee)10th Annual (2011)
Tony ChenRighteous MarchingSong – Song Used in Film/TV/Multimedia (Nominee)10th Annual (2011)
Christopher TinBaba Yetu (feat. Soweto Gospel Choir)Song – Song Used in Film/TV/Multimedia (Winner)10th Annual (2011)
Dan CunninghamOut Of My MindSong – Story (Nominee)10th Annual (2011)
G MileyDancing With My DreamSong – Story (Nominee)10th Annual (2011)
Greg Smith and The Broken EnglishMan of Many Men (Normans Song)Song – Story (Nominee)10th Annual (2011)
Rachael SageBrave MistakeSong – Story (Nominee)10th Annual (2011)
Alex BergerSnow GlobeSong – Story (Winner)10th Annual (2011)
Birds of ParadoxTemple BellsSong – World Beat (Nominee)10th Annual (2011)
SelaseeSaidawaySong – World Beat (Nominee)10th Annual (2011)
TimbilaNilevileSong – World Beat (Nominee)10th Annual (2011)
Tosi BrooksBeen So LongSong – World Beat (Nominee)10th Annual (2011)
Christopher TinBaba Yetu (feat. Soweto Gospel Choir)Song – World Beat (Winner)10th Annual (2011)
Chookasian Armenian Concert EnsembleLaz Barr (Ancient Black Sea Folk Dance of the Laz, Armenian, and Greek People)Song – World Traditional (Nominee)10th Annual (2011)
Kronos Quartet with Alim & Fargana Qasimov and Homayun SakhiLeylaSong – World Traditional (Nominee)10th Annual (2011)
Seven WindsEg Stoggar Under Den Gamle Eiki - Lat Sno Og Vinter FallaSong – World Traditional (Nominee)10th Annual (2011)
Vandana VishwasBadara ReSong – World Traditional (Nominee)10th Annual (2011)
Various Artists - Music of Central Asia Vol. 9: In the Footsteps of Babur: Musical Encounters from the Lands of the MughalsDhun, Misra KirwaniSong – World Traditional (Winner)10th Annual (2011)
Corin RaymondThere Will Always Be A Small TimeAlbum – Alt. Country (Nominee)9th Annual (2010)
Ernest V. StonemanErnest V. Stoneman The Unsung Father Of Country MusicAlbum – Alt. Country (Nominee)9th Annual (2010)
Hoots And HellmouthThe Holy Open SecretAlbum – Alt. Country (Nominee)9th Annual (2010)
The Flatlanders (Joe Ely, Jimmie Dale Gilmore, Butch Hancock)Hills and ValleysAlbum – Alt. Country (Nominee)9th Annual (2010)
Beat CircusBoy From Black MountainAlbum – Alt. Country (Winner)9th Annual (2010)
Betse EllisDon't You Want to GoAlbum – Americana (Nominee)9th Annual (2010)
Cody KilbyMany Roads TraveledAlbum – Americana (Nominee)9th Annual (2010)
New Lost City Ramblers50 Years: Where Di You Come From? Where Did You Go?Album – Americana (Nominee)9th Annual (2010)
The BreakmenWhen You Leave TownAlbum – Americana (Nominee)9th Annual (2010)
Holly Golightly & The BrokeoffsDirt Don't HurtAlbum – Americana (Winner)9th Annual (2010)
Cephas And WigginsRichmond BluesAlbum – Blues (Nominee)9th Annual (2010)
Marshall RuffinMorning GloryAlbum – Blues (Nominee)9th Annual (2010)
Various ArtistsClassic Piano BluesAlbum – Blues (Nominee)9th Annual (2010)
Will ScottGnawboneAlbum – Blues (Nominee)9th Annual (2010)
Joe & Vicki PriceRain or ShineAlbum – Blues (Winner)9th Annual (2010)
Hans MayerIt's Our World: The Green AlbumAlbum – Children's (Nominee)9th Annual (2010)
The JimmiesMake Your Own SomedayAlbum – Children's (Nominee)9th Annual (2010)
The KerplunksWalk OnAlbum – Children's (Nominee)9th Annual (2010)
Tom GlazerHonk-Hiss-Tweet-GGGGGGGGGG and Other Children's Favorites by Tom GlazerAlbum – Children's (Nominee)9th Annual (2010)
Charlie HopeI'm Me! A Collection Of Songs For ChildrenAlbum – Children's (Winner)9th Annual (2010)
Andrew LipkeMotherpearl & DynamiteAlbum – College Record Label (Nominee)9th Annual (2010)
Hoots And HellmouthThe Holy Open SecretAlbum – College Record Label (Nominee)9th Annual (2010)
Kyle CrosslandKyle Crossland EPAlbum – College Record Label (Nominee)9th Annual (2010)
Various ArtistsPotential Unlimited IIAlbum – College Record Label (Nominee)9th Annual (2010)
Various ArtistsAEMMP Records ChompilationAlbum – College Record Label (Winner)9th Annual (2010)
CursiveMama, I'm SwollenAlbum – Concept (Nominee)9th Annual (2010)
Julianna RayeDominoesAlbum – Concept (Nominee)9th Annual (2010)
SholiSholiAlbum – Concept (Nominee)9th Annual (2010)
Various ArtistsHiram & Huddie: A Double Tribute to Hank Williams Sr & LeadbellyAlbum – Concept (Nominee)9th Annual (2010)
Phil RoyIn The Weird Small HoursAlbum – Concept (Winner)9th Annual (2010)
Fike & DanaMake A SoundAlbum – Contemporary Christian (Nominee)9th Annual (2010)
LegacyThe GiftAlbum – Contemporary Christian (Nominee)9th Annual (2010)
Matt BrouwerWhere's Our RevolutionAlbum – Contemporary Christian (Nominee)9th Annual (2010)
John MandevilleWe Belong To HeavenAlbum – Contemporary Christian (Winner)9th Annual (2010)
Al-Andalus Ensemble, Tarik & Julia Banzi21 StringsAlbum – Contemporary Classical (Nominee)9th Annual (2010)
John Matthias & Nick RyanCortical SongsAlbum – Contemporary Classical (Nominee)9th Annual (2010)
Marc BeziatConsolationAlbum – Contemporary Classical (Nominee)9th Annual (2010)
San Francisco Symphony/Jerod TateWorks By Jerod Impichchaachaaha TateAlbum – Contemporary Classical (Nominee)9th Annual (2010)
Heritage Orchestra feat. DJ Yoda - G. Prokofiev Concerto for TurntablesHeritage Orchestra feat. DJ Yoda - G. Prokofiev Concerto for TurntablesAlbum – Contemporary Classical (Winner)9th Annual (2010)
Bryan RagsdaleWhere Cowpokes GrowAlbum – Country (Nominee)9th Annual (2010)
Chris HeersWestern StarsAlbum – Country (Nominee)9th Annual (2010)
Rita Hosking Come SunriseAlbum – Country (Nominee)9th Annual (2010)
Tommy AlversonMost RequestedAlbum – Country (Nominee)9th Annual (2010)
Dale WatsonThe Truckin' Sessions, Vol. 2Album – Country (Winner)9th Annual (2010)
Boys NoizePowerAlbum – Dance/Electronica (Nominee)9th Annual (2010)
Matt KowalskyCodeAlbum – Dance/Electronica (Nominee)9th Annual (2010)
Palenke SoultribeOroAlbum – Dance/Electronica (Nominee)9th Annual (2010)
Worm Is GreenGlowAlbum – Dance/Electronica (Nominee)9th Annual (2010)
Alaska in WinterHolidayAlbum – Dance/Electronica (Winner)9th Annual (2010)
Avi Fox RosenWelcome To The ShowAlbum – Eclectic (Nominee)9th Annual (2010)
Kenny SiegalEleccentricityAlbum – Eclectic (Nominee)9th Annual (2010)
Moon SafariBlomljudAlbum – Eclectic (Nominee)9th Annual (2010)
NookCaptain Momentum (Himself)Album – Eclectic (Nominee)9th Annual (2010)
Gemma RayLights Out Zoltar!Album – Eclectic (Winner)9th Annual (2010)
Brooke WaggonerHeal For the HoneyAlbum – Folk/Singer–Songwriter (Nominee)9th Annual (2010)
Katie CostelloKaleidoscope MachineAlbum – Folk/Singer–Songwriter (Nominee)9th Annual (2010)
Simon LyngeA Beautiful Way To DrownAlbum – Folk/Singer–Songwriter (Nominee)9th Annual (2010)
Vienna TengInland TerritoryAlbum – Folk/Singer–Songwriter (Nominee)9th Annual (2010)
Michael ZapruderDragon Chinese Cocktail HoroscopeAlbum – Folk/Singer–Songwriter (Winner)9th Annual (2010)
Angela SpiveyEyes On The PrizeAlbum – Gospel (Nominee)9th Annual (2010)
John Redmon & FriendsJohn Redmon & Friends: AIDS Benefit CDAlbum – Gospel (Nominee)9th Annual (2010)
Mel HolderMusic Book: Volume 1Album – Gospel (Nominee)9th Annual (2010)
Shawn P. DerrittThank YouAlbum – Gospel (Nominee)9th Annual (2010)
Russell LeonceCulture of LoveAlbum – Gospel (Winner)9th Annual (2010)
Black CockRobot Child With A God ComplexAlbum – Hard Rock / Metal (Nominee)9th Annual (2010)
EldoradoGoldenAlbum – Hard Rock / Metal (Nominee)9th Annual (2010)
Return To EarthCaptains of IndustryAlbum – Hard Rock / Metal (Nominee)9th Annual (2010)
The CliksDirty KingAlbum – Hard Rock / Metal (Nominee)9th Annual (2010)
All That RemainsOvercomeAlbum – Hard Rock / Metal (Winner)9th Annual (2010)
Various ArtistsSmithsonian Folkways Children's Music SamplerAlbum – Indie Label Promo Compilation (Nominee)9th Annual (2010)
Various ArtistsMad Dragon Records Presents: 180 GramsAlbum – Indie Label Promo Compilation (Nominee)9th Annual (2010)
Various ArtistsUnleashed 5Album – Indie Label Promo Compilation (Nominee)9th Annual (2010)
Various ArtistsGot To Get a Message To You Wildflower RecordsAlbum – Indie Label Promo Compilation (Nominee)9th Annual (2010)
Various ArtistsCedille On The MoveAlbum – Indie Label Promo Compilation (Winner)9th Annual (2010)
Curtis Brothers QuartetBlood - Spirit - Land - Water - FreedomAlbum – Jazz (Nominee)9th Annual (2010)
George KoufogiannakisGeorge Koufogiannakis - Generations - Greek Oud JazzAlbum – Jazz (Nominee)9th Annual (2010)
Marco BeneventoMarco Benevento: Me Not MeAlbum – Jazz (Nominee)9th Annual (2010)
The MackrosoftS.E.M.E.Album – Jazz (Nominee)9th Annual (2010)
Derrick Gardner & The Jazz ProphetsEchoes Of EthnicityAlbum – Jazz (Winner)9th Annual (2010)
La ExcelenciaMi Tumbao SocialAlbum – Latin (Nominee)9th Annual (2010)
Los TexmaniacsBorders Y BailesAlbum – Latin (Nominee)9th Annual (2010)
Son de MaderaSon de mi TierraAlbum – Latin (Nominee)9th Annual (2010)
Various ArtistsMaitei American: Harps Of ParaguayAlbum – Latin (Nominee)9th Annual (2010)
Maestros del Joropo OrientalY Que Viva Venezuela!Album – Latin (Winner)9th Annual (2010)
Christopher WilliamsSomething As SimpleAlbum – Live Performance (Nominee)9th Annual (2010)
The PerpetratorsLive At The High And Lonesome ClubAlbum – Live Performance (Nominee)9th Annual (2010)
Danielia CottonLive ChildAlbum – Live Performance (Winner)9th Annual (2010)
Douglas Blue FeatherSacred SpaceAlbum – New Age (Nominee)9th Annual (2010)
Gunnar MadsenTwo HandsAlbum – New Age (Nominee)9th Annual (2010)
Kori Linae CarothersTrilliumAlbum – New Age (Nominee)9th Annual (2010)
Lawrence BlattThe Color Of SunshineAlbum – New Age (Nominee)9th Annual (2010)
Rocky FretzThe Path Ahead…And Steps Then TakenAlbum – New Age (Winner)9th Annual (2010)
...And You Will Know Us By The Trail of DeadThe Century of SelfAlbum – Pop/Rock (Nominee)9th Annual (2010)
fun.Aim And IgniteAlbum – Pop/Rock (Nominee)9th Annual (2010)
Ra Ra RiotThe Rhumb LineAlbum – Pop/Rock (Nominee)9th Annual (2010)
The Matchesthe Matches album 4, unreleasedAlbum – Pop/Rock (Nominee)9th Annual (2010)
SpinneretteSpinneretteAlbum – Pop/Rock (Winner)9th Annual (2010)
Glocca MorraThe Working Bones, A Health DeclineAlbum – Punk (Nominee)9th Annual (2010)
Switchblade RiotSwitchblade RiotAlbum – Punk (Nominee)9th Annual (2010)
Various ArtistsNational Lampoon Presents: Endless BummerAlbum – Punk (Nominee)9th Annual (2010)
Victims of CircumstanceRoll The DiceAlbum – Punk (Nominee)9th Annual (2010)
The SoSo GlosTourism / TerrorismAlbum – Punk (Winner)9th Annual (2010)
NeysaA Day Late Dollar ShortAlbum – R&B (Nominee)9th Annual (2010)
Quinton MarcelImagine ThisAlbum – R&B (Nominee)9th Annual (2010)
Rhoda NkojoRhodaAlbum – R&B (Nominee)9th Annual (2010)
Michael OlatujaSpeakAlbum – R&B (Winner)9th Annual (2010)
CauseThe New Golden EraAlbum – Rap/Hip–Hop (Nominee)9th Annual (2010)
FaceThe Mona Lisa ProjectAlbum – Rap/Hip–Hop (Nominee)9th Annual (2010)
MagnoliusMary MusthAlbum – Rap/Hip–Hop (Nominee)9th Annual (2010)
Miles JonesRunaway JonesAlbum – Rap/Hip–Hop (Nominee)9th Annual (2010)
Illa JYancey BoysAlbum – Rap/Hip–Hop (Winner)9th Annual (2010)
Beats On CanvasBeats On CanvasAlbum – World Beat (Nominee)9th Annual (2010)
BenaissaTables Turn (Progressive Reggae)Album – World Beat (Nominee)9th Annual (2010)
Lee "Scratch" PerryScratch Came Scratch Saw Scratch ConqueredAlbum – World Beat (Nominee)9th Annual (2010)
The Very BestWarm Heart of AfricaAlbum – World Beat (Nominee)9th Annual (2010)
Oran EtkinKeleniaAlbum – World Beat (Winner)9th Annual (2010)
Dan MilnerIrish Pirate BalladsAlbum – World Traditional (Nominee)9th Annual (2010)
Kevin LockeEarth GiftAlbum – World Traditional (Nominee)9th Annual (2010)
Ten Drums Art Percussion GroupDrum Music LandAlbum – World Traditional (Nominee)9th Annual (2010)
Xinxin WangFarewell My EmporerAlbum – World Traditional (Nominee)9th Annual (2010)
Various ArtistsBlodeugerdd Song Of The Flowers: An Anthology Of Welsh Music And SongAlbum – World Traditional (Winner)9th Annual (2010)
Carsten FleckSpeakDesign – Album Art/Photography (Nominee)9th Annual (2010)
Gary MackenderAlbum Cover PhotographDesign – Album Art/Photography (Nominee)9th Annual (2010)
Jocelyne VautourMel KeithDesign – Album Art/Photography (Nominee)9th Annual (2010)
Zwelethu MthethwaChair, Recorder & HeadphonesDesign – Album Art/Photography (Nominee)9th Annual (2010)
Michael AghajanianSholi album coverDesign – Album Art/Photography (Winner)9th Annual (2010)
Conrad KeelyThe Century Of SelfDesign – Album Packaging (Nominee)9th Annual (2010)
Greg CarrPunchlineDesign – Album Packaging (Nominee)9th Annual (2010)
Mat MoldoverMoldoverDesign – Album Packaging (Nominee)9th Annual (2010)
Tim EastonPorcupineDesign – Album Packaging (Nominee)9th Annual (2010)
Tri Plex Packaging Corp.American Favorite Ballads: Vol. 1-5Design – Album Packaging (Winner)9th Annual (2010)
Doug SeymourCrossing The Brandywine - Hoots & HellmouthDesign – Artist/Band Publicity Photo (Nominee)9th Annual (2010)
James SerraFace Time Police KeyboardsDesign – Artist/Band Publicity Photo (Nominee)9th Annual (2010)
Jocelyne VautourSam Robichaud PhotographDesign – Artist/Band Publicity Photo (Nominee)9th Annual (2010)
Jason GroverBlake BerglundDesign – Artist/Band Publicity Photo (Winner)9th Annual (2010)
Cyrylwww.nitza.comDesign – Band Website (Nominee)9th Annual (2010)
Jim Taylorwww.thegodsofnow.comDesign – Band Website (Nominee)9th Annual (2010)
Jon Ruppel/Hooky Interactivewww.devastatingkarate.comDesign – Band Website (Nominee)9th Annual (2010)
Robert Berlinerwww.hootsandhellmouth.comDesign – Band Website (Nominee)9th Annual (2010)
Jack Ashdown/Pixels and Postcardswww.newrhodes.comDesign – Band Website (Winner)9th Annual (2010)
Brian Ledbetter/Airtype StudioJerry Chapman Sweet ImpossibleDesign – Band/Venue Poster (Nominee)9th Annual (2010)
Brian MetheWilco Swine Flew Cincinnati 09Design – Band/Venue Poster (Nominee)9th Annual (2010)
Matt Kelley/One Lucky GuitarTony Trischka PosterDesign – Band/Venue Poster (Nominee)9th Annual (2010)
Will Bolton DesignLovableDesign – Band/Venue Poster (Nominee)9th Annual (2010)
Matt Kelley/One Lucky GuitarLead Belly PosterDesign – Band/Venue Poster (Winner)9th Annual (2010)
George Abruzzese/Killshot PhotographyFlattus from GwarDesign – Concert Photography (Nominee)9th Annual (2010)
Kaley NelsonJoe Reilly of Joe and the Jungle at the Troubadour - Photo by Kaley NelsonDesign – Concert Photography (Nominee)9th Annual (2010)
Nancy DesrosiersRev TheoryDesign – Concert Photography (Nominee)9th Annual (2010)
Nancy DesrosiersThe TrewsDesign – Concert Photography (Nominee)9th Annual (2010)
George Abruzzese/Killshot PhotographyBeefcake from GwarDesign – Concert Photography (Winner)9th Annual (2010)
20/20 Visualwww.saltedmusic.comDesign – Indie Label Website (Nominee)9th Annual (2010)
Visual Dialoguewww.folkways.si.eduDesign – Indie Label Website (Nominee)9th Annual (2010)
Superstar Mediawww.razorandtie.comDesign – Indie Label Website (Winner)9th Annual (2010)
iDesignBusiness.com www.rockcamp.comDesign – Music Business Website (Nominee)9th Annual (2010)
Social Circle Media/Lisa Libuttiwww.music2management.com/Design – Music Business Website (Winner)9th Annual (2010)
Hugh D'Andrade, Mati McDonough, Renee HarcourtBlame Sally T-ShirtDesign – Swag (Nominee)9th Annual (2010)
Dan Zanes and FriendsThe Five Friends are HereMusic Video – Long Form (Nominee)9th Annual (2010)
Marco BeneventoLive In NYC: The Sullivan Hall ResidencyMusic Video – Long Form (Nominee)9th Annual (2010)
Oak Ridge BoysDVD - Oak Ridge Boys Live at SXSWMusic Video – Long Form (Nominee)9th Annual (2010)
Old Crow Medicine ShowLive At The Orange Peel And Tennessee TheatreMusic Video – Long Form (Nominee)9th Annual (2010)
The JimmiesCool To Be UncoolMusic Video – Long Form (Winner)9th Annual (2010)
Dan Zanes and FriendsNight OwlMusic Video – Short Form (Nominee)9th Annual (2010)
La OtrabandaLa cebollaMusic Video – Short Form (Nominee)9th Annual (2010)
Luke JacksonGoodbye LondonMusic Video – Short Form (Nominee)9th Annual (2010)
Matt KingCursing The OhioMusic Video – Short Form (Nominee)9th Annual (2010)
ANJGorbachevMusic Video – Short Form (Winner)9th Annual (2010)
Courtney Lynn MusicLittle Miss SunshineSong – Acoustic (Nominee)9th Annual (2010)
Mary FlowerSlow Lane To GlorySong – Acoustic (Nominee)9th Annual (2010)
Michael ZapruderSecond Sunday In Ordinary TimeSong – Acoustic (Nominee)9th Annual (2010)
The Magic TheatreRowing Boat Love SongSong – Acoustic (Nominee)9th Annual (2010)
Joanna Chapman-SmithMelodiesSong – Acoustic (Winner)9th Annual (2010)
Backwoods GalaxyPopskull PoisonSong – Alt. Country (Nominee)9th Annual (2010)
Band of AnnualsDavid's CountrySong – Alt. Country (Nominee)9th Annual (2010)
DirtfootRhinestone Ring - Bone SessionsSong – Alt. Country (Nominee)9th Annual (2010)
The Sumner BrothersGirl in the WindowSong – Alt. Country (Nominee)9th Annual (2010)
My Cousin, The EmperorA Long Way From HomeSong – Alt. Country (Winner)9th Annual (2010)
Cletus Got ShotFloat AwaySong – Americana (Nominee)9th Annual (2010)
Kate MannBird In My HouseSong – Americana (Nominee)9th Annual (2010)
KatzenjammerBar In AmsterdamSong – Americana (Nominee)9th Annual (2010)
or, the whaleCall and ResponseSong – Americana (Nominee)9th Annual (2010)
Tim EastonBurgundy RedSong – Americana (Winner)9th Annual (2010)
Chris James & Patrick Rynn Mister CoffeeSong – Blues (Nominee)9th Annual (2010)
Dave Riley & Bob CorritoreLucky To Be LivingSong – Blues (Nominee)9th Annual (2010)
Murder Mouse Blues BandApocalypse BluesSong – Blues (Nominee)9th Annual (2010)
Sam ReySakes AliveSong – Blues (Nominee)9th Annual (2010)
Used Blues BandPalm Reader BluesSong – Blues (Winner)9th Annual (2010)
Donna & AndyI'd Rather be a BearSong – Children's Music (Nominee)9th Annual (2010)
The Bee's KneesPenguin ShuffleSong – Children's Music (Nominee)9th Annual (2010)
The Happy CrowdYou Make A DifferenceSong – Children's Music (Nominee)9th Annual (2010)
The KerplunksWalk OnSong – Children's Music (Nominee)9th Annual (2010)
Charlie HopeI'm Me!Song – Children's Music (Winner)9th Annual (2010)
Big Bob YoungStand UpSong – Contemporary Christian (Nominee)9th Annual (2010)
Generation LetterAlways NearSong – Contemporary Christian (Nominee)9th Annual (2010)
Matt BrouwerSometimesSong – Contemporary Christian (Nominee)9th Annual (2010)
The Katalyst BandWoah OhSong – Contemporary Christian (Nominee)9th Annual (2010)
Christopher WilliamsAnything But FailSong – Contemporary Christian (Winner)9th Annual (2010)
Cooper BooneCountry LivingSong – Country (Nominee)9th Annual (2010)
Inglath CooperOne in Every TownSong – Country (Nominee)9th Annual (2010)
Jim KaufmanThat WomanSong – Country (Nominee)9th Annual (2010)
Terry DennisFirst To GoSong – Country (Nominee)9th Annual (2010)
Codie PrevostSpinSong – Country (Winner)9th Annual (2010)
Gypsy SoulSuperstitionSong – Cover (Nominee)9th Annual (2010)
Son de MaderaLa BambaSong – Cover (Nominee)9th Annual (2010)
Soren Anders and The StavesHeaven Knows I'm Miserable NowSong – Cover (Nominee)9th Annual (2010)
The DollyrotsBad ReputationSong – Cover (Nominee)9th Annual (2010)
Daisy ChapmanUmbrellaSong – Cover (Winner)9th Annual (2010)
Beatnik eVolutionThe AlarmistSong – Dance/Electronica (Nominee)9th Annual (2010)
Boys NoizeJefferSong – Dance/Electronica (Nominee)9th Annual (2010)
Sweet SnacksSHANGHAISong – Dance/Electronica (Nominee)9th Annual (2010)
Wave MachinesKeep The Lights OnSong – Dance/Electronica (Nominee)9th Annual (2010)
CodebreakerFollow MeSong – Dance/Electronica (Winner)9th Annual (2010)
Katie CostelloSongbirdSong – Folk/Singer–Songwriter (Nominee)9th Annual (2010)
Maya SoloveyDreamgirlsSong – Folk/Singer–Songwriter (Nominee)9th Annual (2010)
Nive Nielsenpirate songSong – Folk/Singer–Songwriter (Nominee)9th Annual (2010)
The TinyLast WeekendSong – Folk/Singer–Songwriter (Nominee)9th Annual (2010)
Wolf In The FoldDeathSong – Folk/Singer–Songwriter (Winner)9th Annual (2010)
Angela SpiveyEyes On The PrizeSong – Gospel (Nominee)9th Annual (2010)
Carol MansonTake My Hand, Precious LordSong – Gospel (Nominee)9th Annual (2010)
Rickey Grundy and the KBC (Kingdom Building Crew)I Give You My AllSong – Gospel (Nominee)9th Annual (2010)
The Sons Of HarmonyComing HomeSong – Gospel (Nominee)9th Annual (2010)
Noreen CraytonWalking In The FaithSong – Gospel (Winner)9th Annual (2010)
Dave Rude BandFallin' DownSong – Hard Rock / Metal (Nominee)9th Annual (2010)
EldoradoThe House Of 7 SmokestacksSong – Hard Rock / Metal (Nominee)9th Annual (2010)
End Of AeonThe WindsSong – Hard Rock / Metal (Nominee)9th Annual (2010)
Ration The TruthFractions Of RealitySong – Hard Rock / Metal (Nominee)9th Annual (2010)
Moving AtlasBecoming BlueSong – Hard Rock / Metal (Winner)9th Annual (2010)
Derrick Gardner & The Jazz ProphetsMercury Blvd.Song – Jazz (Nominee)9th Annual (2010)
Emma-LeeMr. ButtonlipSong – Jazz (Nominee)9th Annual (2010)
Rodrigo DenisinnovationSong – Jazz (Nominee)9th Annual (2010)
The Karl Walters TrioBelieveSong – Jazz (Nominee)9th Annual (2010)
Austin McMahonPlatoneSong – Jazz (Winner)9th Annual (2010)
Alex Torres Y Su OrquestaLa Ropa Esta En El BaulSong – Latin (Nominee)9th Annual (2010)
Billy CarrionEsta FiestaSong – Latin (Nominee)9th Annual (2010)
La ExcelenciaAmerican SuenoSong – Latin (Nominee)9th Annual (2010)
Son de MaderaLas Poblanas (The Women From Puebla)Song – Latin (Nominee)9th Annual (2010)
Jimmy FontanezMi Salsa VocalSong – Latin (Winner)9th Annual (2010)
Amanda DuncanFall into You (featuring Phil Bensen)Song – Love (Nominee)9th Annual (2010)
Summer AmesBreaking Up The Love SceneSong – Love (Nominee)9th Annual (2010)
The LovemakersLove Is DeadSong – Love (Nominee)9th Annual (2010)
The Magic TheatreOut ThereSong – Love (Nominee)9th Annual (2010)
Emma-LeeUntil We Meet AgainSong – Love (Winner)9th Annual (2010)
Hui WardExistenceSong – New Age (Nominee)9th Annual (2010)
Michael LogozarSoaringSong – New Age (Nominee)9th Annual (2010)
Phoenix RisingSeedSong – New Age (Nominee)9th Annual (2010)
Ronnda CadleAfterSong – New Age (Nominee)9th Annual (2010)
Tom YoderLocked InSong – New Age (Winner)9th Annual (2010)
FictionistInvisible HandSong – Pop/Rock (Nominee)9th Annual (2010)
Hey OceanA Song About CaliforniaSong – Pop/Rock (Nominee)9th Annual (2010)
The MatchesIt's My DaySong – Pop/Rock (Nominee)9th Annual (2010)
WoodwardSwitch Hit ResistorSong – Pop/Rock (Nominee)9th Annual (2010)
fun.All The Pretty GirlsSong – Pop/Rock (Winner)9th Annual (2010)
900 Pound GorillaRoller Derby GirlSong – Punk (Nominee)9th Annual (2010)
Brine and BastardsThe FogSong – Punk (Nominee)9th Annual (2010)
Madison ProjectRock ItSong – Punk (Nominee)9th Annual (2010)
SusuSawtoothSong – Punk (Nominee)9th Annual (2010)
The SoSo GlosMy BlockSong – Punk (Winner)9th Annual (2010)
BrentleyBe Your MusicSong – R&B (Nominee)9th Annual (2010)
E. BlandNecessarySong – R&B (Nominee)9th Annual (2010)
Jamie SparksFabulous Clothes ft. Jacques & NadasiSong – R&B (Nominee)9th Annual (2010)
Lou WriterDream GirlSong – R&B (Nominee)9th Annual (2010)
Shoshana BeanSuperheroSong – R&B (Winner)9th Annual (2010)
Art of FreshCampfire MusicSong – Rap/Hip–Hop (Nominee)9th Annual (2010)
More Or LesPop N Chips feat. Ghettosocks & TimbuctuSong – Rap/Hip–Hop (Nominee)9th Annual (2010)
PageStill FlySong – Rap/Hip–Hop (Nominee)9th Annual (2010)
The BayliensBubblegumSong – Rap/Hip–Hop (Nominee)9th Annual (2010)
Miles JonesCoast to Coast (Runaway Jones)Song – Rap/Hip–Hop (Winner)9th Annual (2010)
Hoots And HellmouthRoot Of The IndustrySong – Social Action (Nominee)9th Annual (2010)
low-fiWarSong – Social Action (Nominee)9th Annual (2010)
The Blues PreachersDivine Justice Coming DownSong – Social Action (Nominee)9th Annual (2010)
Tom NeilsonHeroes Of The Cold WarSong – Social Action (Nominee)9th Annual (2010)
State RadioCalling All CrowsSong – Social Action (Winner)9th Annual (2010)
Brandon PattonMixed Up Modern FamilySong – Story (Nominee)9th Annual (2010)
Corin RaymondBlue Mermaid DressSong – Story (Nominee)9th Annual (2010)
Emily ArinSweetly BreatheSong – Story (Nominee)9th Annual (2010)
The Flatlanders (Joe Ely, Jimmie Dale Gilmore, Butch Hancock)Homeland RefugeeSong – Story (Nominee)9th Annual (2010)
Lisa CarverBulletsSong – Story (Winner)9th Annual (2010)
Brian HornHalloweenieSong – Used in Film/TV/Gaming (Nominee)9th Annual (2010)
Eduardo de la IglesiaGods & MortalsSong – Used in Film/TV/Gaming (Nominee)9th Annual (2010)
StreetlabNYSoundSong – Used in Film/TV/Gaming (Nominee)9th Annual (2010)
The Vanity PlanBefore I DieSong – Used in Film/TV/Gaming (Nominee)9th Annual (2010)
The SubmarinesYou, Me & The BourgeoisieSong – Used in Film/TV/Gaming (Winner)9th Annual (2010)
BuddhuzaWhen I Open Up My DoorSong – World Beat (Nominee)9th Annual (2010)
Kes the BandStalker(More of Me)Song – World Beat (Nominee)9th Annual (2010)
Oreka TXLAUHAZKASong – World Beat (Nominee)9th Annual (2010)
Radio La ChusmaCruzando FronterasSong – World Beat (Nominee)9th Annual (2010)
The Very BestWarm Heart of Africa (featuring Ezra Koenig of Vampire Weekend)Song – World Beat (Winner)9th Annual (2010)
Ablaye Cissoko & Volker GoetzeManssani CisseSong – World Traditional (Nominee)9th Annual (2010)
Dan MilnerTen Thousand Miles AwaySong – World Traditional (Nominee)9th Annual (2010)
Ranger & the Re-ArrangersPulseSong – World Traditional (Nominee)9th Annual (2010)
SolamL'eauSong – World Traditional (Nominee)9th Annual (2010)
Roman MiroshnichenkoUnforgivenSong – World Traditional (Winner)9th Annual (2010)
BlueheelsLessons In Sunday DrivingAlbum – Alt. Country (Nominee)8th Annual (2009)
Grayson CappsRott & RollAlbum – Alt. Country (Nominee)8th Annual (2009)
Richard MurrayDesert WindAlbum – Alt. Country (Nominee)8th Annual (2009)
The Rowdy Prairie DogsThe Revenge of The Rowdy Prairie DogsAlbum – Alt. Country (Nominee)8th Annual (2009)
The WildersSomeone's Got To PayAlbum – Alt. Country (Winner)8th Annual (2009)
GrasstowneThe Road Headin' HomeAlbum – Americana (Nominee)8th Annual (2009)
John Sebastian & David GrismanSatisfiedAlbum – Americana (Nominee)8th Annual (2009)
Kelleigh McKenzieChancesAlbum – Americana (Nominee)8th Annual (2009)
Valerie Smith & Becky BullerHere's A Little SongAlbum – Americana (Nominee)8th Annual (2009)
Tony TrischkaTerritoryAlbum – Americana (Winner)8th Annual (2009)
Delta GeneratorsDevil In The RhythmAlbum – Blues (Nominee)8th Annual (2009)
Swamp CabbageSquealAlbum – Blues (Nominee)8th Annual (2009)
The Mannish BoysLowdown FeelingAlbum – Blues (Nominee)8th Annual (2009)
Tomcat CourtneyDownsville BluesAlbum – Blues (Nominee)8th Annual (2009)
Jeff HealeyMess Of BluesAlbum – Blues (Winner)8th Annual (2009)
Father GooseIt's A Bam Bam Diddly!Album – Children's Music (Nominee)8th Annual (2009)
Paul HelouBears, Bees & ButterfliesAlbum – Children's Music (Nominee)8th Annual (2009)
The Funky MamasRollin' AlongAlbum – Children's Music (Nominee)8th Annual (2009)
The KerplunksThe KerplunksAlbum – Children's Music (Nominee)8th Annual (2009)
Dan ZanesNueva YorkAlbum – Children's Music (Winner)8th Annual (2009)
John Common, Autumn Fish, DualisticsFrom These WordsAlbum – College Record Label (Nominee)8th Annual (2009)
Taylor HollingsworthBad Little KittyAlbum – College Record Label (Nominee)8th Annual (2009)
The SwimmersFighting TreesAlbum – College Record Label (Nominee)8th Annual (2009)
Various ArtistsDorm Sessions 5Album – College Record Label (Nominee)8th Annual (2009)
The RedwallsThe RedwallsAlbum – College Record Label (Winner)8th Annual (2009)
Jake BrothersReflections Of YouAlbum – Contemporary Christian (Nominee)8th Annual (2009)
Jon BauerSurroundAlbum – Contemporary Christian (Nominee)8th Annual (2009)
LegacyLegacyAlbum – Contemporary Christian (Nominee)8th Annual (2009)
Sarah BauerRadianceAlbum – Contemporary Christian (Nominee)8th Annual (2009)
The RideThe Story Of PeopleAlbum – Contemporary Christian (Winner)8th Annual (2009)
David Alan EarnestString Trio MusicAlbum – Contemporary Classical (Nominee)8th Annual (2009)
Penderecki String QuartetLaunch PadAlbum – Contemporary Classical (Nominee)8th Annual (2009)
Robert W. SmithNew Day RisingAlbum – Contemporary Classical (Nominee)8th Annual (2009)
Robert W. SmithDon QuixoteAlbum – Contemporary Classical (Nominee)8th Annual (2009)
Niklas SivelorImprovisational 1Album – Contemporary Classical (Winner)8th Annual (2009)
Danielle TalaminiThe Road RisesAlbum – Country (Nominee)8th Annual (2009)
Paul StephensWindshield MemoirsAlbum – Country (Nominee)8th Annual (2009)
Ridley BentBuckles & BootsAlbum – Country (Nominee)8th Annual (2009)
Shawna RussellGoddessAlbum – Country (Nominee)8th Annual (2009)
Rob RussellTurnin' HeadsAlbum – Country (Winner)8th Annual (2009)
Munich SyndromeElectro PopAlbum – Dance/Electronica (Nominee)8th Annual (2009)
PhileasSpoken Wor(L)DAlbum – Dance/Electronica (Nominee)8th Annual (2009)
Ronin E-VilleBig Dirty Hi FiAlbum – Dance/Electronica (Nominee)8th Annual (2009)
Vapor EyesEarthrisingAlbum – Dance/Electronica (Nominee)8th Annual (2009)
Torpedo BoyzCum On Feel The BoyzAlbum – Dance/Electronica (Winner)8th Annual (2009)
Amy SpeaceThe Killer In MeAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)8th Annual (2009)
Anders OsborneComing DownAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)8th Annual (2009)
Anne McCueEast-Of-ElectricAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)8th Annual (2009)
Eric WilsonThe TwentiesAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Nominee)8th Annual (2009)
Rebecca MartinThe Growing SeasonAlbum – Folk/Singer-Songwriter (Winner)8th Annual (2009)